O‘zbekiston Prezidenti Buyuk Britaniya tashqi ishlar vazirining o‘rinbosarini qabul qildi
16-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Alan Dunkanni qabul qildi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, keyingi yillarda O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘z navbatida, Alan Dunkan ko‘rsatilgan mehmondo‘stlik uchun Prezidentimizga samimiy minnatdorlik bildirib, Buyuk Britaniya Bosh vaziri Tereza Meyning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari O‘zbekistonda davlat boshqaruvining barcha sohalari va iqtisodiyot tarmoqlarini qamrab olgan keng ko‘lamli islohot va yangilanishlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi har tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qilayotganini ta’kidladi.
Bugungi kunda siyosiy muloqot va parlamentlararo aloqalar faol davom ettirilmoqda, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, innovatsiya va bank-moliya sohalaridagi hamkorlik kengaymoqda. 2018 yil yakunlariga ko‘ra o‘zaro savdo hajmida keyingi 10 yildagi eng yuqori o‘sish ko‘rsatkichi qayd etildi.
Joriy yil fevral oyida Toshkent shahrida Buyuk Britaniyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston-Britaniya kengashining navbatdagi yig‘ilishi samarali o‘tdi.
Madaniy-gumanitar, ta’lim va turizm sohalaridagi almashinuvlar kengaymoqda. Mamlakatimizda Xalqaro Vestminster universiteti va Britaniya kengashining vakolatxonasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Uchrashuvda ikki tomonlama amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash, Britaniyaning to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarini, ilg‘or tajriba va texnologiyalarini jalb qilgan holda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga ko‘maklashishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar, jumladan, Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik munosabatlarini mustahkamlash, shuningdek, Afg‘onistondagi vaziyatni tez fursatda tinch yo‘l bilan hal etish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv so‘ngida O‘zbekiston va Buyuk Britaniyaning mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash borasida intilishi qat’iy ekani alohida qayd etildi.

Президент Узбекистана принял заместителя министра иностранных дел Великобритании
16 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя министра иностранных дел Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Алана Дункана, находящегося в нашей стране с рабочим визитом. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие узбекско-британских многоплановых отношений в последние годы.
В свою очередь, заместитель министра иностранных дел Алан Дункан, выразив Президенту нашей страны искреннюю признательность за гостеприимство, передал теплые приветствия и наилучшие пожелания от Премьер-министра Великобритании Терезы Мэй.
Как подчеркнул британский дипломат, осуществляемые в Узбекистане масштабные реформы и преобразования, охватывающие все сферы общественной жизни, способствуют дальнейшему углублению полноформатного сотрудничества между двумя странами.
В настоящее время поддерживаются активный политический диалог и межпарламентские контакты, расширяется взаимодействие в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной и банковско-финансовой сферах. По итогам 2018 года объем взаимной торговли показал максимальный рост за последние 10 лет.
В феврале этого года в Ташкенте плодотворно прошло очередное заседание Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности с участием ведущих британских компаний.
Расширяются культурно-гуманитарный, образовательный и туристический обмены. В нашей стране успешно работают Международный Вестминстерский университет и представительство Британского совета.
В ходе беседы обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития двустороннего практического сотрудничества, содействия реализации совместных проектов с привлечением прямых британских инвестиций, передового опыта и технологий.
Состоялся обмен мнениями по международной и региональной повестке, включая вопросы укрепления отношений добрососедства и партнерства в Центральной Азии, а также скорейшего мирного урегулирования ситуации в Афганистане.
В заключение встречи особо подчеркнута приверженность двух стран дальнейшему углублению взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией.