Pulga sotib olinmoqchi bo‘lgan bir lahzalik muhabbat, kutilmagan oqibatlarga olib keldi
Toshkent shahri. 2020 yilning 11 dekabr kuni taxminan soat 23:30 da, ikki nafar nomaʼlum shaxslar o‘zgalar mulkini talon-toroj qilish maqsadida, oldindan til biriktirib, Toshkent shahar, Bektemir tumani, “Compas” savdo markazining orqa tarafidagi Istiqlol ko‘chasida 24 yoshli Toxirjon A., ni hayoti va sog‘lig‘i uchun xavfli bo‘lmagan zo‘rlik ishlatib, unga tegishli bahosi 100 AQSH dollarlik bir dona “RedMI-5 Plus” rusumli telefon apparati va 500 AQSH dollar miqdoridagi naqd pullarini ochiqdan-ochiq talon-toroj qilib, hodisa joyidan yashiringanlar.
Mazkur holat yuzasidan Bektemir tumani bo‘yicha IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan nomaʼlum shaxslarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166-moddasi 2-qismi “a,v” bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Olib tergov-tezkor tadbirlar natijasida, joriy yilning 17 dekabr kuni 18 yoshli Akbarxo‘ja U., 23 yoshli Umid X., va Farg‘ona viloyatida tug‘ilgan 34 yoshli Ruxsoraxon X., lar ushbu jinoyatni sodir etganlikda gumon qilinib ushlanganlar. So‘roq jarayonida aniqlanishicha, foxishalik faoliyati bilan shug‘ullanuvchi 34 yoshli Ruxsoraxon X., mijoz sifatida kelgan fuqaro Toxirjon A., bilan gaplashib turgan vaqtida, uning yonida telefon apparati va pullari borligini ko‘rib qolib, bu haqda tanishlari Umid X., va Akbarxo‘ja U.,larga maʼlumot berganligi sababli, qorong‘u va ovloq joyda Umid X., va Akbarxo‘ja U.,lar o‘zlarining g‘araz niyatlarini amalga oshirganlar.
Dastlabki tergov jarayonida, Akbarxo‘ja U., Ruxsoraxon X. va Umid X.,lar JKning 164-moddasi 2-qismi “a,B” bandlari bilan ayblanuvchi tariqasida ishda ishtirok etishga jalb qilinganlar hamda Akbarxo‘ja U., va Umid X.,larga nisbatan “qamoqqa olish” tarzidagi, fuqaro Ruxsoraxon X.,ga esa “munosib xulq atvorda bo‘lish to‘g‘risidagi tilxat” ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

Желание продажной любви привело к нежеланным последствиям
Ташкент. 11 декабря 2020 года примерно в 23:30 часов, двое неизвестных лиц с целью разбойного нападения, по предварительно обговоренному плану, находясь за торговым комплексом «Compas» расположенного на улице Истиклол Бектемирского района города Ташкента, напали на 24-летнего Тохиржона А. применив в отношении его силу не опасную для жизни и здоровья, после чего завладели принадлежащим ему мобильным телефоном «RedMI-5 Plus» стоимостью в 100 долларов США и деньгами в размере 500 долларов США и скрылись с места совершения преступления.
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД Бектемирского района в отношении неизвестных лиц возбуждено уголовное дело по пунктам «а,в» ч.2 ст.166 (Грабёж совещённый с применением насилия, не опасного для жизни или здоровья в значительном размере ) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе проведённых следственно-оперативных мероприятий по подозрению в совершении данного преступления были задержаны 18-летний Акбархужа, 23-летний Умид Х., а так же уроженка Ферганской области 34-летняя Рухсорахон Х.. В ходе допроса выяснилось, что 34-летняя Руксорахон X. занимающаяся проституцией при разговоре с Тохиржоном А., который подошел к ней в качестве клиента, увидела, что у него при себе имеется мобильный телефон, а так же не плохая сумма денег, в дальнейшем с целью завладения данным телефоном и деньгами предложила Тохиржону А. встретиться с ним в безлюдном месте, о чем в последующем сообщила своим знакомым Умиду X. и Акбарходже У., которые позже совершили разбойное нападение на Тохиржона А. завладев его имуществом.
В настоящее время по данному уголовному делу Акбархужа У., Рухсорахон Х. и Умид Х. привлечены в качестве обвиняемых и им предъявлены обвинения по пунктам «а,б» ч.2 ст. 164 Уголовного кодекса Республики Узбекистан в отношении Акбархужи Р. И Умида Р. Избрана мера пресечения в виде «Заключения под стражу», а в отношении Рухсорыхон Х. избрана мера пресечения в виде «подписки о надлежащем поведении».