O‘zini “boyvachcha” ko‘rsatgan mijoz qamoqqa olindi
Farg‘ona viloyati. 2021 yilning 24 yanvar kuni 22 yoshli Xusniddin Q., firibgarlik yo‘li bilan o‘zganing mulkini qo‘lga kiritish maqsadida, Oltiariq tumani Uzumchi MFY.,da yashovchi 27 yoshli Aʼzamjon A., dan 9.900 kg sement mahsulotlarini qimmatroq narxda sotib olishini aytib, shu yo‘l orqali uning ishonchiga kirib jami narxi 9.000.000 so‘mlik 9.900 kg. sement mahsulotlarini aldov yo‘li bilan qo‘lga kiritib, bergan vaʼdasini bajarmagan.
Olib borilgan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davomida, Xusniddin Q., Aʼzamjon A., ni qurilish mollari oldi-sotdisi bilan shug‘ullanishidan xabar topib, “Telegram” messenjeri orqali xaridor sifatida, ushbu sement mahsulotlarini u aytgan savdo do‘koniga yetkazib berishini so‘rab qo‘lga kiritgach o‘zga shaxslarga sotib yuborganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Marg‘ilon shahar IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan Xusniddin Q.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi «B» bandi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, «qamoqqa olish» tarzidagi ehtiyot chorasi tanlangan.
Hurmatli fuqarolar, mulklaringiz va pullaringizni notanish hamda halol inson sifatida Sizga tanish bo‘lmagan insonlarga o‘z xohishingiz bilan bermang. Firibgarlarni to‘riga tushmaslik o‘z qo‘lingizda.

Представившись «богатым» клиентом попал за решётку
Ферганская область. 24 января 2021 года 22-летний Хусниддин К., в целях завладения чужим имуществом путём обмана, вошёл в доверие к жителю махалли “Узумчи” Алтыарыкского района 27-летнему Аъзамжону А., и пообещал приобрести у него по более завышенной цене 9.900 кг. цемента на общую сумму 9.000.000 сум, однако завладев цементом обещанного не выполнил.
В ходе проведённой доследственной проверки было установлено, что Хусниддин К., узнав что Аъзамжон А., занимается куплей-продажей цемента, познакомился с ним через социальную сеть “Telegram” мессенджер и представился ему клиентом, попросил отвезти цемент по указанному им адресу, после завладел отправленным ему цементом в свою очередь продал его другим лицам.
По данному факту Следственным отделом при ОВД города Маргилан в отношении Хусниддина К. возбуждено уголовное дело по п. «б» ч.3 ст.168 (мошенничество) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе предварительного следствия Хусниддину К. было предъявлено обвинение по соответствующим статьям Уголовного кодекса и в отношении него избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу».
Уважаемые граждане не будьте столь доверчивы, не передавайте своё имущество не знакомым для Вас лицам.