Yurtimizga kirib kelayotgan Yangi yil bayrami munosabati bilan anʼanaga koʻra ulugʻ faxriylar, nuroniylar hamda ikkinchi jahon urushi va front orti qatnashchilari holidan xabar olinmoqda
Xotira aziz-qadr muqaddas. Yurtimizda bayramlar oldidan keksa avlod vakillariga hurmat koʻrsatish, nuroniy, faxriylar xolidan xabar olish yaxshi anʼanaga aylangan. Sababi, bugungi osuda kunlarimiz, farovon turmushimiz ularning mashaqqatli xizmati va bukilmas irodasi evaziga ekanini unutmaslik lozim.
Ayni shu maqsadda Ichki ishlar vaziri general-leytenant Poʻlat Bobojonov va masʼullar poytaxtimizda umrguzaronlik qilayotgan ikkinchi jahon urushi qatnashchilari, front va front orti faxriylari xonadonlarida boʻlishib, Prezidentimizning bayram tabriklarini yetkazishdi, shuningdek bayram sovgʻalarini ulashib, quvonchlariga sherik boʻlishdi.
Poytaxtimizning Mirobod tumanida yashovchi Margarita Ivanovna Filanovichning bolalik paytlari Leningrad qamalida oʻtgan. Urushning qiyinchiliklarini boshidan oʻtkazgan qahramonimiz bugungi dorilamon kunlarga shukrona keltiradi. Taʼkidlash lozim u oʻz umrini ilm-fan rivoji, tarix, falsafa, arxeologiya yoʻnalishlarini rivojlantirish, yangiliklar yaratishga sarflagan.
Yana bir faxriymiz Yakkasaroy tumani Muhandislar mahallasida istiqomat qiluvchi Kireyeva Lyubov Semyonovna boʻladi. Ayni oʻspirinlik davri fashistlarning konslagerida oʻtgan bu ayol, bugun tinch osuda yurtda yashayotganidan baxtiyor. 46-yil mehnat qilib bugun nafaqa gashtini surayotgan Lyubov Semyonovnaning hayot yoʻli chinakam iroda va matonat namunasi.
Masʼullar ushbu mahallada yashovchi yana bir faxriy Smolich Yuriy Georgiyevich xonadonida boʻlib, nuroniy otaxon bilan suhbatda boʻlishdi. Umrining koʻp qismini oʻzbek xalqi bilan oʻtkazgan qahramonimiz bugungi farovon turmushimiz haqida iliq fikrlarni bildirdi.
Ichki ishlar vazirligining mutasaddilari va maʼsullar shuningdek, poytaxtimizning Shayxontohur tumanida istiqomat qilayotgan Asqar Joʻrayev xonadonida ham boʻlishdi. Chinakam matonat va jasorat sohibi Asqar Joʻrayev ikkinchi jahon urushining ayni suronli yillarida vatan ozodligi uchun astoydil kurash olib borgan.
Masʼullar keksa faxriylar bilan uchrashish asnosida ularning yashash sharoiti, salomatligi hamda muammolarini ham oʻrganishdi. Bir soʻz bilan aytganda, yangi yil oldidan keksa avlod vakillariga hurmat ehtirom koʻrsatildi. Eslatib oʻtamiz, bu kabi uchrashuvlar hududlar kesimida ham davom ettirilmoqda.

В связи с наступающим Новым годом по традиции посещаются дома почетных ветеранов, старейшин, а также участников Второй мировой войны и тружеников тыла
Память – священна, ценность – вечна. В нашей стране стало доброй традицией в преддверии праздников отдавать дань уважения старшему поколению, навещать ветеранов. Потому как, мы должны помнить о том, что наши сегодняшние мирные дни, наша жизнь достались нам ценой их кропотливого труда и непоколебимой воли.
С этой целью министр внутренних дел генерал-лейтенант Пулат Бобожонов и ответственные лица, побывали в домах ветеранов Второй мировой войны, участников фронта и тыла, и передали праздничные поздравления Президента, а также новогодние подарки и разделили их радость.
Детство Маргариты Ивановны Филанович, жительницы Мирабадского района столицы, прошло во время блокады Ленинграда. Наша героиня, пережившая невзгоды войны, приносит благодарность сегодняшним мирным дням. Стоит отметить, что всю свою жизнь она посвятила развитию науки, прогрессу в истории, философии, археологии, созданию чего-то нового.
Еще один ветеран - Киреева Любовь Семеновна, проживающая в махалле Мухандислар Яккасарайского района. Эта женщина, подростковый возраст которой прошел в нацистском концлагере, счастлива от того, что сегодня живет в мирной и спокойной стране. Жизненный путь Любови Семеновны, вышедшей на пенсию после 46 лет неустанного труда, является примером истинной воли и упорства.
Ответственные лица побывали в доме еще одного ветерана, проживающего в этой же махалле, - Смолича Юрия Георгиевича, и побеседовали с ним. Наш герой, проживший большую часть своей жизни в Узбекистане, тепло отозвался о сегодняшней мирной и благополучной жизни.
Представители руководства Министерства внутренних дел также посетили дом Аскара Жураева, проживающего в Шайхантахурском районе столицы. Обладатель истинного мужества и храбрости Аскар Джураев в суровые годы Второй мировой войны вел упорную борьбу за свободу Родины.
В ходе встречи с ветеранами ответственные лица также ознакомились с условиями их жизни, состоянием здоровья и волнующими их вопросами. Одним словом, перед Новым годом было оказано почтение представителям старшего поколения. Напомним, подобные встречи продолжаются в разрезе и других регионов.