Toshkent shahri. 2021 yilning 26 mart kuni Uchtepa tumani 11-mavzeda joylashgan 26 yoshli Hofiz M., o‘ziga tegishli dorixonada savdo qilayotgan vaqtida nomaʼlum shaxs dorixonaga kelib u yerda janjal chiqarib, Hofiz M.,ning qo‘lida bo‘lgan "Samsung A 50" rusumli telefon apparatini talonchilik yo‘li bilan tortib olib qochayotgan vaqtida ushbu hududda xizmat olib borayotgan IIB xodimlari tomonidan ushlanib, yoni xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda qizil rangli izolentaga o‘ralgan oq rangli o‘tkir hidli kukunsimon modda borligi aniqlanib, ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirib olingan.
Tergovga qadar tekshiruv harakatlari davomida, ushbu jinoyatni muqaddam bir necha marotaba sudlangan 30 yoshli Anvar I., sodir etganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Uchtepa tumani bo‘yicha IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166-moddasi 3-qismi “b” bandi (Talonchilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilingan.
Taʼkidlash joizki, bu turdagi jinoyatlar uchun Jinoyat kodeksining normalariga ko‘ra, 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanadi.

Грабёж, совершённый в аптеке
Ташкент. 26 марта 2021 года неизвестное лицо войдя в аптеку расположенную на 11 квартале Учтепинского района устроил скандал с 26-летним провизором Хафизом М., в ходе произошедшего скандала неизвестный выхватил находившийся в руках у Хафиза М. мобильный телефон марки “Samsung А 50” и выбежал из данного помещения, но данный инцидент был завершен задержанием злоумышленника со стороны сотрудников ОВД нёсших свою службу на данной территории. В ходе проведённого личного досмотра при участии понятых у злоумышленника было выявлено, порошкообразное вещество с резким запахом, которое было изъято в качестве вещественного доказательства.
В ходе доследственной проверки было установлено, что данное преступление было совершенно со стороны не однократно судимого 30-летнего Анвара И.
По данному факту со стороны Следственного отделения при УКД ОВД Учтепинского района в отношении Анвара И. было возбуждено уголовное дело по п. «б» ч.3 ст. 166 (грабёж) уголовного кодекса Республики Узбекистан и он был привлечён в качестве подозреваемого.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде лишения свободы от 5-х до 10 лет.