Tanzila Narbayeva: Parlamentlararo Assambleya yalpi majlisining qarorlari MDH PA doirasida O‘zbekiston hamkorligi samaradorligini yanada rivojlantirish va oshirishda muhim qadam bo‘ladi
2019-yil 22-noyabr kuni Sankt-Peterburg shahridagi Tavriya saroyida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Parlamentlararo Assambleyasining 50-yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda 11 ta model qonun hujjati qabul qilindi. Tadbir yakunlari bo‘yicha matbuot anjumani o‘tkazildi. Bu haqda Oliy Majlis Senatining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Yalpi majlisda O‘zbekiston parlamenti a’zolari delegatsiyasi nomidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva so‘zga chiqdi.
T.Narbayeva ta’kidlaganidek, O‘zbekiston Parlamentlararo Assambleyani muhim parlamentlararo birlashmalardan biri deb hisoblab, unda o‘z a’zoligini tikladi, bu esa mazkur birlashma ishtirokchi mamlakatlari parlamentlari o‘rtasidagi munosabatlarda yangi sahifa ochdi. Respublikaning boshqa davlatlar bilan ko‘p tomonlama va samarali hamkorligi, shu jumladan parlament aloqalari sezilarli darajada kengayib bormoqda.
Senat Raisi MDH PA ishtirokchi davlatlar parlamentlari oldiga qo‘yilgan hamda xavfsizlikni ta’minlashga, barqaror rivojlantirishga va xalqlar ravnaqiga qaratilgan vazifalarni amalga oshirish uchun noyob maydon ekanini ta’kidladi.
Assambleya ishtirokchi mamlakatlar o‘rtasidagi parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirishga faol va samarali ko‘maklashibgina qolmay, jahon parlamentarizmi tizimida munosib o‘rin egallashi, mamlakatlarga xos bo‘lgan parlamentarizm printsiplarini targ‘ib qilishda muhim o‘rin tutishi qayd etildi.
PA vazifalarini bajarish maqsadida ishlarni birgalikda davom ettirishga tayyorlik bildirildi. Parlamentlararo Assambleyaning kun tartibi har doim ham ancha keng qamrovli bo‘lishi, ko‘rib chiqilayotgan masalalar esa barcha mamlakatlar uchun dolzarb ahamiyat kasb etishi, shuningdek ular mazkur mamlakatlar qonunchilik bazasini takomillashtirishga, parlament a’zolari o‘rtasida tajriba almashishga, PA xalqaro nufuzini yanada oshirishga ko‘maklashishi ta’kidlandi.
Shuni hisobga olgan holda O‘zbekiston MDH Parlamentlararo Assambleya doirasida dolzarb muammolarni o‘z vaqtida hal qilish, o‘zaro ishonch va anglashuvni mustahkamlash, mamlakatlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish uchun o‘z oldiga aniq maqsadlarni qo‘yishi qayd etildi.
Yoshlar harakati, turizm, ekologiya, axborot texnologiyalarini rivojlantirish va boshqa masalalarni amalga oshirish bo‘yicha PAning model qonun hujjatlarini, tashabbuslarini shakllantirish amaliyoti qo‘llab-quvvatlanishi bildirildi.
Oliy Majlis Senati Raisi O‘zbekiston oxirgi yillarda Prezident Sh.M. Mirziyoyev rahbarligida o‘zining yangi ichki va tashqi siyosatini muvaffaqiyatli amalga oshirayotganini ta’kidladi. O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda mamlakat parlamenti muhim rol o‘ynaydi. Shuningdek, parlament diplomatiyasiga, ikki tomonlama va ko‘p tomonlama parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirishga ham jiddiy e’tibor qaratilmoqda.
O‘zbekiston 2020-yilda Hamdo‘stlikda raislikni qabul qilishga va MDHning navbatdagi sammitini o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu borada shu yil oktyabr oyida Ashxobod shahrida o‘tkazilgan MDH sammitida O‘zbekiston belgilab bergan ustuvorliklar hisobga olingan holda Raislik qilish kontseptsiyasi hamda uni amalga oshirish bo‘yicha Tadbirlar rejasi tayyorlandi va tasdiqlandi.
Ustuvorliklar Hamdo‘stlikni rivojlantirishga va uning xalqaro nufuzini yanada oshirishga, shuningdek xavfsizlik, savdo-iqtisodiy aloqalar va ishlab chiqarish kooperatsiyasi, transport kommunikatsiyalari va logistika, fan hamda texnika, innovatsiyalar, madaniyat, turizm, ta’lim, sog‘liqni saqlash kabi sohalarda a’zo davlatlar hamkorligini mustahkamlashga qaratilgan dolzarb muammolarni hal etishni nazarda tutishi ta’kidlandi.
Bu ustuvor yo‘nalishlarni amalga oshirishga qaratilgan ishlar MDH PA doirasida faol va samarali o‘zaro hamkorlik olib borishni nazarda tutishi qayd etildi.
Shu munosabat bilan Tanzila Narbayeva O‘zbekiston MDHda raislik qilishi doirasida PAning majlislaridan birini mamlakatimizda o‘tkazishni taklif qildi.
Senat Raisi o‘z nutqida O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqi taraqqiyparvar insoniyat bilan birga Ikkinchi jahon urushida faol ishtirok etganini, fashizm ustidan qozonilgan Buyuk g‘alabaga munosib hissa qo‘shganini alohida ta’kidladi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston G‘alabaning 75 yilligini nishonlash bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqdi, O‘zbekiston Prezidentining Ikkinchi jahon urushida erishilgan G‘alabaning 75 yilligini munosib nishonlash to‘g‘risidagi qarori qabul qilindi. Bu qaror ushbu muhim voqeani o‘tkazish bo‘yicha asosiy tadbirlar dasturini o‘z ichiga oladi.
