O‘zbekiston Respublikasi IIV huzuridagi Tergov departamentida 2019 yil yakunlari sarhisob qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi IIV huzuridagi Tergov departamentida Ichki ishlar organlari tergov, ekspert-kriminalistika, migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘linmalarining 2019 yildagi ish ko‘rsatkichlarini muhokama qilish, erishilgan natijalar, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar hamda kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar yuzasidan videoselektor shaklida tezkor yig‘ilish o‘tkazildi.
Tanqidiy ruhda o‘tkazilgan tezkor yig‘ilishda sohaviy xizmatlar tomonidan 2019 yilda erishilgan ijobiy natijalar bilan bir qatorda, tizimda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar, ularni kelib chiqishiga sabab bo‘lgan omillar muhokama qilindi.
Kun tartibidagi masalalar muhokomasidan so‘ng, 2020 yilda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar belgilab olinib, bunda joylardagi rahbar va mas'ul xodimlar asosiy e'tiborni qaysi jihatlarga qaratishi lozimligi, qo‘yilgan vazifalarni og‘ishmay bajarish uchun tegishli chora tadbirlar ishlab chiqilishi ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Konstitusiya va qonun ustuvorligini ta'minlash, bu borada jamoatchilik nazoratini kuchaytirish hamda jamiyatda huquqiy madaniyatni yuksaltirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 13.12.2019 yildagi qarori talablarini hamda davlatimiz rahbari Sh.M.Mirziyoyevning 24.01.2020 yilda Oliy Majlisga yo‘llagan murojaatnomasidan kelib chiqib, ichki ishlar organlari oldiga qo‘yilgan vazifalarni ijrosini to‘liq ta'minlash yuzasidan maqsadli chora-tadbirlar belgilab olindi.
Yig‘ilish yakunidagi ichki ishlar organlarida xizmat olib borayotgan barcha bo‘g‘indagi rahbarlar va xodimlar tomonidan “Har bir davlat xizmatchisi har kuni o‘zining mehnati bilan egallab turgan lavozimiga loyiqligini isbotlashi shart” degan qoidani ro‘yobga chiqarishga alohida e'tibor qaratishi kerakligi ta'kidlandi.

Следственным департаментом при МВД Республики Узбекистан подведены итоги за 2019 год.
В следственном департаменте при МВД Республики Узбекистан, было проведено собрание в видеоселекторном формате по обсуждению показателей деятельности органов следствия, экспертно-криминалистических подразделений и органов миграции и оформления гражданства за 2019 год, достигнутых успехов, допущенных недостатков и задач, выполнение которых намечено в будущем.
Собрание прошло в критическом духе, на котором руководители отраслевых служб проинформировали участников о проделанной работе за 2019 год, в частности на ровне с достигнутыми успехами были, заслушаны допущенные недостатки, также были выслушаны по устранению подобных недостатков.
По окончании обсуждения итогов 2019 года, были определены направления и задачи, реализация которых намечено на 2020 год, более того было определены меры, согласно которым на что именно должны уделять внимание все руководители и ответственные лица на местах, при принятии соответствующих мер для обеспечения надлежащего выполнения поставленных задач.
В частности, были определены целенаправленные меры по выполнению задач возложенных на органы внутренних дел, исходя из Постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по обеспечению верховенства конституции и закона, усилению общественного контроля в данном направлении, а также повышению правовой культуры в обществе» от 13.12.2019 года и Послания Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису от 24.01.2020 года.
В конце встречи было подчеркнуто, что руководители и работники всех звеньий, должны уделять особое внимание выполнению правила «Каждый государственный служащий должен доказать свою ценность в своей повседневной работе».