Senatning qirq birinchi yalpi majlisida “Ekologiya va jamoat tartibini saqlash sohalaridagi qonunchilik takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun ko‘rib chiqildi.
Senatorlar tomonidan muhokama qilingan ushbu Qonun bilan ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida huquqbuzarliklar sodir etgan aybdor shaxslarni maʼmuriy javobgarlikka tortish uchun ichki ishlar va Milliy gvardiya organlariga zarur vakolatlar berilishini nazarda tutuvchi o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Ichki ishlar va Milliy gvardiya organlariga Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksda belgilangan ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi 7 ta moddada nazarda tutilgan maʼmuriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlar tegishliligi belgilanmoqda.
Ushbu ishlarni ko‘rib chiqishga hamda jarima tariqasidagi maʼmuriy jazo qo‘llashga haqli bo‘lgan mansabdor shaxslar, shuningdek, Ichki ishlar va Milliy gvardiya organlari nomidan maʼmuriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi bayonnomani tuzishga haqli bo‘lgan ushbu organlar tuzilmalarining mansabdor shaxslari belgilanmoqda.
Shu bilan birga ichki ishlar va milliy gvardiya organlari mansabdor shaxslariga ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi baʼzi huquqbuzarliklarni sodir etgan shaxslarni maʼmuriy yo‘l bilan ushlab turish vakolati berilmoqda.
Bu borada Senat Raisi quyidagilarga to‘xtaldi.
Xususan, ekologiya, atrof muhitga yetkazilgan zarar uchun javobgarlik kuchaytirildi. Biroq javobgarlikni so‘zsiz taʼminlash uchun aniq mexanizmlarni ham belgilab berish zarur.
Zero, aybdor shaxslarga nisbatan o‘z vaqtida javobgarlik choralarini qatʼiy qo‘llanilmasligi ularda qonun talablariga bepisandlikni va qonunchilikda belgilangan “javobgarlikning muqarrarligi” prinsipi buzilishini ham keltirib chiqaradi.
Qonun bilan aynan shu muammolar hal etilmoqda.
Shu bilan birga, Qonunni kuchga kirishi Ichki ishlar va Milliy gvardiya xodimlaridan ham alohida masʼuliyatni talab etadi. Zero, bu sohada maʼmuriy huquqbuzarliklarni barvaqt aniqlash va mutanosib javobgarlikni belgilash - yangi yo‘nalish. Bunda ham sohaga oid bilimlarni oshirish, ham bu turdagi huquqbuzar shaxslar bilan ishlash ko‘nikmasini rivojlantirish kerak bo‘ladi.
Senatorlar mazkur o‘zgartish va qo‘shimchalar atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi qonunchilikning so‘zsiz ijro etilishini, shuningdek, ushbu sohadagi huquqbuzarliklarning profilaktikasini samarali tashkil etishda muhim ahamiyat kasb etishini taʼkidladilar.
Ushbu Qonun davlat organlari bilan munosabatlarda fuqarolar va tadbirkorlik subyektlarining ekologik huquqlarining samarali himoya etilishini taʼminlashda, atrof-muhitni muhofaza qilish va undan foydalanish faoliyati ustidan samarali nazoratni o‘rnatishda alohida eʼtiborga molik hisoblanadi.
Shuningdek, Qonunning qabul qilinishi tabiiy resurslarni, yaʼni suv obyektlariga oqova suvlarni oqizish, yer usti suvlarini, atmosfera havosini hamda atrof-muhitni chiqindilar bilan ifloslantirish holatlarini keltirib chiqaruvchi obyekt yoki subyektlarga nisbatan tezkor choralar ko‘rilishini taʼminlashga xizmat qilishi qayd etildi.

Органы внутренних дел и Национальной гвардии наделяются необходимыми полномочиями по охране природы
На сорок первом пленарном заседании Сената рассмотрен Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательства в сферах экологии и охраны общественного порядка».
Данным Законом, обсужденным сенаторами, вносятся изменения и дополнения, которые предусматривают наделение органов внутренних дел и Национальной гвардии необходимыми полномочиями по привлечению к административной ответственности виновных лиц, совершивших правонарушения в сфере экологии и охраны окружающей среды.
Устанавливается, что дела об административных правонарушениях, предусмотренных в ряде статьях Кодекса об административной ответственности в области экологии и охраны окружающей среды, относятся к ведению органов внутренних дел и Национальной гвардии.
Определяются должностные лица, которые имеют право рассматривать данные дела и применять административное взыскание в виде штрафа, а также должностные лица структур органов внутренних дел и Национальной гвардии, которые вправе составлять протокол об административном правонарушении от их имени.
Вместе с тем, должностным лицам органов внутренних дел и Национальной гвардии предоставляются полномочия по административному задержанию лиц, совершивших некоторые правонарушения в сфере экологии и охраны окружающей среды.
В этой связи Председатель Сената акцентировала внимание на следующих аспектах.
В частности, усилена ответственность за ущерб, нанесенный экологии, окружающей среде. Однако для безусловного обеспечения ответственности необходимо также определить конкретные механизмы.
Ведь несвоевременное применение неукоснительных мер ответственности к виновным лицам становится причиной возникновения у них пренебрежительного отношения к требованиям закона и нарушению установленного законодательством принципа “неотвратимости ответственности”.
Именно эти проблемы решаются Законом.
Вместе с тем, вступление Закона в силу также требует особой ответственности сотрудников внутренних дел и Национальной гвардии. Ибо раннее выявление административных правонарушений и установление соразмерной ответственности в этой сфере — новое направление. При этом необходимо улучшить и соответствующие знания, и развивать навыки работы с такого рода правонарушителями.
Сенаторы отметили, что данные изменения и дополнения важны для эффективной реализации законодательства в сфере охраны окружающей среды, а также для эффективной организации профилактики правонарушений в этой сфере.
Настоящий Закон имеет особое значение в обеспечении эффективной защиты экологических прав граждан и субъектов предпринимательства в отношениях с государственными органами, установлении эффективного контроля за деятельностью по охране и использованию окружающей среды.
Кроме того, подчеркнуто, что принятие Закона служит обеспечению принятия оперативных мер в отношении объектов или субъектов, приведших к загрязнению природных ресурсов, то есть сбросу сточных вод в водные объекты, загрязнению отходами поверхностных вод, атмосферного воздуха и окружающей среды.