BMTning Bola huquqlari bo‘yicha Qo‘mitasi raisi bilan uchrashuv
Joriy yilning 5 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri o‘rinbosari A.Boboxonov va Birlashgan millatlar tashkilotining Bola huquqlari bo‘yicha Qo‘mitasi raisi Renate Vinter o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida vazir o‘rinbosari A.Boboxonov BMTning Bola huquqlari bo‘yicha Qo‘mitasi raisi Renate Vinterga tergovga qadar tekshiruv va tergov harakatlari davomida voyaga etmaganlar huquqlarining himoya qilinishi ahvoli haqida batafsil ma’lumot berib, Ichki ishlar vazirligi tomonidan YUNISEF Bolalar fondi bilan yaqin hamkorlikda voyaga etmagan jablanuvchi va guvohlar uchun jihozlangan maxsus tergov xonalari kompleksi tashkil etilganligi, bugungi kunda maxsus tergov xonalarining soni 16 tani tashkil etib, yaqin kunlarda ularning sonini 215 taga yetkazish rejalashtirilganligini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Bundan tashqari, uchrashuvda joriy yilning 26-30 oktyabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi Kengashi huzuridagi Tadqiqot markazi bilan hamkorlikda YUNISEFning “Voyaga etmagan guvohlarni so‘roq qilish usullarini amaliyotga joriy qilish” shiori ostida trening o‘tkazilganligi, mazkur treningda respublikaning barcha hududlaridan jami 28 nafar tergovchilar ishtirok etganligi ta’kidlab o‘tildi.
Birlashgan millatlar tashkilotining Bola huquqlari bo‘yicha Qo‘mitasi raisi Renate Vinter O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi voyaga etmaganlarning huquqlarini himoya qilishda o‘zining munosib xissasini qo‘shib kelayotganligini ta’kidlab, bu sohadagi faoliyatda muvaffaqiyatlar tiladi.

Встреча с председателем Комитета ООН по правам ребёнка
5 декабря сего года заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан Бобохонов А. встретился с председателем Комитета ООН по правам ребёнка Ренате Винтер.
В ходе встречи заместитель министра внутренних дел Бобохонов А. проинформировал председателя Комитета ООН по правам ребёнка Ренате Винтер о том, как при проведении доследственных и следственных действий осуществляется права несовершеннолетних. В выступлении он отметил, что министерством внутренних дел республики при тесном взаимодействии представительством детского фонда ЮНИСЕФ созданы уникальные по своему роду комплексы специальных комнат, которые включают специально оборудованные детские комнаты для несовершеннолетних потерпевших и свидетелей, что на сегодняшний день функционируют 16 и что в ближайшие время планируется создать 215 таких специальных комнат.
В ходе встречи также были отмечены, что 26-30 октября сего года успешно проведён тренинг под эгидой ЮНИСЕФ совместно с исследовательским Центром при Высшем судейском Совете Республики Узбекистан по «Внедрению методики допроса несовершеннолетних свидетелей по делу» где участвовали 28 следователей по всех регионов республики.
Также в ходе встречи председатель Комитета ООН по правам ребёнка Ренате Винтер отметила колоссальный вклад вносимый Министерством внутренних дел Республики Узбекистан вносимый по защите прав несовершеннолетних и пожелала успехов в данном направлении.