«International Job Organization – xususiy bandlik agentligi» MCHJga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha tergov harakatlari olib borilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi IIV huzuridagi Tergov departamenti ish yurituvida «International Job Organization – xususiy bandlik agentligi» MCHJ mansabdor shaxslariga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi bilan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha tergov harakatlari olib borilmoqda.
Aniqlanishicha, 1993 yil Qirg‘iziston Respublikasida tug‘ilgan fuqaroligi bo‘lmagan shaxs Sh.A., Toshkent shahar, Yunusobod tumani, A.Donish ko‘chasi, 2-mavzeda joylashgan, faoliyat turiga ko‘ra O‘zbekiston Respublikasidan tashqarida ish izlovchi fuqarolarni xorijiy davlatda ishga joylashtirish, bo‘sh ish o‘rinlari haqida maʼlumotlar berish hisoblangan «International Job Organization – xususiy bandlik agentligi» MCHJ uchun 2019 yilning 19 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligidan 0058-sonli litsenziya olib, jamiyatga rahbarlik qilib kelgan.
Jamiyat tashkil topgan kundan bugungi kunga qadar bo‘lgan vaqt oralig‘ida firibgarlik yo‘li bilan o‘zganing mulkini qo‘lga kiritishni maqsad qilib, respublikamizning barcha viloyatlarida vakolatxona ochib, turli OAV orqali jamiyat haqida eʼlonlar berib, bosh ofis va vakolatxonaga ishga joylashish bo‘yicha murojaat qilib kelgan fuqarolarni Koreya Respublikasi va Yevropa qitʼasida joylashgan davlatlarga ishga yuborishini vaʼda qilib, ularga Tashqi mehnat migratsiyasi agentligidan olgan litsenziyani ko‘rsatib, Polsha davlatida faoliyat ko‘rsatib kelayotgan “APEX Sp.z.o.o” va “WIN SOLUTION Sp.z.o.o” korxonalari bilan tuzilgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini ishga joylashtirish to‘g‘risidagi memorandumni ko‘rsatish orqali fuqarolarning ishonchiga kirib, amalda biror-bir fuqaroni ishga jo‘natishni maqsad qilmasdan, har bir fuqarodan taklif etilgan davlatdagi ishdan kelib chiqqan holda dastlabki tergov davomida aniqlangan 132 nafar fuqarodan 45,0 mln. so‘mgacha bo‘lgan miqdordagi pullarni agentlikning bank hisob raqamiga kirim qilish yo‘li bilan qo‘lga kiritib, ushbu fuqarolarning birortasini hech qaysi bir xorijiy davlatga ishga yubormasdan, ushbu pullarni shaxsiy ehtiyojlari va jamiyatning faoliyati uchun maqsadsiz sarflab, yagona qasd bilan qamrab olingan davomli jinoiy harakatlari bilan o‘zganing juda ko‘p, yaʼni 5,6 mlrd. so‘m miqdordagi pullarini egallash jinoiy faoliyati bilan shug‘ullanib kelgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish Departamenti Surxondaryo viloyat boshqarmasi tomonidan «International Job Organization – xususiy bandlik agentligi» MCHJ direktori Sh.A. va boshqalarga nisbatan JKning 168-moddasi 4-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
10.06.2020 yilda Sh.A., jinoyat ishida O‘zbekiston Respublikasi JKning 168-moddasi 4-qismi “a” bandida ko‘rsatilgan jinoyatni sodir etganlikda gumon qilinuvchi tariqasida ishtirok etishga jalb qilingan.
26.06.2020 yilda jinoyat ishi IIV huzuridagi Tergov departamenti ish yurituviga olingan va MCHJning bosh ofisida tintuv tergov harakati o‘tkazilgan hamda tintuv davomida bir qator buyumlar ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirib olingan.
Jinoyat ishini tergov qilish jarayonida Sh.A., JKning 168-moddasi 4-qismi “a” bandida ko‘rsatilgan jinoyatni sodir etganlikda ayblanuvchi tariqasida ishtirok etishga jalb qilinib, unga nisbatan “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi tanlangan.
Bugungi kunga qadar jamiyat tomonidan birorta ham fuqaro O‘zbekiston Respublikasidan tashqarida ishga joylashtirilmagan.
