Xalqaro terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha konferensiya
Joriy yilning 26-27 fevral kunlari poytaxtimizning «Miran International» mehmonxonasida Interpol - xalqaro jinoiy politsiya tashkilotining bosh kotibi tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi hamkorligida Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari uchun «QALQON» dasturi doirasida konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyaning bosh maqsadi Interpol doirasida xalqaro terrorizmga qarshi kurashish sohasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish bo‘ldi. Unda Interpolga a’zo17 tadan ortiq davlatlardan, jumladan Afg‘oniston, Armaniston, Ozarbaydjon, Bangladesh, Gruziya, Hindiston, Eron, Xitoy, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Maldiv orollari, Pokiston, Tojikiston, Rossiya, Turkmaniston, Turkiya, va Shri-Lanka davlatlari, shuningdek BMT Xavfsizlik kengashi, MDH Antiterror markazi, ShHTning mahalliy antiterror tizimi va boshqa xalqaro tashkilotlardan vakillar hamda O‘zbekistondagi huquqni muhofaza qiluvchi idoralarning xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirda xorijiy terror-jangarilari va terorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashishbo‘yicha axborot almashinuvidagi samaradorlikni oshirish, shuningdek ko‘rilayotgan dolzarb muammoning boshqa omillari ham o‘rganildi.
Tadbir so‘nggida ishtirokchilarga tashkilotchilar tomonidan sertifikatlar taqdim etildi. O‘ylaymizki, tashkil etilayotgan bukabi tadbirlar xalqaro politsiya tashkilotlari o‘rtasidagi hamkorlik yanada kuchayishiga hamda xalqaro terrorizm kabi xavfga qarshi kurashish, uning profilaktikasidagi sohaviytajriba almashinuvi mustahkamlanishiga xizmat qiladi.
Mehmonlar tadbir so‘nggida mazkur sohalarda samarali ish olib borishlari uchun ularga yaratib berilgan shart-sharoit uchun O‘zbekiston tomoniga o‘z minnatdorchiligini bildirdilar.

Конференция по противодействию международному терроризму
В столичной гостинице «Miran International» с 26 по 27 февраля с.г. проходила конференция по проекту «КАЛКАН» для стран Центральной и Южной Азии, состоявшаяся по инициативе Генерального секретариата Международной организации уголовной полиции – Интерпол при содействии Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
Целью конференции явилось расширение практического сотрудничества в рамках Интерпола в сфере противодействия международному терроризму.
В работе форума приняли участие делегаты более 17 государств-членов Интерпола, в том числе из Афганистана, Армении, Азербайджана, Бангладеш, Грузии, Индии, Ирана, Китая, Кыргызстана, Казахстана, Мальдивских островов, Пакистана, Таджикистана, России, Туркменистана, Турции и Шри-Ланки, представители Совета безопасности ООН, Антитеррористического центра СНГ, Региональной антитеррористической структуры ШОС, других международных организаций, а также сотрудники служб и ведомств правоохранительных органов Узбекистана.
В ходе мероприятия были рассмотрены вопросы повышения эффективности осуществления информационного обмена в отношении иностранных боевиков-террористов, противодействия финансированию терроризма, а также другие актуальные аспекты рассматриваемой проблемы. Узбекская сторона отметила свою готовность к работе в этом направлении.
Данная конференция нацелена на укрепление международного межведомственного полицейского сотрудничества и будет способствовать профессиональному обмену опытом в профилактике и борьбе с такой угрозой современности, как международный терроризм.
Участники выразили признательность узбекской стороне за радушный прием и созданные условия для эффективной работы. Конференция была результативной, прошла в атмосфере взаимопонимания и плодотворного сотрудничества.