Tursunzodaliklar O'zbekiston Prezidentini tantana bilan kutib oldi
Prezident Shavkat Mirziyoev Prezident Emomali Rahmon hamrohligida Tojikistonning Tursunzoda shahriga tashrif buyurdi. Shaharga kiraverishda minglab aholi jam bo'lib, davlatimiz rahbarini katta xursandchilik, tantana bilan kutib oldi. Milliy kuy-qo'shiqlar, raqslar ijro etildi. O'zbekiston Prezidentining qo'shni davlatlar bilan ochiqlik, bag'rikenglik siyosati hamma tojikistonliklar qatori Tursunzoda aholisiga ham katta quvonch bag'ishlagan.
Shavkat Mirziyoevning joriy yil mart oyida Tojikistonga davlat tashrifi chog'ida imzolangan Davlat chegarasi bo'yicha shartnoma hamda Fuqarolarning o'zaro qatnovi to'g'risida bitim xalqlarimiz hayotida ulkan ahamiyatga ega bo'ldi. Chegaradan o'tkazish punktlari faoliyati qayta tiklangani, aholining bordi-keldisi uchun o'ttiz kungacha vizasiz tartib joriy etilgani, avtotransport va samolyotlar qatnovi yo'lga qo'yilgani odamlarga keng qulayliklar yaratmoqda.
Prezidentimiz “O'zi davlat nima uchun kerak? Odamlarga sharoit yaratish, xalqqa xizmat qilish uchun kerak” deya ko'p ta'kidlaydi. Bugun davlatimizning ichki va tashqi siyosati, jumladan, qo'shni mamlakatlar bilan munosabatlaridagi o'zgarishlar ana shu maqsadga xizmat qilmoqda.

Жители Турсунзаде торжественно встретили Президента Узбекистана
Президент Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Эмомали Рахмона посетил город Турсунзаде. У въезда в город собрались тысячи горожан, они встретили главу нашего государства с большим ликованием. Были исполнены национальные песни и танцы. Политика открытости и сотрудничества, проводимая Президентом Узбекистана в отношениях с соседними государствами, наряду со всеми таджикистанцами радует и жителей Турсунзаде.
Подписанные в ходе государственного визита Шавката Мирзиёева в Таджикистан в марте текущего года Договор о государственной границе и Соглашение о взаимных поездках граждан сыграл важную роль в жизни наших народов. Возобновление работы пограничных пропускных пунктов, внедрение безвизового режима сроком до тридцати дней, налаживание новых автобусных маршрутов и авиарейсов создают широкие удобства для людей.
Президент нашей страны неоднократно отмечает, что государство для того и нужно, чтобы служить народу. Сегодня внутренняя и внешняя политика нашего государства, в том числе изменения в отношениях с соседними странами служат именно этой цели.