Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11 dekabr kuni davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilish natijadorligi va bu yoʼnalishdagi ustuvor vazifalarga bagʼishlangan yigʼilish oʼtkazdi. Bu haqda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
2017-2021 yillarda Oʼzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʼnalishi boʼyicha Harakatlar strategiyasida iqtisodiyotda davlat ishtirokini bosqichma-bosqich kamaytirish maqsadi ham belgilangan edi. Shunga muvofiq, joriy yil 14 yanvarda Prezidentimizning “Davlat aktivlarini boshqarish, monopoliyaga qarshi kurashishni tartibga solish tizimini va kapital bozorini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi farmoni qabul qilindi.
Oʼtgan qariyb bir yil mobaynida korxonalarning ustav kapitalidagi davlat ulushini samarali boshqarish, iqtisodiy nochor korxonalarni moliyaviy sogʼlomlashtirish boʼyicha muayyan ishlar amalga oshirildi.
Tahlillarga koʼra, bugungi kunda mamlakatimizda 2819 ta davlat ishtirokidagi korxonalar mavjud. Ularning aksariyati eski usulda, samarasiz ishlagani sababli hatto dividend toʼlay olmaydi.
Prezident bu holatni jiddiy tanqid qildi.
– Davlat ishtirokini hech zarurat boʼlmagan sohalarda ham saqlab turibmiz. Davlat korxonalarini boshqarish, faoliyati samarasini oshirish, ularning funktsiyalarini xususiy sektorga berish boʼyicha hali sezilarli oʼzgarishlar boʼlmadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois, yigʼilishda 2020 yilda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish boʼyicha yangi vazifalar belgilandi.
Аvvalo, bunday korxonalarni isloh qilish yoki tugatish, saqlash yoki xususiy sektorga berish masalasini oʼrganish boʼyicha Bosh vazir, uning oʼrinbosarlari va maslahatchilari boshchiligida ishchi guruhlar tashkil etildi.
Jumladan, axborot texnologiyalari sohasidagi 140 ta korxona, hududlardagi kommunal, qurilish va xizmat koʼrsatish subʼektlariga tegishli 1573 ta, geologiya, metallurgiya, moliya tashkilotlari boʼyicha 137 ta, yengil sanoat, mashinasozlik va elektrotexnika tarmoqlaridagi 49 ta, ijtimoiy soha, turizm va farmatsevtika yoʼnalishidagi 449 ta, kimyo, neftь-gaz, energetika sohasidagi 42 ta, qishloq xoʼjaligi va oziq-ovqat tarmogʼidagi 330 ta, sanoat zonalaridagi 99 ta korxona boʼyicha alohida ishchi guruhlar tuzilib, ularning har biriga moliya vaziri oʼrinbosarlari biriktirildi.
Ishchi guruhlarga bir oy muddatda har bir korxonani toʼliq xatlovdan oʼtkazib, ularning rentabelligi, hozirgi quvvati va istiqbolini tahlil qilgan holda, 2020 yilga moʼljallangan aniq reja va takliflar ishlab chiqish topshirildi.
Koʼplab kompaniyalarimiz moliyaviy hisobot yuritish, ichki nazorat va audit oʼtkazish, boshqaruvga mustaqil aʼzolarni kiritish kabi masalalarda oqsayotgani koʼrsatib oʼtildi.
Mutasaddilarga mazkur kompaniyalarda korporativ boshqaruvni keng joriy etish, bazaviy sohalardagi 32 ta yirik korxonani isloh qilishni jadallashtirish boʼyicha topshiriqlar berildi.
Samaradorlikning muhim koʼrsatkichlari – KPI (Key Performance Indicators) har bir korxonada ishlab chiqilishi va muntazam nazorat qilinishi lozimligi taʼkidlandi.
Davlat ulushi boʼyicha dividendlar hisoblanishi va byudjetga oʼtkazilishini nazorat qilish tizimini takomillashtirish boʼyicha ham vazifalar belgilandi.
Transport vazirligida Loyiha ofisi tuzib, ushbu sohadagi korxonalarga xususiy sektorni jalb etish yuzasidan koʼrsatmalar berildi.
Xususiylashtirishga oid yondashuvlarni tubdan yangilash, xalqaro ekspertlarni jalb etib, bu borada bozor iqtisodiyotiga xos va mos tizimga oʼtish zarurligi taʼkidlandi.
Xususiylashtirish va korporativ boshqaruv boʼyicha mutaxassislar tayyorlash hamda malakasini oshirish, davlat ishtirokidagi korxonalar rahbarlarini shu borada oʼqitish muhimligi qayd etildi.

Обсуждены вопросы эффективного управления государственными активами
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах определены задачи по поэтапному сокращению участия государства в экономике. В соответствии с ними 14 января текущего года Президент подписал Указ “О мерах по коренному совершенствованию системы управления государственными активами, антимонопольного регулирования и рынка капитала”.
За минувший с тех пор неполный год проделана определенная работа по эффективному управлению государственной долей в уставном капитале предприятий, финансовому оздоровлению экономически несостоятельных предприятий.
Как показывает анализ, в настоящее время в стране действуют 2819 предприятий с государственной долей. Большая их часть работает на основе устаревших методов, неэффективно, в результате чего они не способны даже выплачивать дивиденды.
Президент подверг эту ситуацию резкой критике.
– Мы сохраняем присутствие государства даже в тех сферах, в которых на это нет никакой надобности. Все еще не произошло заметных сдвигов в повышении эффективности управления и деятельности государственных предприятий, передаче их функций частному сектору, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим на совещании определены новые задачи в сфере управления предприятиями с участием государства на 2020 год.
Организованы рабочие группы во главе с Премьер-министром, его заместителей и советников по вопросам реформирования или ликвидации, сохранения государственного присутствия или передачи частному сектору предприятий.
В частности, с закреплением заместителей министра финансов образованы отдельные рабочие группы по рассмотрению деятельности 140 предприятий в сфере информационных технологий, 1573 территориальных предприятий коммунальной сферы, строительства и обслуживания, 137 предприятий в сфере геологии, металлургии и финансов, 49 предприятий легкой промышленности, машиностроения и электротехники, 449 предприятий социальной сферы, туризма и фармацевтики, 42 предприятий химической, нефтегазовой промышленности и энергетики, 330 предприятий в сельском хозяйстве и пищевой промышленности, 99 предприятий в промышленных зонах.
Рабочим группам поручено в месячный срок провести полную инвентаризацию каждого предприятия, проанализировать их рентабельность, текущие мощности и перспективы, а также разработать по ним конкретные планы и предложения на 2020 год.
Указано, что многие компании “буксуют” в вопросах финансовой отчетности, внутреннего контроля и аудита, привлечения независимых членов в правление. Ответственным лицам поручено ускорить внедрение корпоративного управления в этих компаниях, а также реформирование 32 крупных предприятий базовых отраслей.
Отмечено, что на каждом предприятии должны быть разработаны и соблюдаться ключевые показатели эффективности – KPI (Key Performance Indicators).
Определены также задачи по совершенствованию системы начисления дивидендов с государственной доли и контроля их перечисления в бюджет.
Даны указания по организации проектного офиса в Министерстве транспорта и привлечению частного сектора к предприятиям транспортной сферы.
Подчеркнута необходимость кардинального обновления подходов к приватизации, перехода в этой сфере к соответствующей требованиям рыночной экономики системе.
Указано на важность подготовки и повышения квалификации специалистов в области приватизации и корпоративного управления, обучения руководителей предприятий с участием государства.