Bugun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan, shuningdek, Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar Hukumat rahbarlari kengashining 18-majlisida ishtirok etish uchun kelgan Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi Bosh vaziri Li Ketsyanni qabul qildi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlab, O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotganiga katta mamnuniyat bildirdi.
Li Ketsyan, o‘z navbatida, O‘zbekiston Prezidentiga iliq mehmondo‘stlik uchun samimiy minnatdorlik bildirdi hamda XXR Raisi Si Szinpinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda ikki davlat rahbarlarining samarali muzokaralari konstruktiv siyosiy muloqotni kengaytirish va barcha sohalarda ko‘p qirrali amaliy hamkorlikni rivojlantirish uchun mustahkam zamin yaratgani alohida ta’kidlandi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni so‘zsiz amalga oshirish, ikki tomonlama savdoning jadal o‘sishini ta’minlash, shuningdek, infratuzilmani rivojlantirish, energetika, sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport, axborot-telekommunikatsiya texnologiyalari va boshqa sohalarda ustuvor loyihalarni birgalikda ilgari surish zarurligi qayd etildi.
Madaniy-gumanitar yo‘nalishda, avvalo fan, ta’lim, innovatsiyalar va turizm yo‘nalishlaridagi aloqalarni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Xususan, iqtisodiyot, investitsiyalar va transport kommunikatsiyalari sohalarida tashkilotga a’zo barcha davlatlar uchun manfaatli bo‘lgan yirik loyihalarni amalga oshirish dolzarb ekani ta’kidlandi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
XXR Davlat kengashi Bosh vaziri Xitoy mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashga ko‘maklashishga tayyor ekanini tasdiqladi.

Шавкат Мирзиёев принял Премьера Госсовета КНР
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сегодня принял Премьера Государственного совета Китайской Народной Республики Ли Кэцяна, прибывшего в нашу страну с официальным визитом, а также для участия в работе 18-го заседания Совета глав правительств государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, выразил глубокое удовлетворение поступательным развитием узбекско-китайских отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства.
В свою очередь, Ли Кэцян выразил Президенту Узбекистана искреннюю благодарность за радушное гостеприимство и передал приветствия и наилучшие пожелания от Председателя КНР Си Цзиньпина.
В ходе встречи особо отмечено, что плодотворные переговоры лидеров двух стран создали прочный фундамент для расширения конструктивного политического диалога и углубления многопланового практического взаимодействия во всех сферах.
Подчеркнута необходимость безусловной реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей и подписанных соглашений, обеспечения динамичного роста двусторонней торговли, совместного продвижения приоритетных проектов в таких направлениях, как развитие инфраструктуры, энергетика, промышленность, сельское хозяйство, транспорт, информационно-телекоммуникационные технологии и в других сферах.
Особое внимание также уделено укреплению культурно-гуманитарных связей, прежде всего в области науки, образования, инноваций и туризма.
На встрече обсуждены вопросы наращивания взаимодействия в рамках Шанхайской организации сотрудничества. В частности, отмечена особая актуальность осуществления крупных проектов в сфере экономики, инвестиций и транспортных коммуникаций, представляющих интерес для всех государств-членов организации.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной и региональной повестки.
Премьер Госсовета КНР подтвердил готовность китайской стороны всемерно содействовать дальнейшему развитию и углублению отношений многопланового партнерства в интересах двух государств и народов.