Elektr energetikasi sohasini yanada isloh qilish vazifalari belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-fevral kuni elektr energetikasi tarmogʻida investitsiya loyihalarini amalga oshirish va sohani rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Elektr energetikasi iqtisodiyot rivoji, hayot sifatini taʼminlaydigan asosiy manbalardan biri. Bu tarmoqda qator kamchiliklar mavjudligi belgilangan islohotlarni samarali amalga oshirish va mamlakatimizni innovatsion rivojlantirishga xalaqit qilayotgan edi.
Shu bois Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 1-fevraldagi qaroriga muvofiq Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi tashkil etildi. Unga elektr energetikasi hamda neft-gaz sohasidagi muammolarni bartaraf etish, iqtisodiyot tarmoqlari va mamlakat aholisini yoqilgʻi-energetika resurslari bilan barqaror taʼminlash boʻyicha katta vakolatlar berildi.
2019-yilgi Investitsiya dasturiga elektr energiyasi tizimi boʻyicha umumiy qiymati 8,1 milliard dollarlik 33 ta loyiha kiritilgan. Bu yil qariyb 620 million dollar oʻzlashtirilib, 7 ta yirik loyiha ishga tushirilishi belgilangan.
Prezidentimiz ushbu investitsiya loyihalarini sifatli amalga oshirish, mavjud kamchiliklarni bartaraf etish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Masalan, xalqaro moliya institutlari ishtirokidagi “Taxiatosh issiqlik elektr stansiyasidan Xorazm-Sarimoy punktigacha 220 kilovoltli elektr liniyalarini tortish”, “Yuqori kuchlanishli podstansiyalarni modernizatsiya qilish”, “Toʻraqoʻrgʻon issiqlik elektr stansiyasini qurish” loyihalarini amalga oshirish muddatlari kechikkan. Shu bois Energetika vazirligi, “Oʻzbekenergo” aksiyadorlik jamiyatiga xalqaro moliya tashkilotlari mablagʻlarini toʻliq oʻzlashtirish, loyihalarni oʻz vaqtida bajarib, mablagʻlarni iqtisod qilish vazifalari qoʻyildi.
Elektr energiyasi quvvatlarini modernizatsiya qilish ishlari talab darajasida emasligi koʻrsatib oʻtildi. Tarmoqda investitsiya siyosati notoʻgʻri tashkil etilgani, yaʼni toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni jalb qilishga umuman eʼtibor qaratilmagani tanqid qilindi. Buning oqibatida korxonalar qarz olish yoki loyihalarni oʻz mablagʻlari hisobidan amalga oshirishga majbur boʻlmoqda.
Davlatimiz rahbari sohadagi muhim yoʻnalishlarni belgilab berdi. Xususan, davlat-xususiy sherikchilik asosida muqobil energetikani rivojlantirish, bunday loyihalarga chet el investitsiyalari jalb etish imkoniyati katta ekani taʼkidlandi.
Hozirda yurtimizda quyosh va shamol elektr stansiyalari qurish boʻyicha Turkiyaning “Yildirim grup”, Birlashgan Arab Amirliklarining “Mazdar” jamgʻarmasi va Xalqaro moliya korporatsiyasi bilan ish olib borilmoqda.
Vazirlar Mahkamasi, Energetika vazirligi, “Oʻzbekenergo” aksiyadorlik jamiyatiga umumiy qiymati 2,5 milliard dollarlik 13 ta istiqbolli loyiha boʻyicha xorijiy hamkorlarni aniqlash, toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni jalb qilish boʻyicha manzilli “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqish topshirildi. Sohada davlat-xususiy sherikchilikni joriy etish, toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni keng jalb qilish uchun xususiy ishlab chiqaruvchilardan elektr energiyasini sotib olish tartibi va tariflarini belgilash zarurligi taʼkidlandi.
Shuningdek, debitor qarzdorlikni kamaytirish masalalariga ham eʼtibor qaratildi.
