11 aprel - Xalqaro “fashistik kontslagerlarning mahbuslarini ozod qilish” kuni sifatida nishonlanadi.
Ushbu kunda butun dunyo boʼylab unitilmas sana – Xalqaro fashistik kontslagerlarining mahbuslarini ozod qilish kuni sifatida keng nishonlanadi.
Barchaga maʼlum boʼlganidek, kontslagerlar – bu siyosiy, ijtimoiy, irqiy, diniy va boshqa sabablarga koʼra juda koʼp mahbuslar saqlanuvchi maxsus qamoqxonalardir.
Ikkinchi jahon urushi davrida kontslagerlar, Germaniyada va u ishgʼol qilgan boshqa hududlarda ham keng tarqalgan. Ikkinchi jahon urushi tarixida yarim asrdan buyon sirligicha qolayotgan “101 oʼzbekning jasorati” alohida ahamiyat kasb etadi....
Frontda vaziyat yomonlashib ogʼirlashgan bir davrda, Gitler biron-bir chora oʼylab topishni buyuradi. Moskva uchun tarixiy jangdan avval, Smolenskni qoʼlga kiritishda qiynalgan nemis askarlarining tushkun kayfiyatini koʼtarish kerak edi.
Bir oy ichida butun mamlakatni bosib olgan fashistlar, mana ikki oydan ortiq muddat davomida ruslarning yerdarida toʼxtab qolishgan edi. Shunda, Germaniya targʼibot vaziri Yozef Gebbelьs, oʼz askarlariga dushmanning saviyasi past, ongsiz va ochkoʼzligini koʼrsatishga qaror qiladi. Gebbelьs sovet askarlari bir boʼlak non uchun bir-birlarini tilka pora qilib tashlashi toʼgʼrisida qisqa videofilmni tasvirga olishni rejalashtirgan edi. Аyniqsa, harbiy asirlar orasidan yervopalik irq koʼrinishiga ega boʼlmaganlari tanlab olindi.
Fashistlarning asosiy maqsadi asirlarni qoʼpol qilib aytganda hayvon darajasigacha qiynash va ularda insoniylik xislatlaridan hech narsa qolmasligini rejalashtirishgan... Och qolgan yirqirtlar orasiga bir boʼlak ovqatni tashlash edi.
Oradan bir oz vaqt oʼtganidan keyin lagerga yuqori mansabdor shaxslar, kinooperator va rejissyorlar otryadi kelib suratga olish ishlarini boshlab yuborishdi.
Oʼzbeklar atrofi toʼsib oʼralgan “qoʼra”da saqlanmoqda edi, yaqinlashib kelayotgan avtomashina yukxona eshigini ochdi, yangi uzilgan shirmoy nonning takrorlanmas isi atrofni tutib ketdi. Ushbu rejaning ososiy maqsadi, asirda boʼlganlar ularga tashlangan nonni talashib bir-birlari bilan urishib, kinokamera qarshisida oʼzaro talashib urushishlari kerak boʼlgan. Mazkur film harbiy asirlar non boʼlagi uchun qanday tashlanishlari aks etgan Reyxning eng buyuk filmi boʼlishi kerak edi.
Bu film orqali Reyxning askarlariga “Sizlarni qalbingizda rahm shavqat qolmasligi kerak. Chunki ular odam emas” degan gʼoyani singdiruvchi oʼquv filmi namoyish qilinishi kerak boʼlgan.Lekin barchasi bunday boʼlmadi.… qoʼra ichiga tashlangan nonning oldiga, asirga olinganlarning eng yoshi keldi.
Barcha sukunatda edi. Shundan soʼng, nonni yosh bolakay qoʼlga oldi va uch marotaba oʼpib, peshonasiga tekkazdi, bu harakati bilan bolakay non uning uchun azizligini koʼrsatdi. Bolakay nonni asirdagilarning eng yoshi kattasiga olib borib berdi. Аsirga olinganlar hammasi aylanasimon boʼlishib sharqona “chordana” qurib oʼtirib nonni kichik boʼlaklarga boʼlib bir-birlariga uzata boshlashdi, ushbu holat xuddi toʼydagi osh tarqatish marosimiga oʼxshar edi.
Аsirga olinganlarning har biri oʼzining non boʼlagini avvalo hidlab, uning issiqligidan biroz qoʼllarini isitib, koʼzlarini yumgan holicha yeyishni boshlashdi. Ushbu gʼayrioddiy tanavvuldan soʼng «Xudoga shukur» degan soʼz eshitildi.
Nemislar ushbu holatni koʼrib gʼazabdan oʼzlarini qoʼyarga joy topa olishmadi. Gebbelьsning rejasi xalqning oliy-janobligi tufayli amalga oshmadi. Xalqning bunday oliy janob boʼlishi, bir-biriga bunday hurmat-ehtimrom qilishi Gebbelьsning hatto tushiga ham kirmagan edi, uning qarshisida turgan asirdagilar Vatanini va nonni bunday qadrlashlari tahsinga sazovor edi.
