Tergov departamentida so‘roq qilishning maxsus xonasi tashkil etildi
Mamlakatimizda fuqarolarning huquq va erkinliklarini, eng avvalo, jinoiy tajovuzlardan himoya qilishning ishonchli kafolatlarini ta’minlashga, shuningdek, ularning sha’ni va kadr-qimmati kamsitilishiga, qonuniy manfaatlari cheklanishiga yo‘l qo‘ymaslikka qaratilgan keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 18.04.2017 yildagi «Ichki ishlar organlarining jinoyatlarni tergov qilish sohasidagi faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-2898-son qarorining 6-bandi birinchi xatboshisi ijrosi yuzasidan tergov bo‘linmalarida so‘roq jarayonini stenografiya qilish, videokuzatuv, shuningdek tergov harakatlarini audio- va video qayd etish tizimlari bilan jihozlangan maxsus xonalar tashkil etish borasida SHvetsariya, Germaniya, Xitoy, Janubiy Koreya, Rossiya Federatsiyasi kabi ilg‘or davlatlarning tajribalari o‘rganilib, YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda O‘zbekiston Respublikasi IIV huzuridagi Tergov departamentida maxsus tergov, voyaga etmaganlarni so‘roq qilish va operator xonalaridan iborat kompleks namunaviy maxsus xonalar tashkil etildi.
Bu borada, ilg‘or xorijiy tajriba, lozim bo‘lgan texnik vositalarning xususiyatlari o‘rganilib, eng so‘nggi zamonaviy axborot kommunikatsiyalari, jumladan so‘roq jarayonini stenografiya qilish, videokuzatuv, audio- va video qayd etish vositalari, shuningdek bir tomonlama ko‘rish imkonini beruvchi maxsus «Gezella» oynasi o‘rnatildi.
Tashkil etilgan mazkur maxsus xonalar so‘roq, yuzlashtirish, shaxsni tanib olish, masofadan turib videokonferensaloqa tizimida tergov harakatlarini olib borish imkonini berish bilan birga dalillarni to‘plash, mustahkamlash, tekshirish va baholashda qonuniylik va xolislikni ta’minlaydi.
SHu bilan birga, bu kabi maxsus xonalar fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli kafolatlarini ta’minlash, ularning sha’ni va kadr-qimmati kamsitilishiga, qonuniy manfaatlari cheklanishiga yo‘l qo‘ymaslik, tergov qilish jarayonida dalillarni to‘plash va mustahkamlashda dalillar maqbulligi talablariga og‘ishmay va qat’iy rioya qilish, shuningdek jinoyat protsessi ishtirokchilariga nisbatan qiynoqqa solish, psixologik va jismoniy tazyiq va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoxud kadr-qimmatni kamsituvchi muomala turlari kabi noqonuniy usullarni qo‘llashni bartaraf etishga xizmat qiladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi IIV, Toshkent shahar IIBB, viloyatlar IIBlari huzuridagi tergov boshqarmalari hamda barcha tuman (shahar) tergov bo‘linmalarida shu kabi maxsus xonalar tashkil etilmoqda.

Специальная комната для допроса была создана в Следственном Департаменте
В нашей стране ведется масштабная работа по обеспечению надежных гарантий защиты прав и свобод граждан, в первую очередь, от уголовных преступлений, а также для предотвращения дискриминации в отношении их чести, достоинства и ограничения законных интересов.
Допрос Президента Республики Узбекистан об осуществлении первого абзаца пункта 6 Указа Президента Республики Узбекистан от 18.04.2017 г. №PP-2898 «О мерах по коренному улучшению деятельности органов внутренних дел в области уголовного расследования», исследование развитых стран, таких как Швейцария, Германия, Китай, Южная Корея, Российская Федерация и офис ЮНИСЕФ в Узбекистане для создания частного офиса, оборудованного системами аудиозаписи и видеозаписи, а также сценографии, видеонаблюдения, а также следственных действий в сотрудничестве с Следственным отделом Министерства внутренних дел Республики Узбекистан комплексный комплекс специально построенных помещений, в том числе специальные расследования, допрос несовершеннолетних и операторских помещений.
В связи с этим изучен передовой зарубежный опыт, изучены особенности необходимых технических средств, включая новейшие современные информационные коммуникации, включая стенографию, видеонаблюдение, аудио- и видеозаписи, а также односторонние Установлено специальное окно «Gezella».
Эти частные комнаты обеспечивают законность и беспристрастность в сборе, обобщении, анализе и оценке доказательств, а также опросе, лицом к лицу, идентификации лиц, проведения расследований в удаленной системе видеоконференций.
В то же время такие специализированные помещения обеспечивают надежные гарантии прав и свобод граждан, предотвращение их чести и достоинства, ограничение их законных интересов, требования к точности доказательств, собранных в процессе расследования мошенничество и настойчивость, а также пытки против участников уголовного процесса, устранение использования незаконных методов, таких как психологическое и физическое давление и другие жестокие, бесчеловечные или унижающие достоинство виды обращения и наказания.
Такие специальные помещения создаются в следственных отделах Министерства внутренних дел Республики Каракалпакстан, Департамента полиции города Ташкента, Министерства внутренних дел регионов и во всех районных (городских) следственных подразделениях.