Toʼrt nafar oʼsmirlar voega yetmagan shaxsga nisbatan bosqinchilik sodir etishdi
Аndijon. 2020 yilning 03 iyulь kuni soat 14:00 da 19 yoshli M.А., А.S. 21 yoshli b.O., 20 yoshli S.P., lar bir guruh boʼlib, Аsaka tumani Ulugʼbek MFY hududida ketayotgan voyaga yetmagan 17 yoshli T.M., ni toʼxtatib, uni «Nexia» rusumli avtomashinaga oʼtkazib, hech kim yuq joyga olib borib, pichoq va tayoq bilan qoʼrqitib, unga tegishli boʼlgan 430.000. soʼm pullarini ochiqdan-ochiq talon-toroj qilishgan.
Mazkur holat yuzasidan Аsaka tuman IIB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan jinoyat ishi qoʼzgʼatilib, M.А., А.S., B.O., S.P., lar protsessual tartibda ushlanib, dastlabki tergov harakatlari olib borilgan.
Dastlabki tergov jarayonida S.P., dan bir dona pichoq va bir dona yogʼochdan ishlangan tayoq protsessual tartibda rasmiylashtirilib olingan.
Jinoyat ishi boʼyicha M.А., B.O. va S.P., larga Oʼzbekiston Respublikasi JKning 164-moddasi 3-qismi «a,b» bandlariga (qurol yoki qurol sifatida foydalanish mumkin boʼlgan boshqa narsalarni ishlatib, bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib sodir etilgan bosqinchilik), А.S., ga nisbatan esa 164-moddasi 3-qimsi «a» bandiga (takroran yoki xavfli retsidivist tomonidan sodir etilgan bosqinchilik) ayb eʼlon qilinib, ularga nisbatan “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qoʼllanilgan. Hozirda tergov harakatlari davom ettirilmoqda.

Четыре подростка совершили разбой в отношении несовершеннолетнего
Андижан. 03 июля 2020 года примерно в в 14:00 часов 19-летние М.А., и А.С., 21-летний Б.О. и 20-летний С.П., на территории махаллинского схода граждан Улугбек Асакинского района остановили несовершеннолетнего (17 лет) Т.М. и посадив его в автомобиль марки “Nexia”, увезли в безлюдное место и угрожая ножом и деревянной дубинкой открыто похитили 430.00 сум.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Асакинского района возбуждено уголовное дело.
По уголовному делу М.А., А.С., Б.О. и С.П. были задержаны в процессуальном порядке.
В ходе предварительного следствия у С.П. в установленном порядке были изъяты нож и деревянная дубинка.
М.А., Б.О. и С.П. предъявлено обвинение по п.п. “а,б” ч.2 ст.164 (разбой, совершенный с применением оружия или других предметов, использованных в качестве оружия, по предварительному сговору группой лиц), А.С. предъявлено обвинение по п. “в” ч.3 ст.168 (разбой, совершенный повторно или опасным рецидивистом) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и в отношении них избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу». Предварительное следствие продолжается.