O‘zbekiston-Gruziya: o‘zaro hamkorlik mustahkamlanmoqda
2019 yil 8 fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi A. Kurmanovning Gruziya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari A.Xvtisiashvili boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Uchrashuvda parlamentlar o‘rtasidagi hamkorlikni ikki tomonlama darajada va parlamentlararo tuzilmalar doirasida yanada rivojlantirish masalalari muhokama etildi.
Jumladan, 2018 yilning yanvar oyida Gruziya Parlamenti Raisi I.Kobaxidze boshchiligidagi parlament delegatsiyasi O‘zbekistonga tashrif buyurdi va Oliy Majlis faoliyati bilan tanishdi.
Tomonlar O‘zbekiston parlamenti a’zolarining Gruziyaga tashrifini tashkil etish masalasini muhokama qildilar.
A.Xvtisiashvili mamlakatda ijtimoiy-siyosiy hayot va davlat qurilishining barcha sohalarida Prezident Sh. Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar va yangilanishlarga yuksak baho berdi.
O‘zbekiston-Gruziya munosabatlarining, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda davlatlararo hamkorlikni yanada rivojlantirishning muhim masalalari, shuningdek xalqaro tashkilotlar doirasida, shu jumladan BMT va uning institutlari bilan o‘zaro hamkorlik qilishning turli jihatlari bo‘yicha fikr almashildi.

Узбекистан-Грузия: взаимодействие укрепляется
8 февраля 2019 года в Сенате состоялась встреча председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма А. Курманова с делегацией Грузии во главе с заместителем министра иностранных дел А. Хвтисиашвили. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В ходе встречи обсуждались вопросы дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества как на двустороннем уровне, так и в рамках межпарламентских структур.
Так, в январе 2018 года парламентская делегация во главе с Председателем Парламента Грузии И.Кобахидзе побывала с визитом в Узбекистане и ознакомилась с деятельностью Олий Мажлиса.
Стороны обсудили вопрос организации визита парламентариев Узбекистана в Грузию.
А.Хвтисиашвили дал высокую оценку осуществляемым под руководством Президента Ш. Мирзиёева масштабным реформам и преобразованиям в стране во всех сферах общественно-политической жизни и государственного строительства.
Состоялся обмен мнениями по ключевым вопросам узбекско-грузинских отношений, дальнейшего развития межгосударственного сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах, а также различным аспектам взаимодействия в рамках международных организаций, в том числе по линии ООН и ее институтов.