“EFFECT.UZ” operatoriga qilingan hujum boʼyicha qoʼzgʼatilgan jinoyat ishi tavsilotlari
Fargʼona. 2020 yilning 13 may kuni soat 18:30 da “EFFECT.UZ” axborot agentligi operatori E.Gʼ., xizmat yuzasidan boshqaruvidagi “Matiz” rusumli avtomashinasida Quva tumanidan Fargʼona shahriga harakatlanib, Аndijon-Fargʼona va Qoʼshkechik-Begat yoʼllari kesishgan chorrahaga yetib kelib, svetoforning qizil chirogʼida toʼxtagan vaqtida, avtomashina yon tomoniga 38 yoshli U.I. ning boshqaruvidagi “Matiz” rusumli avtomashinada tanishlari 33 yoshli O.А., 24 yoshli M.X. va 21 yoshli S.R., lar bilan kelib toʼxtab, E.Gʼ.,ning koʼziga nomaʼlum moslama bilan koʼzni yoshlantiruvchi suyuqlik sepib, avtomashinaning orqa oynasini urib-sindirib, Gʼ.E.,ga tegishli, narxi 20.000.000 soʼm boʼlgan “Canon 6D” rusumli videokamerasini qoʼlga kiritib, harakatni davom ettirganlar.
Shundan soʼng, Gʼ.E., videokamerasini qaytarib olish maqsadida avtomashinasida ularni ortidan quvib, Quva-Margʼilon va Qoʼshkechik-Begat chorrahasida joylashgan svetafordan Quva tumaniga qarab burilib, yetib olib, ularni avtomashinasining orqa qismiga urilishi natijasida, avtomashina yoʼl chetida joylashgan 155-uyga borib urilib toʼxtaganligi sababli, U.I., O.А., M.X. va S.R., lar videokamerani oʼzlari bilan olib avtomashinadan tushib, hodisa joyidan yashiringanlar.
Olib borilgan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davomida E.Gʼ.,ga tegishli boʼlgan “Canon 6D” rusumli videokamera O.А., dan ashyoviy dalil tariqasida olingan.
Holat yuzasidan Quva tuman IIB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166-moddasi 2-qismi “v” (talonchilik) bandi bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilib, O.А., M.X. va S.R., lar protsessual tartibda ushlangan.

Подробности уголовного дела, возбужденного по факту нападения на оператора «EFFECT.UZ»
Ферганская область. 13 мая 2020 года примерно в 18:30 часов оператор информационного агентства «EFFECT.UZ» Э.Г. по служебной надобности направлялся с Кувинского района в город Фергана на своем автомобиле марки «Matiz», но в тот момент, когда остановился на красный свет светофора на перекрестке пересечения дорог Андижан-Фергана и Кушкечик-Бегат, к его автомобилю подъехал другой автомобиль марки «Matiz», находившийся под управлением 38-летнего У.И., в салоне которого также находились 33-летний О.А., 24-летний М.Х. и 21-летний С.Р., после чего опрыскав лицо Э.Г. Слезоточивой жидкостью из неизвестного устройства, разбили заднее стекло автомобиля, похитили видеокамеру марки «Canon 6D», стоимостью 20.000.000 и продолжили своё движение.
После этого, Эшев Г. Намереваясь вернуть видеокамеру погнался за автомобилем У.И. и нагнав его, в момент его маневра на перекрёстке пересечения улиц Кува-Маргилан и Кушкечик-Бегат, передней частью своего автомобиля ударил сзади ударил автомобиль У.И., от чего тот съехал с дороги и столкнулся об 155 дом у края дороги, после чего У.И., О.А., М.Х. и С.Р. с видеокамерой покинув автомобиль и прихватив с собой похищенную видеокамеру, скрылись с места происшествия.
Предпринятыми мерами у О.А. в качестве вещественного доказательства была изъята видеокамера марки «Canon 6D», принадлежащая Эшеву Г.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Кувинского района возбуждено уголовное дело по п. «в» ч.2 ст.166 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (грабёж), О.А. М.Х. и С.Р. задержаны в процессуальном порядке.