Shavkat Mirziyoyev avtomobil yo‘llari sifatini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi
Davlatimiz rahbari Toshkent viloyatining Qibray va Yuqori Chirchiq tumanlari hududida qurilgan yangi avtomobil yo‘lini borib ko‘rdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
19 kilometrdan ziyod uzunlikdagi mazkur yo‘l qurilishi uch bosqichda amalga oshirilishi belgilangan. Bugungi kunda uning 12 kilometri, jumladan, Chirchiq daryosi ustida ko‘prik barpo etilgan.
Ma’lumki, Toshkent shahrini Chorvoq hududi bilan bog‘laydigan avtomobil yo‘lida qatnov juda ko‘p. Dam olish mavsumida ko‘pincha tirbandlik yuzaga keladi. Bu yangi yo‘l katta yuklamani o‘ziga olib, masofani ham qisqartiradi, aholi va sayyohlarning kurort zonalarga tez va oson yetib borishini ta’minlaydi.
Prezident yo‘llar qurilishini izchil davom ettirish, bu sohada sifatni ta’minlash uchun malakali kadrlar tayyorlash zarurligini ta’kidladi. Toshkent avtomobil yo‘llarini loyihalashtirish, qurish va foydalanish institutida Germaniyaning o‘qitish tizimini joriy qilish, shu sohada o‘rta mutaxassislar tayyorlaydigan mintaqaviy kollejlar tashkil etish bo‘yicha tavsiyalar berdi.

Шавкат Мирзиёев дал указания по повышению качества автомобильных дорог
Глава государства осмотрел новую автодорогу, пролегающую по территории Кибрайского и Юкоричирчикского районов Ташкентской области. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Строительство дороги протяженностью более 19 километров будет осуществлено в три этапа. К настоящему времени завершены 12-километровый отрезок дороги, включающий мост над рекой Чирчик.
Как известно, существующая автомобильная дорога, связывающая Ташкент с Чарвакской зоной, перегружена. В туристический сезон на ней возникают пробки. Новая дорога возьмет на себя большую часть этой нагрузки, сократит расстояние, в результате добираться до курортных зон станет легче и быстрее.
Президент отметил необходимость продолжения дорожного строительства, подготовки квалифицированных кадров для обеспечения высокого качества работ. Шавкат Мирзиёев дал рекомендации по внедрению немецкого опыта в деятельность Ташкентского института по проектированию, строительству и эксплуатации автомобильных дорог, организации региональных колледжей для подготовки специалистов среднего звена.