Ichki ishlar vazirligi tomonidan matbuot anjumani o’tkazildi
O’zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi tomonidan “TARAQQIYOT STRATEGIYASI” markazida huquqbuzarliklarning oldini olish, jinoyatchilikka qarshi kurashish, jamoat tartibini saqlash hamda respublika ichki ishlar organlarida olib borilayotgan islohotlar yuzasidan matbuot anjumani o’tkazildi. Tadbirda vazirlikning bosh boshqarma, boshqarma boshliqlari va mas’ul xodimlari hamda mahalliy va respublikamizda akkreditatsiyadan o’tgan “TASS” axborot agentligi (Rossiya), “Sputnik” xalqaro axborot agentligi (Rossiya), “TRT” teleradiokanali (Turkiya), “Reyter” agentligi (Buyuk Britaniya) xorij OAV vakillari ham ishtirok etdi.
Matbuot anjumanini O’zbekiston Respublikasi IIV Jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari bilan aloqalar boshqarmasi boshlig’i, general-mayor Qutbidin Burxonov ochib, anjuman ishtirokchilarini respublika ichki ishlar organlarida jinoyatchilikning oldini olish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, o’tkazilayotgan islohotlar, erishilgan natijalar bilan tanishtirdi.
Ta’kidlash joizki, 2017-2018 yillar ichki ishlar organlari tizimida tub islohotlar amalga oshirildi. Xususan, vazirlik va hududiy ichki ishlar boshqarmalari shtat birliklarini qisqartirish evaziga barcha tuman-shahar ichki ishlar bo’limlarining tashkiliy tuzilmalari kuchaytirilib, yuzaga kelayotgan tezkor vaziyatga samarali ta’sir o’tkazishga erishilib, takomillashtirilgan tizim yaratildi. Fuqarolarga qulayliklar yaratish, ichki ishlar organlarini aholiga yaqinlashtirish orqali jinoyatchilikka qarshi kurashish ishlari va huquqbuzarliklar profilaktikasini tizimli tashkil etish maqsadida, ichki ishlar bo’limlaridan olisda joylashgan aholi punktlarida qo’shimcha 175 ta ichki ishlar bo’linmalari va 824 ta tayanch punktlari tashkil etildi. Profilaktika inspektorlari soni 1102 nafarga oshirildi, vazirlik huzurida Tergov departamenti, joylarda esa surishtiruvchilar shakllantirildi.
Islohotlar o’z natijasini berib, jinoyatlar kamayishiga erishildi. 2018 yilning 10 oyida respublikada jami 38 ming 445 ta jinoyat ro’yxatga olingan bo’lib, avvalgi yilga nisbatan 21 ming 355 taga yoki 35,7 foizga kamaydi. Shu davrda respublikadagi mavjud 9015 ta mahallalarning 2789 tasida umuman jinoyat sodir etilishiga yo’l qo’yilmadi. Fuqaroligi bo’lmagan 1562 nafar shaxs O’zbekiston fuqaroligiga qabul qilinib, ularga O’zbekiston Respublikasining fuqarolik pasportlari tantanali ravishda topshirildi. Yo’l harakati xavfsizligi xizmati xodimlari tomonidan 2018 yilning 10 oyida 3 mln. 124 ming 266 ta qoidabuzarlik holatlari aniqlanib, tegishli choralar ko’rildi. Qo’riqlash bosh boshqarmasi tomonidan 28 ming 767 ta xalq xo’jaligi ob’ektlari va 24 ming 726 ta xonadon qo’riqlanmoqda. Qo’riqlash xizmati tomonidan savdo shahobchalari, bozorlar, umumiy ovqatlanish tarmoqlari, maktablar, o’rta-maxsus o’quv yurtlari, madaniyat va istirohat bog’larida videokuzatuv moslamalari o’rnatilishi natijasida, tegishli xizmatlar bilan hamkorlikda 1424 ta jinoyatning oldi olindi. 2018 yilda xizmatda alohida namuna ko’rsatgan hamda yuqori ko’rsatkichlarga erishgan 58 nafar xodimga davlat mukofotlari berildi, 3162 nafar xodimlar vazirlik tomonidan rag’batlantirildi.
Ichki ishlar vazirligining xizmat rahbarlari va mas’ul xodimlari ommaviy axborot vositalari vakillarini qiziqtirgan barcha savollariga batafsil javob berishdi.
Tadbir yakunida yong’in xavfsizligi, qo’riqlash, patrul-post va yo’l-patrul xizmatlarining maxsus avtotexnika vositalari namoyish etildi.

Министерства внутренних дел провела пресс-конференцию
В центре “Стратегия развития” Министерством внутренних дел проведена пресс-конференция по вопросам обеспечения безопасности и охраны общественного порядка, предотвращению правонарушений и борьбе с преступностью. В мероприятии приняли участие руководители Главных управлений, управлений, ответственные сотрудники МВД и представители местных и зарубежных СМИ, как Информационное агенство “ТАСС” (Россия), Международное информационное агенство “Спутник” (Россия), Телерадиоканал “ТRТ” (Турция), Агентство “Рейтер” (Великобритания).
Вел пресс-конференцию начальник Управления по связям с общественностью и средствами массовой информации МВД Республики Узбекистан генерал-майор К.Бурхонов.
Как было отмечено, 2017-2018 годы стали периодом коренных изменений в системе органов внутренних дел. При этом за счет сокращения штатных единиц министерства и региональных управлений органов внутренних дел укреплены организационные структуры районных и городских отделов внутренних дел, создана усовершенствованная система, которая способна эффективно действовать в условиях возникающих оперативных ситуаций. В частности, путем создания ряда удобств для граждан, сближения органов внутренних дел с населением и в целях системной организации работы по борьбе с преступностью и профилактике правонарушений в отдаленных населенных пунктах дополнительно создано 175 отделений внутренних дел и 824 опорных пунктов. Численность инспекторов по профилактике увеличена на 1102 сотрудника, при министерстве созданы Следственный департамент, на местах – институт дознавателей. За 10 месяцев 2018 года в нашей стране было зарегистрировано 38 тыс. 445 преступлений, достигнуто сокращение по этому показателю по сравнению с прошлым годом на 21 тыс. 355, или на 35,7 процента. В результате такой реформы, за 10 месяцев этого года в 9015 махаллях из имеющихся в республике, 2789 не было совершено ни одного преступления. В 2018 году 1562 лица без гражданства получили гражданство Республики Узбекистан, им в торжественно были вручены паспорта граждан Республики Узбекистан. В течении 10 месяцев 2018 года сотрудниками безопасности дорожного движения было выявлено 3 млн. 124 тыс. 266 правонарушений и применены меры предусмотренные законом. Главным управлением охраны обеспечивается безопасность 28 тыс. 767 объектов народного хозяйства и 24 тыс. 726 домов. В результате установления камеры наблюдения в торговых точках, сетях общепита, школах, учреждениях среднего специального, профессионального образования, парках культуры и отдыха, а также на рынках Служба охраны совместно с соответсвующими службами предотвратили 1424 преступления. В 2018 году 58 сотрудников нашей системы, добившихся весомых успехов на службе и высоких показателей, были удостоены государственных наград, 3162 сотрудников были поощрены министерством.
В ходе пресс-конференции работники СМИ задали интересующие их вопросы, на которые были даны исчерпывающие ответы.
В конце мероприятия было демонстрирована спец автотехника службы пожарной безопасности, охраны, патрульно-постовой и дорожно-патрульных служб.