Giyohvandlik oʼsimligini yetishtirgan ayol sud oldida javob beradi
Samarqand. 2020 yilning 06 iyulь kuni IIB xodimlari tomonidan oʼtkazilgan “Qoradori-2020” tadbiri davomida Pastdargʼom tumani “Katta naymancha” mahallasida yashovchi 50 yoshli B.P., ning (ayol) yashash hovlisi koʼzdan kechirilganda, hovlisida 250 m2 maydonda 29 tup “kannabis” giyohvandlik oʼsimliklarini ekib, parvarishlab kelayotganligi aniqlanib, oʼrnatilgan tartibda ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirib olingan.
Mazkur holat yuzasidan Pastdargʼom tumani IIB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 270-moddasi 1-qismi (taqiqlangan ekinlarni yetishtirish) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan.
Sud-kimyoviy ekspertiza xulosasiga koʼra, aniqlangan giyohvandlik oʼsimliklarining vazni 24.402 grammni tashkil qilib, ular “marixuana” giyohvandlik vositasi turiga kirishi koʼrsatilgan.
Jinoyat ishi boʼyicha aniqlangan giyohvandlik oʼsimliklari miqdoridan kelib chiqqan holda B.P., ga JKning 25,273-moddasi 5-qismi (giyohvandlik vositalarini koʼp miqdorda qonunga xilof ravishda sotishga suiqasd qilish) bilan qoʼshimcha ayb eʼlon qilinib, “garov” ehtiyot chorasi qoʼllanilgan. Jinoyat ishi ayblov xulosasi bilan tegishliligi boʼyicha sudlovga yuborilgan.

Женщина выращивавшая наркотикосодержащие растения предстанет перед судом
Самаркандская область. 06 июля 2020 года в ходе оперативного мероприятия «Чёрный мак 2020» сотрудниками ОВД было осмотрено жилище 50-летней Б.П., проживающей в махаллинском сходе граждан «Катта найманча» Пастдаргомского района, в ходе осмотра на площади в 250 м2 двора были обнаружены 29 стеблей наркотикосодержащих растений «каннабис», которые были изъяты в установленном порядке.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Пасдтаргомского района возбуждено уголовное дело по ч.1ст.270 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (незаконное культивирование запрещенных к возделыванию культур).
Согласно заключению судебно-химической экспертизы общий вес изъятых растений составил 24.402 грамм и они относятся к наркотическим средствам «марихуана».
По уголовному делу исходя из количества наркотикосодержащих растений Б.П. было дополнительно предъявлено обвинение по ч.5 ст.ст. 25,273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (покушение на незаконную продажу наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ в крупных размерах), в отношении неё была избрана мера пресечения в виде «залога». Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд по подсудности.