Shu o‘rinda, jinoyat ishining ko‘p hajmli ekanligi, respublikamizning barcha viloyatlarida jabrlanuvchilar borligi va dastlabki tergov muddatining o‘tib borayotganligi hamda hozirgi karantin sharoitini inobatga olib, fuqarolarimizning ortiqcha ovoragarchiliklarini oldini olish maqsadida, ulardan o‘zlari yashaydigan tuman, shahar IIBlari huzuridagi Tergov bo‘linmalariga murojaat qilishlarini so‘rab qolamiz.
IIV huzuridagi Tergov departamenti tomonidan barcha viloyat IIB huzuridagi Tergov boshqarmalariga Tergov topshiriqlari yuborilgan bo‘lib, ushbu topshiriqqa asosan fuqarolar so‘roq qilib bo‘linganidan so‘ng yetkazilgan zararning aniq miqdori maʼlum bo‘ladi (yetkazilgan zararning jami miqdori hozirgi mavjud zarardan oshishi kutilmoqda).
Hozirgi kunda dastlabki tergov harakatlari davom etmoqda, tergov harakatlari va jinoyat ishi natijasi yuzasidan qo‘shimcha ravishda axborot berib borilishi taʼminlanadi.

Ведется предварительное следствие по уголовному делу возбужденному в отношении должностных лиц агенства занятости "International Job Organization"
Следственным департаментом при МВД Республики Узбекистан ведется предварительное следствие по уголовному делу, возбужденного в отношении должностных лиц ООО «International Job Organization – xususiy bandlik agentligi» по п. «а» ч.4 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Следствием установлено, что уроженец Республики Киргизия, лицо без гражданства 27 летний Ш.А., 19 апреля 2019 года зарегистрировав в Министерстве занятости и трудовых отношений, возглавил ООО «International Job Organization – xususiy bandlik agentligi», расположенное по улице А.Дониша Юнусабадского района города Ташкента и специализирующееся трудоустройством граждан Республики Узбекистан, поиском вакантных трудовых мест за пределами республики.
Со дня основания ООО, были созданы филиалы общества во всех областях республики, где путем рекламы в различных СМИ, общество привлекало интерес граждан, обещая трудоустроить граждан в Южной Корее и других странах Европы, входя в доверие проявивших интерес граждан, путём предоставления лицензии выданной Агентством внешней миграции и меморандумов составленных между предприятиями “APEX Sp.z.o.o” и “WIN SOLUTION Sp.z.o.o”, ведущих свою деятельность на территории Польши, и не намереваясь трудоустроить заинтересованных граждан, добились зачисления на банковский счёт агентства денежных средств, суммы до 45 млн сум от 132 граждан (предварительные данные), установленных в ходе следствия в зависимости от предложенной гражданам работы за рубежом, однако никого из оплативших денежные средства граждан за границу не отправив, присвоили и растратили на собственные нужды и нужды общества 5,6 млрд сум, поступивших от граждан.
По данному факту управлением Сурхандарьинской области Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан было возбуждено уголовное дело по п. «а» ч.4 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
10.06.2020 года Абдурахманов Ш. привлечен к участию в уголовном деле в качестве подозреваемого по п. «а» ч.4 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
26.06.2020 года Следственный департамент при МВД Республики Узбекистан приняв уголовное дело в свое производство, был произведён обыск в главном офисе ООО.
В ходе предварительного следствия Абдурахманов Ш. был привлечен в качестве обвиняемого по п. «а» ч.4 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и в отношении него была избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу».
Принимая во внимание, многообъёмность уголовного дела, условия карантинных мер, действующих в настоящее время, истекающего срока предварительного следствия, наличие потерпевших во всех областях республики и в целях предотвращения лишнего беспокойства просим потерпевших обратиться в региональные Следственные отделы при ОВД по месту жительства.
Согласно поручению, после допросов всех потерпевших будет выявлен окончательный материальный ущерб, нанесенный гражданам (ожидается, что общая сумма ущерба превысит текущий существующий ущерб).
В настоящее время предварительное следствие продолжается, о результатах расследования и уголовного дела будет предоставлена дополнительная информация.