O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25 iyun kuni mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, bu borada joriy yilning birinchi yarim yilligida kutilayotgan natijalar va sifat o‘zgarishlarini tahlil qilishga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Faol investitsiya siyosati yuritilib, iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarga investitsiyalar, eng avvalo to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy sarmoyalar yo‘naltirilayotgani, tadbirkor va investorlarga har taraflama amaliy ko‘mak berish bo‘yicha ta’sirchan mexanizmlar joriy qilinib, izchil amalga oshirilayotgani natijasida yuqori iqtisodiy o‘sish sur’atlari ta’minlanayotgani qayd etildi.
Joriy yilning birinchi yarim yilligi yakunlari bo‘yicha mamlakatning yalpi ichki mahsuloti 5,4 foizga, sanoat mahsuloti ishlab chiqarish hajmi 7 foizga, qurilish-pudrat ishlari 9,6 foizga va xizmatlar hajmi 13,9 foizga o‘sishi kutilmoqda. Ushbu natijalarda, avvalo, o‘zlashtirilgan investitsiyalar qariyb 1,5 barobar o‘sgani eng muhim omil bo‘lgani alohida ta’kidlandi.
Shu bilan birga, barcha tarmoq va hududlarda to‘liq foydalanilmayotgan rezervlar hali ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi. Ularning rahbarlariga zamonaviy korxonalar va yangi ish o‘rinlari tashkil etish, mahsulot ishlab chiqarish va eksport hajmini oshirish yuzasidan topshiriqlar berildi. Mahalliy byudjetlarning daromadlar bazasini kengaytirib, qo‘shimcha tushumlarni ijtimoiy va kommunal sohalarni rivojlantirish, qishloq va mahallalarni obod qilish, aholining hayotini yaxshilashga yo‘naltirish bo‘yicha aniq vazifalar qo‘yildi.
Davlat rahbarining hududlarga tashriflari doirasida ishlab chiqilgan dasturlar hamda aniq investitsiya loyihalari ijrosini jadallashtirish bo‘yicha qo‘shimcha choralar ko‘rish, shuningdek, yangi loyihalarni shakllantirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Shuningdek, yig‘ilishda shahar va tumanlarning me’moriy qiyofasini yaxshilash, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida uy-joylarni ta’mirlash va aholi punktlarini obodonlashtirish, ichimlik suvi, elektr energiyasi tarmoqlari, mahalliy va ichki yo‘llarni qurish-ta’mirlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar holati ko‘rib chiqildi. Zarur moliyaviy va boshqa resurslarni o‘z vaqtida ajratish hamda o‘zlashtirish, belgilangan ishlarni sifatli bajarish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Majlisda Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralar, xo‘jalik birlashmalari va hududlar rahbarlarining hisobotlari tinglandi. Har bir tarmoq va hududni rivojlantirish bo‘yicha ko‘zlangan marralar va aniq vazifalarning so‘zsiz ijrosini ta’minlash uchun tegishli rahbarlarning shaxsiy mas’uliyatini oshirish choralari belgilandi.

Проанализированы ожидаемые результаты первого полугодия
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 июня провел совещание, посвященное анализу проводимой работы по социально-экономическому развитию страны, а также результатов и качественных изменений, ожидаемых в этом направлении по итогам первого полугодия текущего года. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
На совещании отмечалось, что в результате активной инвестиционной политики, привлечения прежде всего прямых иностранных капиталовложений в отрасли экономики и регионы, а также внедрения и последовательной реализации новых действенных механизмов всемерного содействия предпринимателям и инвесторам обеспечиваются высокие темпы экономического роста. Так, ожидается, что по итогам первого полугодия текущего года объем валового внутреннего продукта вырастет на 5,4 процента, промышленного производства - на 7 процентов, строительно-подрядных работ - на 9,6 процента, а объем оказания услуг - на 13,9 процента. Особо подчеркнуто, что в достижении таких результатов важным фактором выступает в первую очередь почти полуторакратный рост объема освоенных инвестиций.
Вместе с тем указано на наличие еще не задействованных в полной мере резервов и возможностей во всех отраслях и регионах. Перед соответствующими руководителями поставлены конкретные задачи по созданию современных предприятий и новых рабочих мест, наращиванию выпуска и экспорта продукции. Поручено расширять доходную базу местных бюджетов, направлять дополнительные поступления на развитие социальной и коммунальной сфер, благоустройство сел и махаллей, улучшение жизни населения в целом.
В частности, поручено принять дополнительные меры по ускорению исполнения программ и конкретных инвестиционных проектов, разработанных в рамках поездок главы государства в регионы, а также сформировать новые проекты.
На совещании проанализировано также состояние проводимой масштабной работы по улучшению архитектурного облика городов и районов, благоустройству населенных пунктов, строительству и ремонту жилья, сетей водоснабжения, канализации, электроснабжения, местных и внутренних дорог в рамках программ "Обод кишлок" и "Обод махалла". Указано на необходимость своевременного выделения и освоения необходимых финансовых и иных ресурсов, качественному выполнению запланированных работ.
На совещании заслушаны отчеты руководителей Кабинета Министров, министерств и ведомств, хозяйственных объединений и регионов. Определены меры повышения персональной ответственности соответствующих руководителей за безусловное достижение прогнозных показателей и конкретных задач развития каждой отрасли и региона.