Senatorlar Vazirlar Mahkamasiga parlament so‘rovlari yuborish masalalarini ko‘rib chiqdi
Senatorlar ota-onalar qarovisiz qolgan va mehribonlik uyida tarbiyalangan yoshlarning jamiyatga ijtimoiy moslashuvidagi dolzarb masalalar yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga parlament so‘rovi yuborish to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqdilar. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Senatning tegishli qo‘mitalari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Yoshlar muammolarini o‘rganish va istiqbolli kadrlarni tayyorlash instituti bilan birgalikda o‘tkazilgan o‘rganish va tahlil mehribonlik uyida tarbiyalangan bolalarni jamiyatga ijtimoiy moslashtirishda qator muammolar borligini ko‘rsatdi. Shu munosabat bilan bunday so‘rov yuborish zarurati yuzaga keldi. Mazkur masala yuzasidan Senatning tegishli qarori qabul qilindi.
Shundan keyin Oliy Majlis Senati a’zolari tabiiy gaz quvurlari tizimi holati va ushbu sohaga oid qonun hujjatlarining ijro etilishi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga parlament so‘rovi yuborish to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqdilar.
Qayd etilganidek, aholi bilan muloqot, gaz quvurlari tizimi holatini tekshirish, tegishli qonun hujjatlari va huquqni qo‘llash amaliyoti ijrosini tahlil qilish vaqtida qator tizimli muammo va kamchiliklar aniqlandi. Shu munosabat bilan parlament so‘rovi yuborish zarurati yuzaga keldi. Bu masala yuzasidan Senatning tegishli qarori qabul qilindi.

Сенаторы рассмотрели вопросы направления парламентских запросов в Кабинет Министров
Сенаторы рассмотрели вопрос о направлении парламентского запроса в Кабинет Министров Республики Узбекистан по актуальным вопросам социальной адаптации в обществе молодежи, оставшейся без присмотра родителей и воспитывавшейся в домах милосердия. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Изучение и анализ, проведенный соответствующими комитетами Сената совместно с Институтом изучения проблем молодежи и подготовки перспективных кадров при Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, показал, что имеется ряд проблем в социальной адаптации детей, воспитанных в домах милосердия. В связи с этим возникла необходимость направления данного запроса. По данному вопросу принято соответствующее постановление Сената.
Затем члены Сената Олий Мажлиса рассмотрели вопрос о направлении парламентского запроса в Кабинет Министров Республики Узбекистан о состоянии системы газопроводов и исполнении законодательства данной сферы.
Отмечалось, что в ходе диалога с населением, проведенного изучения по проверке состояния системы газопроводов, анализа исполнения соответствующего законодательства и правоприменительной практики выявлено наличие ряда системных проблем и недостатков, в связи с чем возникла необходимость направления парламентского запроса. По данному вопросу принято соответствующее постановление Сената.