O‘zbekiston Prezidenti Evropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidentini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti SHavkat Mirziyoev 1 avgust kuni mamlakatimizga tashrif buyurgan Evropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Suma CHakrabartini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlab, O‘zbekiston va ETTB o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik yuksak sur’atlar bilan rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
2017 yil mart oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan uchrashuvdan buyon tomonlar birgalikda ulkan ishlarni amalga oshirdi va dastlabki aniq natijalarga erishildi. Bu davrda bank tomonidan mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratilgan loyihalarni moliyalashtirish uchun umumiy qiymati 190 million dollardan ortiq kredit liniyalari ajratildi.
Bugungi kunda qishloq infratuzilmasini rivojlantirish va uy-joy qurilishi, energetika tarmog‘i va kommunal xo‘jalik ob’ektlarini modernizatsiya qilish, biznesni qo‘llab-quvvatlash va boshqa yo‘nalishlarda umumiy qiymati 1 milliard dollardan ortiq istiqbolli loyihalar ko‘rib chiqilmoqda. SHundan umumiy qiymati 600 million dollargacha bo‘lgan loyihalarni yaqin oylarda ma’qullash rejalashtirilgan.
Joriy yil sentyabr oyida qabul qilinishi rejalashtirilgan ETTBning O‘zbekiston bilan hamkorlik strategiyasini ishlab chiqish yakuniga etmoqda.
Bundan tashqari, o‘tgan yil noyabr oyida Toshkent shahrida bank vakolatxonasi o‘z faoliyatini qayta tikladi, mamlakatimiz hududlarida uning filiallarini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
ETTB ekspertlari mamlakatimizda xorijiy moliyaviy institutlar ishtirokidagi investitsiya loyihalarini tayyorlash va hayotga tatbiq etish samaradorligini oshirishga qaratilgan yangi tartibni ishlab chiqishda faol ishtirok etdi.
SHuningdek, O‘zbekistonda energetika sektorini isloh qilish va qayta tiklanadigan energetikani rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatli dastur ustida birgalikda ish olib borilmoqda.
Uchrashuvda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, uni asosiy tarmoqlardagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlash va ularning strategiyalarini ishlab chiqish, korxonalarni xususiylashtirishga tayyorlash, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini joriy etish, hududlarni kompleks rivojlantirish, shuningdek, mamlakatimiz iqtisodiyotiga xususiy investitsiyalarni jalb etishga qaratilgan yangi dastur va loyihalar bilan boyitish masalalari muhokama qilindi.
Suma CHakrabarti O‘zbekistonda davlat va jamiyat hayotining turli sohalarida hamda iqtisodiyotni liberallashtirish bo‘yicha yangi bosqichda amalga oshirilayotgan, mamlakatning barqaror rivojlanishi, aholi turmush darajasi va sifati oshishi, shuningdek, O‘zbekistonning xalqaro maydondagi nufuzi yuksalishiga xizmat qiladigan islohotlar va o‘zgarishlarni yuqori baholadi.
ETBB prezidenti davlatimiz rahbarining o‘zaro manfaatli va samarali mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik va taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan tashabbuslari muhim ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidlab, ularni qat’iy qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Prezidentimizga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Evropa tiklanish va taraqqiyot banki mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng miqyosli yangilanishlarni qo‘llab-quvvatlash hamda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash maqsadida O‘zbekiston bilan o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada kengaytirishga tayyor ekanini ta’kidladi.

Президент Узбекистана принял президента Европейского банка реконструкции и развития
Сегодня, 1 августа, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял президента Европейского банка реконструкции и развития Суму Чакрабарти, прибывшего в нашу страну с визитом.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства выразил глубокое удовлетворение высокой динамикой развития взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и ЕБРР.
С момента проведения встречи в г. Ташкенте в марте прошлого года сторонами проведена большая практическая совместная работа и достигнуты первые конкретные результаты.
За этот период банком выделены кредитные линии на сумму свыше 190 миллионов долларов для финансирования проектов поддержки предпринимательства в республике.
В настоящее время на рассмотрении находятся перспективные проекты в сфере развития сельской инфраструктуры и жилищного строительства, модернизации объектов энергетической отрасли и коммунального хозяйства, поддержки бизнеса и других направлениях на сумму свыше 1 миллиарда долларов. Из них в ближайшие месяцы планируется одобрение проектов на сумму до 600 миллионов долларов.
Завершается работа над стратегией ЕБРР по сотрудничеству с Узбекистаном, принятие которой намечено в сентябре этого года.
Кроме того, с ноября прошлого года в г. Ташкенте возобновило свою деятельность представительство банка, предусматривается создание его филиалов в регионах страны.
Эксперты ЕБРР принимали активное участие в разработке нового порядка, направленного на повышение эффективности подготовки и реализации в республике инвестиционных проектов с участием международных финансовых институтов.
Ведётся также совместная работа над долгосрочной программой реформирования энергетического сектора и развития возобновляемой энергетики в Узбекистане.
В ходе встречи обсуждены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества, его наполнения новыми программами и проектами, прежде всего в сферах поддержки и разработки стратегий реформ основных отраслей, предприватизационной подготовки предприятий, внедрения механизмов государственно-частного партнерства, комплексного развития регионов, а также привлечения частных инвестиций в экономику республики.
В свою очередь, Сума Чакрабарти дал высокую оценку осуществляемым в Узбекистане на качественно новом этапе реформам и преобразованиям в сфере государственного и общественного строительства, либерализации экономики, которые способствуют обеспечению устойчивого развития страны, повышению уровня и качества жизни населения, а также росту авторитета Узбекистана на международной арене.
Президент ЕБРР подчеркнул важность и высказал свою решительную поддержку инициативам главы нашего государства, направленным на углубление взаимовыгодного и плодотворного регионального сотрудничества, обеспечение мира, стабильности и процветания в Центральной Азии.
Выразив глубокую признательность главе нашего государства за тёплый приём, он подтвердил готовность банка к дальнейшему расширению партнёрства с Узбекистаном в целях поддержки проводимых масштабных преобразований в республике, а также укрепления регионального взаимодействия.