Internet pullaridan foyda olaman deb 152 mln. sumga chuv tushdi
Toshkent shahri. 2019 yilning iyun oylarida 46 yoshli Maxmudjon D., Yashnobod tumanida joylashgan “Do‘stlik” metro bekati oldida 35 yoshli Sherzod A.,ga kriptovalyuta aksiyasini sotib olishida yordam berishini, aksiyadan katta foyda ko‘rishini aytib, firibgarlik yo‘li bilan 152 mln. so‘m miqdoridagi pullarni qo‘lga kiritib, bergan vaʼdasini bajarmasdan ushbu pullarni shaxsiy ehtiyojlari uchun sarflab yuborgan.
Mazkur holat yuzasidan Yashnobod tumani buyicha IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan Maxmudjon D.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlariga kirishilgan.
Hurmatli fuqarolar, mulklaringiz va pullaringizni notanish hamda halol inson sifatida Sizga tanish bo‘lmagan insonlarning qo‘llariga o‘zingizning xohishingiz bilan bermang. Firibgarlarni to‘riga tushmaslik o‘z qo‘lingizda.

152 млн. сум ради виртуальных денег
Ташкент. В июне месяце 2019 года 46-летний Махмуджон Д., находясь около станции метро “Дустлик” расположенной в Яшнабадском районе, вошёл в доверие 35-летнему Шерзоду А. и сообщил ему, что можно получить большую прибыль на рынке криптовалют, при этом пообещал помочь ему в приобретении данных акций, после чего получил у последнего деньги в размере 152 млн. сум,  но обещанное не выполнил, а полученные деньги истратил на собственные нужды.
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД Яшнабадского района в отношении Махмуджона Д. было возбужденно уголовное дело по п. «а» ч. 4 ст. 168 (мошенничество, совершенное в особо крупном размере) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.