Senatorlar “Chet el fuqarolarining va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning O‘zbekiston Respublikasida vaqtincha bo‘lish qoidalarini buzganligi uchun javobgarligi liberallashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunini ko‘rib chiqdilar. Qonun bilan O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksi, Jinoyat-protsessual kodeksi va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartishlar kiritish nazarda tutilmoqda. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksidan 224-modda (O‘zbekiston Respublikasida bo‘lish qoidalarini buzish) chiqarib tashlanmoqda. Bunday holat ushbu moddada nazarda tutilgan jinoyatlar soni kamayganligi bilan izohlanadi. O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-protsessual kodeksining 381-2-moddasiga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 224-moddasida nazarda tutilgan jinoyatlar jinoyat toifasidan chiqarilishi munosabati bilan ichki ishlar organlari tomonidan surishtiruv o‘tkazishni istisno etishni nazarda tutuvchi tegishli o‘zgartish kiritilmoqda.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasida bo‘lish qoidalarini buzganlik uchun ma’muriy javobgarlik chora-tadbirlarini farqlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining tegishli moddalariga o‘zgartishlar kiritilmoqda. Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.
Parlament yuqori palatasi a’zolari “Bojxona ma’muriyatchiligi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunini ko‘rib chiqdilar. Qonunda bojxona sohasidagi huquqbuzarliklar uchun jarima miqdorlarini oshirish nazarda tutilmoqda.
Jumladan, jarima sanktsiyalarining oshirilishi huquqbuzarliklarning quyidagi turlariga nisbatan qo‘llaniladi: bojxona organi ruxsatisiz berish, tovarlar, transport vositalari va ular hujjatlarini yo‘qotish yoki yetkazib bermaslik; bojxonada rasmiylashtirish tugallanmagan tovarlar va transport vositalarini tasarruf etish va hokazo.
Shu bilan birga, Qonunda ma’muriy jazo qo‘llangandan keyin o‘ttiz kun ichida tovar va transport vositalari qaytarib olinmasa, fuqarolar uchun tovar va transport vositalarini musodara qilish nazarda tutilmoqda. Bundan tashqari, tegishli moddalarda nazarda tutilgan huquqbuzarliklar uchun transport vositalarini ushlash va ko‘zdan kechirishga doir bojxona organlari mansabdor shaxslarining huquqi mustahkamlanmoqda.
Shuni ta’kidlash lozimki, Qonun qabul qilinishi qonun ustuvorligini ta’minlashni davom ettirishga, shuningdek tovarlarni bojxona chegarasidan olib o‘tish bo‘yicha noqonuniy faoliyat bilan shug‘ullanayotgan shaxslar javobgarligini oshirishga xizmat qiladi. Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.
Parlament yuqori palatasi a’zolari “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunini ko‘rib chiqdilar.
Qayd etilganidek, Qonun 8 ta qonunga va 4 ta kodeksga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritishni nazarda tutadi.
Xususan, “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi Qonunda belgilab qo‘yilishicha, tabiatni muhofaza qilishni ta’minlashning iqtisodiy mexanizmi ekologik xavfsizlikni ta’minlash, fuqarolar sog‘lig‘ini va atrof-muhitni g‘ildirakli transport vositalari, o‘ziyurar mashinalar va ularning tirkamalari o‘z iste’mol xususiyatlarini yo‘qotganidan keyin hosil bo‘ladigan chiqindilarning zararli ta’siridan himoya qilish uchun utilizatsiya yig‘imi undirishni nazarda tutadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasining 2019-yilgi asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari prognozi va davlat byudjeti parametrlari hamda 2020-2021- yillarga byudjet mo‘ljallari to‘g‘risida” 2018-yil 26-dekabrdagi PQ-4086-son qarorining 28-bandi asosida 2019-yil 1-yanvardan boshlab zarur ish stajiga ega bo‘lmagan keksa yoshdagi va mehnatga layoqatsiz fuqarolarga beriladigan nafaqa hamda dafn etish marosimi uchun nafaqalarni to‘lash xarajatlarini moliyalashtirish O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi. Shu munosabat bilan “Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida”gi, “Dafn etish va dafn ishi to‘g‘risida”gi qonunlarga tegishli o‘zgartishlar kiritilmoqda.
Ekologik xavfsizlikni ta’minlash, fuqarolar sog‘lig‘ini va atrof-muhitni g‘ildirakli transport vositalari texnik xususiyatlari va eskirishini hisobga olib, ulardan foydalanishning zararli ta’siridan himoya qilish uchun shart-sharoitlar yaratish, shuningdek motor transport vositalarini utilizatsiya qilish mexanizmlarini jahon amaliyotiga muvofiq yanada takomillashtirish maqsadida “Chiqindilar to‘g‘risida”gi Qonun utilizatsiya yig‘imiga doir norma bilan to‘ldirilmoqda.
“Alkogol va tamaki mahsulotlarining tarqatilishi hamda iste’mol qilinishini cheklash to‘g‘risida”gi Qonunga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilmoqda. Qonunning qabul qilinishi tegishli sohalarda qonun hujjatlarini va huquqni qo‘llash amaliyotini yanada takomillashtirishga xizmat qilishi ta’kidlandi. Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.
So‘ngra senatorlar tomonidan “Madaniy ifodalarning turli xil shakllarini muhofaza qilish va qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi xalqaro konventsiyani (Parij, 2005 yil 20 oktyabr) ratifikatsiya qilish haqidagi” hamda “O‘zbekiston Respublikasining biologik xilma-xillik haqidagi Konventsiyaning bioxavfsizlik bo‘yicha Kartaxen protokoliga qo‘shilishi (Monreal, 2000-yil 29-yanvar) to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunlari muhokama etildi va ma’qullandi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati yigirma uchinchi yalpi majlisining birinchi ish kuni yakunlandi.

Завершился первый день работы двадцать третьего пленарного заседания Сената Олий Мажлиса
Сенаторы рассмотрели Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с либерализацией ответственности иностранных граждан и лиц без гражданства за нарушения правил временного пребывания в Республике Узбекистан». Законом предусматривается внесение изменений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Из Уголовного кодекса Республики Узбекистан исключается статья 224 «Нарушение правил пребывания в Республике Узбекистан». Данное обстоятельство объясняется снижением количества преступлений, предусмотренных данной статьей. Соответствующее изменение также вносится и в статью 381-2 Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан, исключающее проведение дознания органами внутренних дел в связи с декриминализацией состава преступления, предусмотренного статьей 224 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Кроме того, в целях дифференциации мер административной ответственности за нарушение правил пребывания в Республике Узбекистан в соответствующие статьи Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности вносятся изменения. Закон одобрен сенаторами.
Сенаторы рассмотрели Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности в связи с совершенствованием таможенного администрирования». Законом предусматривается увеличение размеров штрафов за правонарушения в таможенной сфере. В частности, увеличение штрафных санкций применяется в отношении таких видов правонарушений, как выдача без разрешения таможенного органа, утрата или недоставку товаров, транспортных средств и документов на них, распоряжение товарами и транспортными средствами, в отношении которых таможенное оформление не завершено и так далее.
Вместе с тем, Законом предусматривается конфискация товаров и транспортных средств для граждан, в случае их несвоевременного вывоза в течение тридцати дней после применения административного взыскания. Более того, закрепляется право должностных лиц таможенных органов на задержание и досмотр транспортных средств за правонарушения, предусмотренные соответствующими статьями.
Следует отметить, что принятие Закона будет способствовать дальнейшему обеспечению верховенства закона, а также усилению ответственности лиц, занимающихся незаконной деятельностью по перемещению товаров через таможенную границу. Закон одобрен сенаторами.
Члены верхней палаты парламента рассмотрели Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан». Отмечалось, что Закон предусматривает внесение изменений и дополнений в 8 законов и 4 кодекса.
В частности, в Законе «Об охране природы» устанавливается, что экономический механизм обеспечения охраны природы предусматривает взимание утилизационного сбора для обеспечения экологической безопасности, защиты здоровья граждан и окружающей среды от вредного воздействия отходов, образующихся после утраты потребительских свойств колесных транспортных средств, самоходных машин и прицепов к ним.
На основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 26 декабря 2018 года «О прогнозе основных макроэкономических показателей и параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2019 год и бюджетных ориентиров на 2020–2021 годы» с 1 января 2019 года финансирование расходов на выплату пособий престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим стажа работы, необходимого для назначения пенсии, и пособий на погребение осуществляется за счет средств Государственного бюджета. В связи с этим, вносятся соответствующие изменения в законы «О государственном пенсионном обеспечении граждан», «О погребении и похоронном деле».
В целях формирования условий для обеспечения экологической безопасности, в том числе для защиты здоровья человека и окружающей среды от вредного воздействия эксплуатации транспортных средств, с учетом их технических характеристик и износа, а также дальнейшего совершенствования механизмов утилизации моторных транспортных средств в соответствии с мировой практикой Закон «Об отходах» дополняется нормой касательно утилизационного сбора.
Вносятся изменения и дополнения в Закон Республики Узбекистан «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции». Отмечалось, что принятие Закона будет способствовать дальнейшему совершенствованию законодательства и правоприменительной практики в соответствующих сферах деятельности. Закон одобрен сенаторами.
Далее членами Сената обсуждены и одобрены законы Республики Узбекистан «О ратификации Международной конвенции об охране и поощрении разнообразия форм культурного самовыражения (Париж, 20 октября 2005 года)» и «О присоединении Республики Узбекистан к Картахенскому протоколу по биобезопасности к Конвенции о биологическом разнообразии (Монреаль, 29 января 2000 года)».