D.Ro‘zmetov bilan sodir bo‘lgan yo‘l-transport hodisasi bo'yicha o'tkazilgan brifing
2019 yil 12 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikasiyalar agentligining majlislar zalida fuqaro D.Ro‘zmetov bilan sodir bo‘lgan yo‘l-transport hodisasi va fuqaro N.Ollashukurovani ruhiy-asab kasalliklari dispanseriga yotqizilganligi xolati yuzasidan brifing o‘tkazildi.
Brifingda agentlik direktori K.Allamjanov, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili-Ombudsman U.Muxammadiev, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi matbuot xizmati rahbari A.Obidov, IIV Jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari bilan aloqalar boshqarmasi boshlig‘i Sh.Giyasov, Xorazm viloyati IIB boshlig‘i o‘rinbosari A.Pulatov, viloyat IIB YHXB boshlig‘i Sh.Bayxurazovlar va televidenie hamda internet tarmog‘i jurnalistlari, gazeta muhbirlari, ijtimoiy tarmoq blogerlari ishtirok etishdi.
Brifing davomida ommaviy axborot vositalari xodimlarining D.Ro‘zmetovning vafot etganligi va N.Ollashukurovaning ruhiy-asab kasalliklari dispanseriga yotqizilganligi hamda uning hozirgi kundagi ahvoli va oilasining sharoiti haqidagi bergan savollariga IIV, SSV, Oliy sud xodimlari va agentlik direktori K.Allamjanov tomonidan batafsil javoblar berildi.
Brifingda marhum D.Ro‘zmetovning jiyani F.Ro‘zmetov so‘zga chiqib, amakisi bilan bog‘liq YTH bo‘yicha hech kimga da'vosi yo‘qligini, blogerlardan internetda bu holatni ortiqcha bo‘rttirib izoh bermasliklarini ma'lum qildi.
Shu bilan birga N.Ollashukurovaning advokati va marhum D.Ro‘zmetovning tanishi U.Davlatov chiqib, 06.11.2019 yilda Urganch shahriga kelib, marhum D.Ro‘zmetov bilan uchrashganligini, D.Ro‘zmetov unga HMQO tomonidan faoliyati davomida hech qanday tazyiqlar o‘tkazilmaganligini, tergov idorasi tomonidan YTH bo‘yicha berilgan ma'lumot to‘g‘riligini bildirdi.

Брифинг прошедший по случаю дорожно-транспортного происшествия случившегося с Рузметовым Д.
12 ноября 2019 года в зале конференций Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан прошёл брифинг по поводу смерти журналиста Рузметова Д. в результате ДТП и помещения Оллашукуровой Н. на стационарное лечение в психо-неврологический диспансер.
На брифинге приняли участие: директор Агентства Алламжанов К., уполномоченный представитель Олий Мажлиса по правам человека - Омбудсман Мухаммадиев У., начальник пресс-службы Верховного суда Республики Узбекистан Обидов А., начальник управления по связям с СМИ МВД Республики Узбекистан Гиясов Ш., заместитель начальника УВД Хорезмской области Пулатов А., начальник УБДД УВД Хорезмской области Байхуразов Ш., журналисты телевидения, интернет ресурсов, редакторы газет и блогеры социальных сетей.
На интересующие вопросы сотрудников СМИ, касающиеся смерти Рузметова Д. в результате ДТП и помещения Оллашкуровой Н. в психо-неврологический диспансер со стороны представителей МВД, Минздрава, Верховного суда и директор Агентства Алламжанов К. были даны подробные ответы.
В ходе брифинга также выступил племянник покойного Рузметова Д. – Рузметов Ф., который заявил, что не имеет никаких претензий по поводу смерти своего дяди в результате ДТП и попросил блогеров не нагнетать обстановку и беспричинно не раздувать ситуацию вокруг этого несчастного случая.
Кроме этого, на брифинге выступил адвокат покойного Рузметова Д., который пояснил, что 6 ноября 2019 года он встречался с Рузметовым Д в городе Ургенче, где покойный сообщил ему, что в отношении него со стороны правоохранительных органов никакого давления не оказывалось, и то, что предоставленная информация со стороны органов следствия о ДТП, является достоверной.