Har bahorda Utrext yonida joylashgan Аmersfort shahri yaqinidagi oʼrmonda yuzlab gollandiyalik – erkak va ayollar, yosh-u qarilar toʼplanishadi.Bu yerda ular fashistlar tomonidan shu joyda otilgan va yarim asrdan koʼproq vaqt davomida unitilgan “101” sovet askarlari xotirasiga sham qoʼyadilar.
Bugungi avlod unutmasligi kerakki, bu “101” askar va yuz minglab oʼzbekistonliklar bizning tinch hayotimiz, kelajagimiz uchun oʼz hayotlarini qurbon qilganlar.2020 yilda “Oʼzbekkino” Oʼzbekistonning har bir oilasidan yaqin qarindoshini olib ketgan, eng shavqatsiz urushga taʼsir koʼrsatgan ajoyib ajdodlarimiz va ularning jasorati toʼgʼrisida kinofilьmni suratga olmoqchi.
“101 nafar oʼzbek askarlari toʼgʼrisida”gi kinofilьmning loyihasi Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoev tashabbusi bilan amalga oshirilmoqda.

Помним и гордимся! Международный день освобождения узников нацистских концлагерей.
В этот день, во всем мире отмечается памятная дата — Международный день освобождения узников фашистских концлагерей.
Как всем известно, концлагеря — это места заключения больших масс людей, помещенных туда по политическим, социальным, расовым, религиозным и иным признакам.
Широкое распространение они получили в годы Второй мировой войны и были расположены, как в самой фашистской Германии, так и на оккупированных ею территориях.
В истории Второй мировой войны особое место занимает так называемый «подвиг 101 узбека», остававшийся тайной более пол века.
… обстановка на фронте была удручающая и Гитлер поручил что-то предпринять. Перед судьбоносной битвой за Москву необходимо было поднять упавший дух немецких солдат, которые с трудом взяли Смоленск. Фашисты за месяц брали целые государства, а тут на два с лишним месяца застряли в российской глубинке.
И тогда министр пропаганды Германии Йозеф Геббельс решил сыграть на контрасте и показать противника жалким и ничтожным. Он задумал снять небольшой ролик, где советские солдаты рвут друг друга на части за кусок хлеба.
Специально из числа военнопленных были выбраны люди, с неевропейской внешностью. Была поставлена цель замучить их до буквально животного состояния, чтобы ничего человеческого в них не осталось… и швырнуть еду, как стае голодных зверей.
Спустя какое-то время в лагерь приехали большие чины, а вместе с ними целый отряд кинооператоров и режиссеров, началась съёмка.
…периметр загона с узбеками. Подъезжающая машина, открывающийся багажный отсек. Немыслимый запах свежеиспеченного сдобного хлеба…
Кульминацией этой мерзкой идеи должна была стать булка хлеба, брошенная в загон под кинокамеры. Это должен быть великий фильм Рейха, как военнопленные бросаются на хлеб. Для солдат это должен быть очень поучительный материал: «У вас не должно остаться места для жалости. Это не люди».
Но всё пошло не так.
…брошенная булка хлеба упала в середину загона, к ней подошел самый младший мальчишка. Гробовая тишина. Бережно ее поднял и трижды поцеловал его, поднося поочередно ко лбу как святыню. А потом передал самому старшему. Военнопленные сели в кружок, сложили ноги по-восточному и стали передавать по цепочке крошечные кусочки хлеба, словно плов на свадьбе. Каждый получил кусочек, грел об него руки, а потом неторопливо, закрыв глаза, съедал. И в конце этой странной трапезы прозвучало: «Худога шукур» (Слава Богу).
Немцы были вне себя от досады и ярости. Планы Геббельса разбились о благородство народа. Он не представлял, насколько величественными могут быть люди другой расы, какими могут быть отношения между ними, насколько любить Родину и с достоинством уважать хлеб.
Каждую весну сотни голландцев – мужчин и женщин, молодых и пожилых – собираются в лесу рядом с городом Амерсфорт, что недалеко от Утрехта.
Здесь они зажигают свечи в память о 101 советском солдате, которые были расстреляны нацистами на этом месте, а после забыты более чем на полвека.
Сегодняшнему поколению нельзя забывать, что эти 101 человек и ещё сотни тысяч узбеков отдавали свои жизни за наше с вами будущее, сытое, мирное и достойное…
К 2020 г. «Узбеккино» собирается создать фильм о наших замечательных предках, повлиявших своим мужеством и достоинством на ход одной из самых жестоких войн, унесших родных из каждой семьи Узбекистана. Проект о 101 узбекском воине находится под патронатом Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева.