Toshkentda Prezident maktabi ochildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10 sentabr kuni Toshkent shahridagi Prezident maktabiga tashrif buyurdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Barcha sohalarda ilg‘or taraqqiyot yo‘lidan borayotgan va yuksak marralarni qo‘yayotgan yurtimiz uchun har tomonlama yetuk kadrlar kerak. Shu maqsadda davlatimiz rahbari tomonidan qator farmon va qarorlar qabul qilinib, bunga zamin yaratildi. Maktabgacha ta’lim, umumta’lim va oliy ta’lim tizimi mazmunan va sifat jihatidan yangilanib bormoqda.
Mamlakatimizda tashkil etilayotgan Prezident maktablari yangi avlod kadrlarini tarbiyalashda muhim asos bo‘lishi shubhasiz. Chunki bu o‘quv maskanlari iqtidorli bolalarni aniqlash, ilg‘or texnologiyalarni qo‘llagan holda ularga saboq berish va tarbiyalash bo‘yicha yaxlit tizim bo‘ladi. Ta’lim jarayoni rivojlangan davlatlar tajribasi asosida ishlab chiqilgan o‘quv rejalari va dasturlari bo‘yicha ingliz tilida olib boriladi.
Shunday maktablarning birinchisi poytaxtimizda foydalanishga topshirildi. 168 o‘ringa mo‘ljallangan maktab binosi va yotoqxona, 15 o‘rinli o‘qituvchilar mehmonxonasi yuksak darajada bunyod etildi.
Joriy yilda maktabning 5-10-sinflari uchun hujjat topshirgan 7 mingga yaqin o‘quvchidan 144 nafari o‘qishga qabul qilindi. Kanadaning “Teachaway” va Buyuk Britaniyaning “TIC Recruitment” rekruting kompaniyalari bilan hamkorlikda maktabga 30 nafar chet ellik mutaxassis tanlab olindi. Shuningdek, 72 nafar tajribali va malakali mahalliy o‘qituvchi ham jalb qilindi. Ta’limda STEAM yondashuviga oid darslik va o‘quv qo‘llanmalari olib kelindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev maktabda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi, o‘quvchilar bilan suhbatlashdi.
- Bu hayotingizdagi birinchi sinov bo‘ldi. Mehnat, bilim, adolat nima ekanini ko‘rdingiz. Sizlarni shunday nufuzli maktabga munosib bo‘lganingiz bilan chin yuragimdan tabriklayman. Siz endi O‘zbekistonning “oltin fondi”sizlar, - dedi Prezident. - Xalqning, mamlakatning buyukligini tarannum etadigan narsalar ko‘p. Lekin eng afzali bilim bilan namoyon etish. Yoshlarimiz orasidan Xorazmiylar, Ibn Sinolar, Ulug‘beklar chiqishiga barcha asoslarimiz bor. Bugun tarixiy kun. Ilgari yurtimizda bunday sharoit bo‘lmagan. Endi chet eldan nufuzli mehmonlar kelsa, katta-katta zavodlarni emas, Prezident maktablarini ko‘rsatamiz. Sizlar bilimingiz, yurish-turishingiz, vatanparvarligingiz bilan hamma yoshlarga namuna bo‘lishingiz kerak. Kelgusida O‘zbekiston taraqqiyotiga ta’sir ko‘rsatadigan kuch bo‘lasizlar.
Maktab o‘quvchilari zamonaviy bilimlarni o‘zlashtirish bilan birga milliy o‘zligimizni chuqur anglashi, tariximiz va ona tilimizni mukammal bilishi shartligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari pedagoglar bilan ham muloqotda bo‘ldi.