Toshkent shahrida “Matonat madhiyasi” xotira majmuasi bilan birga G‘alaba bog‘ining qurilishi yorqin tadbirlardan biri hisoblanadi. Bu va boshqa tadbirlar nafaqat O‘zbekistonda, balki MDHning barcha mamlakatlarida yosh avlodni vatanparvarlik, do‘stlik va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash ruhida tarbiyalash uchun muhim poydevor bo‘lib xizmat qiladi.
Senat Raisi Parlamentlararo Assambleya yalpi majlisida qabul qilingan qarorlar MDH PA doirasida O‘zbekiston hamkorligini yanada rivojlantirish va samaradorligini oshirishda muhim qadam bo‘lishiga ishonch bildirdi.

Танзила Нарбаева: решения пленарного заседания Межпарламентской Ассамблеи станут важным шагом в дальнейшем развитии и повышении эффективности сотрудничества Узбекистана в рамках МПА СНГ
22 ноября 2019 года в Таврическом дворце в Санкт-Петербурге состоялось 50 пленарное заседание Межпарламентской Ассамблеи государств-участников СНГ, в ходе которого были приняты 11 модельных законодательных актов. По итогам мероприятия состоялась пресс-конференция. Об этом было объявлено на оффициальном сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистана.
На пленарном заседании от имени делегации парламентариев Узбекистана выступила Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева.
Она отметила, что Узбекистан, рассматривая МПА как одно из важных межпарламентских объединений, возобновил своё членство, которое открыло новую страницу в отношениях между парламентариями стран-участниц данного объединения. Заметно расширяется многоплановое и продуктивное партнерство республики с государствами, в том числе и через парламентское измерение.
Председатель Сената подчеркнула, что МПА СНГ является уникальной площадкой для реализации задач, поставленных перед каждым из парламентов государств-участников и направленных на обеспечение безопасности, устойчивое развитие и процветание народов.
Отмечалось, что Ассамблея не только активно и эффективно содействует развитию межпарламентского сотрудничества между странами-участницами, но уже занимает достойное место в системе мирового парламентаризма, имеет неоценимую роль в продвижении характерных для стран принципов парламентаризма.
Была выражена готовность продолжить совместную работу по выполнению задач МПА. Подчеркивалось, что повестка Межпарламентской Ассамблеи всегда достаточно многогранная и разносторонняя, а рассматриваемые вопросы всегда актуальны для всех стран, они способствуют совершенствованию их законодательной базы, обмену опытом работы между парламентариями, дальнейшему повышению международного имиджа МПА.
Подчеркивалось, что с учетом этого, Узбекистан ставит перед собой конкретные цели для совместного решения актуальных проблем, укрепления доверия и взаимопонимания, расширения практического сотрудничества между странами в рамках Межпарламентской Ассамблеи СНГ.
Выражена поддержка практики формирования модельного законотворчества, инициатив МПА по развитию молодежного движения, туризма, экологии, информационных технологий и других вопросов.
Председатель Сената Олий Мажлиса подчеркнула, что Узбекистан за последние три года под руководством Президента Ш.М. Мирзиёева успешно продвигает свою обновленную внутреннюю и внешнюю политику. В осуществляемых в Узбекистане широкомасштабных преобразованиях особую роль играет парламент страны. Серьезное внимание также уделяется парламентской дипломатии, развитию двустороннего и многостороннего межпарламентского сотрудничества.
Узбекистан готовится принять председательство в Содружестве в 2020 году и провести очередной саммит СНГ. В этом плане подготовлены и утверждены Концепция председательства и План мероприятий по её реализации с учетом приоритетов, обозначенных Узбекистаном на саммите СНГ в г. Ашхабаде в октябре этого года.
Подчеркивалось, что приоритеты предусматривают решение актуальных проблем, направленных на развитие Содружества и дальнейшее повышение его международного имиджа, а также укрепление сотрудничества государств-членов в сферах безопасности, торгово-экономических связей и производственной кооперации, транспортных коммуникаций и логистики, науки и техники, инноваций, культуры, туризма, образования, здравоохранения и других вопросов.
Отмечалось, что работа в реализации этих приоритетов предусматривает также активное и плодотворное взаимодействие в рамках МПА СНГ.
В этой связи Танзила Нарбаева предложила провести одно из заседаний МПА в Узбекистане в рамках председательства страны в СНГ.
Председатель Сената в своем выступлении особо подчеркнула активное участие многонационального народа Узбекистана наряду со всем прогрессивным человечеством во Второй мировой войне, его достойный вклад в обеспечение Великой победы над фашизмом.
В связи с этим Узбекистан проработал комплекс мер по празднованию 75-летия Победы, принято Постановление Президента страны о достойном праздновании 75-годовщины Победы во Второй мировой войне, включающее Программу основных мероприятий по проведению важного события. Одним из ярких мероприятий является строительство в городе Ташкенте парка Победы с мемориальным комплексом «Ода стойкости». Эти и другие мероприятия должны служить важным фундаментом для воспитания нашего молодого поколения в духе патриотизма, дружбы и взаимной поддержки не только в Узбекистане, но и во всех странах СНГ.
Председатель Сената выразила уверенность, что решения, принятые на пленарном заседании Межпарламентской Ассамблеи, станут важным шагом в дальнейшем развитии и повышении эффективности сотрудничества Узбекистана в рамках МПА СНГ.