Elektr energiyasini eksport qilish boʻyicha mamlakatimizning tranzit salohiyatidan samarali foydalanish, Surxon-Puli-Xumri tarmogʻini qurishni tezlashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 1-fevraldagi qarorida “Oʻzbekenergo” aksiyadorlik jamiyatini qayta tashkil etish boʻyicha qaror loyihasini tayyorlash belgilangan edi. Davlatimiz rahbari bu qarorda ishlab chiqaruvchi – yetkazib beruvchi – taqsimlovchi vazifalardan kelib chiqib, korxonalarning funksiyalarini aniq ajratish, sohaga bozor munosabatlari, jumladan, davlat-xususiy sherikchilikni joriy etishga alohida eʼtibor qaratish zarurligini taʼkidladi.

Определены задачи по дальнейшему реформированию электроэнергетики
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 февраля провел совещание по вопросам реализации инвестиционных проектов в электроэнергетике и дальнейшего развития отрасли. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Электроэнергетика является одной из важных отраслей, обеспечивающих развитие экономики и качество жизни. Наличие ряда недостатков в данной сфере препятствовало эффективной реализации реформ и инновационному развитию страны.
В связи с этим постановлением Президента организовано Министерство энергетики Республики Узбекистан. Ему предоставлены широкие полномочия по устранению проблем в электроэнергетике и нефтегазовой сфере, устойчивому снабжению отраслей экономики и населения топливно-энергетическими ресурсами.
В Инвестиционную программу на 2019 год включены 33 касающихся электроэнергетики проекта общей стоимостью 8,1 миллиарда долларов. В этом году намечено освоить почти 620 миллионов долларов и реализовать 7 крупных проектов.
Президент дал поручения по качественной реализации указанных инвестиционных проектов, устранению имеющихся недостатков.
К примеру, нарушены сроки реализации проектов с участием международных финансовых институтов – “Прокладка 220-киловольтной электролинии от Тахиаташской тепловой электростанции до пункта Хорезм-Саримой”, “Модернизация подстанций высокого напряжения”, “Строительство Туракурганской тепловой электростанции”. В связи с этим перед Министерством энергетики и акционерным обществом “Узбекэнерго” поставлена задача полностью освоить средства международных финансовых организаций, реализовать проекты в установленные сроки и сократить издержки.
Отмечено неудовлетворительное состояние работы по модернизации электрогенерирующих мощностей. Подвергнута критике неправильная организация инвестиционной политики в отрасли, то есть полное отсутствие внимания к привлечению прямых инвестиций. Вследствие этого предприятия вынуждены брать займы или реализовывать проекты за счет собственных средств.
Глава государства определил важные направления работы в этой отрасли. В частности, отмечалось наличие больших возможностей для развития альтернативной энергетики на основе государственно-частного партнерства, привлечения иностранных инвестиций к подобным проектам.
В настоящее время в нашей стране совместно с компанией “Йилдирим груп” Турции, фондом “Маздар” Объединенных Арабских Эмиратов и Международной финансовой корпорацией ведется работа над строительством солнечных и ветряных электростанций.
Кабинету Министров, Министерству энергетики, АО “Узбекэнерго” поручено изыскать зарубежных партнеров для 13 перспективных проектов общей стоимостью 2,5 миллиарда долларов и разработать адресную “дорожную карту” по привлечению прямых инвестиций. Отмечалась необходимость внедрения государственно-частного партнерства в отрасль, определения порядка и тарифов закупки электроэнергии у частных производителей для широкого привлечения прямых инвестиций.
Уделено внимание и вопросам сокращения дебиторской задолженности.
Даны указания по эффективному использованию транзитного потенциала нашей страны в доставке электроэнергии, ускорению строительства линии “Сурхан–Пули–Хумри”.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 февраля текущего года предусмотрена разработка проекта постановления о реорганизации АО “Узбекэнерго”. Глава государства отметил необходимость четкого разграничения в данном постановлении функций предприятий-производителей, поставщиков и распределителей электроэнергии, внедрения в отрасль рыночных отношений, в частности механизмов государственно-частного партнерства.