- Yuragimdagi gapimni bilishlaringizni xohlayman: men sizlarga eng katta boyligimni ishonib topshiryapman. Bolalarimizning ko‘zini, bilimini, g‘urur-iftixorini ko‘rib, yo‘limiz to‘g‘ri ekaniga ishonch hosil qildim. Islohotlarimizga, farzandlarimiz tarbiyasiga yelkadosh bo‘lganingiz uchun sizlarga minnatdorlik bildiraman, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘quvchilarning ota-onalari va ilm-fan namoyandalari bilan uchrashuvda O‘zbekistonda uchinchi renessans davri boshlanayotgani ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev Prezident maktabining faxriy mehmonlar kitobiga dastxat yozib qoldirdi, maktabning ilk o‘quvchi va o‘qituvchilari bilan suratga tushdi.
Prezident maktablari joriy yilda Nukus, Xiva va Namangan shaharlarida ham ochiladi. 2020 yilda Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Samarqand va Farg‘ona viloyatlarida, 2021 yilda Andijon, Navoiy, Surxondaryo, Sirdaryo va Toshkent viloyatlarida qurilishi rejalashtirilgan.

В Ташкенте открылась Президентская школа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 сентября посетил Президентскую школу в Ташкенте. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Всесторонне развитые кадры - актуальная необходимость для нашей страны, избравшей курс на опережающее развитие во всех сферах жизни. С этой целью был принят ряд указов и постановлений, заложена необходима база. Обновлены содержание и качество дошкольного, школьного и высшего образования.
Важной основой для формирования нового поколения кадров станут организуемые Президентские школы. Они призваны стать целостной системой по выявлению одаренных детей, их обучению и воспитанию с применением передовых технологий. Образовательный процесс в этих школах будет осуществляться на английском языке по учебным планам и программам, разработанным на основе опыта развитых стран.
Первая такая школа сдана в эксплуатацию в столице. Возведены и оснащены по последнему слову техники учебный корпус и общежитие на 168 учащихся, гостиница на 15 мест для учителей.
В текущем году из около 7 тысяч желающих, подавших документы на обучение в 5-10-классах школы, отбор прошли 144. Совместно с рекрутинговыми компаниями “Teachaway” (Канада) и “TIC Recruitment” (Великобритания) отобрано 30 иностранных специалистов. Привлечены также 72 опытных и квалифицированных отечественных учителя. Школа обеспечена учебниками и пособиями для преподавания дисциплин по методике STEAM.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с созданными в школе условиями и побеседовал с учащимися.
- Это первое серьезное испытание в вашей жизни. Вы сами убедились, что такое труд, знания, справедливость. От всей души поздравляю вас с честью учиться в такой престижной школе. Теперь вы - золотой фонд Узбекистана, - сказал Президент. - Возвеличивать народ, страну можно разными способами. Лучшее из них - демонстрировать знания. Есть основания надеяться, что из числа нашей молодежи выйдут новые Хорезми, Ибн Сины, Улугбеки. Сегодня исторический день. Прежде таких условий в нашей стране не было. Отныне авторитетным гостям будем показывать не большие заводы, а Президентские школы. Вы должны подавать всем пример своими знаниями, поведением, чувством патриотизма. В будущем вы станете силой, способной влиять на развитие Узбекистана.
Отмечалось, что учащиеся школы помимо освоения современных знаний должны обладать сильным чувством национального самосознания, обязаны в совершенстве знать историю нашего народа и родной язык.
Глава государства побеседовал и с учителями школы.
- Хотелось бы сказать вам слова, исходящие из самых глубин моего сердца: я доверяю вам самое дорогое. Посмотрев в полные гордости глаза этих детей, я убедился в правильности нашего пути. Выражаю вам благодарность за ваш вклад в реформы, дело воспитания молодого поколения, - отметил Шавкат Мирзиёев.
На встрече с родителями учащихся и деятелями науки отмечалось, что в Узбекистане начался третий ренессанс.
Шавкат Мирзиёев расписался в Книге почетных гостей, сфотографировался с первыми учащимися и учителями школы.
Президентские школы в текущем году откроются в Нукусе, Хиве и Намангане. Планируется строительство школ в Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Самаркандской и Ферганской областях в 2020 году, Андижанской, Навоийской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской и Ташкентской областях – в 2021 году.