Bugun, Birlashgan millatlar tashkilotining 75 yilligi
1945 yil 26 iyunda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ishtirok etgan 50 mamlakat vakillari tomonidan Ustav imzolangan. Konferensiyasida qatnashmagan Polsha keyinchalik uni imzoladi va 51-davlat sifatida ro‘yxatdan o‘tdi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti 1945 yil 24 oktyabrdan rasman mavjud bo‘lib, shu kunning o‘zida Buyuk Britaniya, Xitoy, Sovet Ittifoqi, AQSH, Fransiya va boshqa davlatlar tomonidan Ustav ratifikatsiya qilingan.
Bugungi kunda BMT dunyo miqyosidagi eng yirik xalqaro tashkilot bo‘lib, unga 193 davlat aʼzo bo‘lib kirgan. O‘zbekiston Respublikasi bu tashkilotga 1992 yil 2 martda aʼzo bo‘lgan hamda shu kuni tashkilotning Nyu-yorkdagi shtab kvartirasi oldida davlatimiz bayrog‘i ko‘tarilgan.

ООН отмечает свою 75-ю годовщину
24 октября отмечается как День ООН, начиная с 1948 года. В 1971 году в своей резолюции Генеральная Ассамблея ООН рекомендовала государствам-членам отмечать этот день как государственный праздник.
Устав был подписан 26 июня 1945 года представителями 50 стран. Польша, не представленная на Конференции, подписала его позднее и стала 51-м государством-основателем.
Организация Объединенных Наций официально существует с 24 октября 1945 года, к этому дню Устав был ратифицирован Великобританией, Китаем, Советским Союзом, Соединенными Штатами, Францией и большинством других подписавших его государств.
На сегодняшний день ООО является крупнейшей международной организацией, в состав которой входят 193 стран мира. 2 марта 1992 года Узбекистан стал полноправным членом Организации Объединенных Наций и перед штаб-квартирой в г. Нью-Йорке был поднят наш национальный флаг.