“Ўзбекистон-ЕИ” парламент ҳамкорлиги қўмитасининг мажлиси
2018 йил 1 ноябрь куни Тошкентда "Ўзбекистон – Европа иттифоқи" парламент ҳамкорлиги қўмитасининг ўн тўртинчи мажлиси бўлиб ўтди. Унда Европа парламенти депутатлари, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, шунингдек мамлакатимиз ва чет эл оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди. Бу ҳақида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг расмий веб-сайтида маълум қилинган.
Мажлисда тасдиқланган кун тартиби доирасида Олий Мажлис ва Европа парламенти ўртасидаги муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва уларни ривожлантириш истиқболлари, иқтисодий ҳамкорлик масалалари муҳокама этилди. Бунда мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотларни кучайтиришга, уларнинг самарадорлигини оширишга, республикадаги инвестиция муҳитини яхшилашга, маҳсулотни бозорларга чиқаришга ва бу билан боғлиқ техник ҳамкорлик жараёнларига, транспорт соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришга ҳамда инфратузилмавий лойиҳаларни амалга оширишга, экология ва сув ресурсларини бошқаришга, қишлоқ жойларини ва экологик барқарор қишлоқ хўжалигини ривожлантиришга эътибор қаратилди.
Халқаро ва минтақавий хавфсизликнинг айрим жиҳатлари юзасидан фикр алмашилди. Терроризмга, уюшган жиноятчиликка ва наркотрафикка қарши курашиш, Афғонистондаги вазият, Ўзбекистоннинг ушбу мамлакатда тинчлик ва ижтимоий-иқтисодий ривожланиш жараёнларини қўллаб-қувватлаш ташаббуслари ҳақида сўз юритилди. Европа делегацияси Афғонистонни иқтисодий тиклашга қаратилган Ўзбекистон саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашини билдирди. Икки мамлакат ўртасидаги муносабатларнинг илдам ривожланаётгани халқаро ҳамжамият томонидан мамнуният билан қабул қилинмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ва Европа парламенти ўртасидаги парламентлараро муносабатлар Ўзбекистон Республикаси ва Европа ҳамжамияти ҳамда унга аъзо давлатлар ўртасидаги шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимга мувофиқ ривожланаётгани таъкидланди. Парламент даражасидаги сиёсий мулоқот таъсис этилган Парламент ҳамкорлиги кўмитаси доирасида амалга оширилмоқда. Қўмита юқорида қайд этилган Битим 1999 йил 1 июлда кучга кирган вақтдан эътиборан фаолият кўрсатмоқда. Ушбу Қўмита Олий Мажлис ва Европа парламенти ҳамкорлигини, шунингдек умуман Ўзбекистон-Европа муносабатларини кучайтиришнинг муҳим механизми ҳисобланади.
Европа парламенти депутатларига Ўзбекистонда сиёсий ва иқтисодий соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида ахборот тақдим этилди. Бугун Ўзбекистонда жамиятнинг барча соҳаларини эркинлаштириш, демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш борасида изчил ислоҳотлар ўтказилаётгани таъкидланди.
Мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликлари, қонун ва кучли ижтимоий сиёсат устуворлиги таъминланмоқда, парламент ўрни ва аҳамияти тобора кучайиб бормоқда, фуқаролик жамиятининг ҳуқуқлари ва имкониятлари кенгайтирилмоқда. Бунда 2017-2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегияси асосида ислоҳотлар жараёнини ҳуқуқий таъминлашга, унинг қонунчилик базасини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор берилмоқда. Жумладан, Стратегия амалга оширилган биринчи йилнинг ўзида 20 дан ортиқ қонун қабул қилинди, давлат ҳокимияти ва фуқаролар ҳамкорлигининг янги самарали воситалари шакллантирилди.
Мажлисда Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар, вазмин, ўзаро самарали ва амалий ташқи сиёсат халқаро ҳамжамият томонидан қўллаб-қувватланаётгани алоҳида таъкидланди. Ўзбекистоннинг Европа иттифоқи билан фаол ривожланаётган ҳамкорлиги, шу жумладан парламентаризм соҳасидаги ҳамкорлиги томонларнинг алоқаларни чуқурлаштиришдан, амалий ҳамкорликни ривожлантиришдан ва турли соҳаларда тажриба алмашишдан ўзаро манфаатдорлигига асосланади.

Заседание Комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан-ЕС»
1 ноября 2018 года в Ташкенте состоялось четырнадцатое заседание Комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан – Европейский союз». В его работе приняли участие депутаты Европейского парламента, члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, а также представители отечественных и зарубежных средств массовой информации. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В ходе заседания в рамках утвержденной повестки дня обсуждались текущее состояние и перспективы развития отношений между Олий Мажлисом и Европейским парламентом, вопросы экономического взаимодействия с акцентом на прогрессе в реформах в нашей стране, эффективности их осуществления, улучшении инвестиционного климата республики, доступе на рынки и связанное с этими процессами техническое сотрудничество, расширении партнерства в сфере транспорта и реализации инфраструктурных проектов, экологии и управления водными ресурсами, развития сельских местностей и экологически устойчивого сельского хозяйства.
Состоялся обмен мнениями по некоторым аспектам обеспечения международной и региональной безопасности, в числе которых борьба с терроризмом, организованной преступностью и наркотрафиком, ситуация в Афганистане, практические инициативы Узбекистана для продвижения мирного процесса в этой стране и ее социально-экономического развития. Европейская делегация приветствовала усилия Узбекистана по экономическому восстановлению Афганистана. Динамичное развитие отношений между двумя странами с удовлетворением воспринимаются международным сообществом.
Подчеркивалось, что межпарламентские отношения между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Европейским парламентом развиваются в соответствии с Соглашением о партнерстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Европейским сообществом и его государствами-членами. При этом политический диалог на парламентском уровне осуществляется в рамках учрежденного Комитета парламентского сотрудничества, действующего с 1 июля 1999 года, момента вступления в силу указанного Соглашения. Комитет является важным механизмом активизации сотрудничества Олий Мажлиса и Европарламента, а также узбекско-европейских отношений в целом.
Депутатам Европейского парламента представлена информация о проводимых в Узбекистане реформах в политической и экономической сферах. Отмечалось, что сегодня в Узбекистане проводятся последовательные реформы по либерализации всех сфер жизни общества, углублению демократических преобразований.
В стране обеспечивается приоритет прав и основных свобод человека, верховенства закона и сильной социальной политики, усиливается роль парламента, расширяются права и возможности гражданского общества. При этом особое внимание уделяется правовому обеспечению процесса реформ, укреплению его законодательной базы на основе Стратегии развития на 2017-2021 годы. Так, только в первый год реализации Стратегии принято более 20 законов, сформированы новые эффективные инструменты взаимодействия государственной власти и граждан.
В ходе заседания особо отмечалось, что преобразования, осуществляемые в Узбекистане, проводимая страной взвешенная, взаимовыгодная и конструктивная внешняя политика поддерживаются международным сообществом. Активно развивающееся сотрудничество Узбекистана с Европейским союзом, в том числе и в области парламентаризма основано на взаимной заинтересованности сторон в углублении диалога, развитии практического взаимодействия и обмена опытом в различных сферах.