Prezident Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining yigirma sakkiz yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi
Assalomu alaykum, qadrli yurtdoshlar!
Mana shu quvonchli ayyomda siz, azizlarni, ko‘pmillatli butun xalqimizni Mustaqillik bayrami bilan chin qalbimdan tabriklashga ijozat bergaysiz.
Bundan yigirma sakkiz yil oldin Birinchi Prezidentimiz, muhtaram Islom Abdug‘aniyevich Karimov xalqimiz va jahon hamjamiyatiga O‘zbekiston Respublikasining davlat mustaqilligini e’lon qildi.
O‘tgan qisqa davrda jonajon O‘zbekistonimiz mashaqqatli, shu bilan birga, sharafli istiqlol yo‘lini bosib o‘tdi.
Bugun bir haqiqatni katta g‘urur va iftixor bilan aytishga to‘la asosimiz bor: mard va matonatli xalqimiz qanchalik qiyin va og‘ir sinovlarga duch kelmasin, o‘zining mustahkam irodasini namoyon etib, o‘zi tanlab olgan mustaqillik yo‘liga doimo sodiq bo‘lib kelmoqda.
Bugun O‘zbekiston o‘z taraqqiyotining yangi bosqichiga dadil qadam qo‘ymoqda. Mamlakatimizni modernizatsiya qilish, inson huquq va erkinliklarini, qonun ustuvorligini ta’minlash asosida O‘zbekistonning yangi, demokratik qiyofasi yaratilmoqda. Bu borada Harakatlar strategiyasida belgilab berilgan “Milliy tiklanishdan – milliy yuksalish sari” degan ustuvor g‘oya biz uchun dasturilamal bo‘lib xizmat qilmoqda.
Milliy yuksalish deganda, biz mamlakatimiz taraqqiyoti, xalqimizning hayot darajasi va turmush sifatini har tomonlama yuqori bosqichga ko‘tarishni tushunamiz.
Davlatimiz, el-yurtimizning salohiyati va kuch-qudratiga tayanib, tabiiy boyliklarimizdan oqilona foydalanib, biz o‘z oldimizga qo‘ygan ana shunday maqsadlar sari izchil qadam qo‘ymoqdamiz.
Biz bugun qanday islohotlarni, qanday o‘zgarishlar, qanday yangi loyihalarni amalga oshirayotgan bo‘lmaylik, ularning barcha-barchasi yagona, ulug‘ bir maqsadga qaratilgan. U ham bo‘lsa, mana shu mehnatkash, zahmatkash, olijanob xalqimizni rozi qilish, hayotning barcha sinovlarini matonat bilan yengib yashayotgan vatandoshlarimizning ishonchini oqlash, og‘irini yengil qilishdan iboratdir.
Lekin hammamiz yaxshi tushunamizki, bunday ulug‘ maqsadlarga o‘z-o‘zidan, quruq va balandparvoz gaplar bilan erishib bo‘lmaydi. Bunday marralarga faqat tinimsiz, og‘ir va fidokorona mehnat bilan erishiladi.
Shu maqsadda so‘nggi yillarda davlat va jamiyat boshqaruvi, sud-huquq tizimini takomillashtirish, mamlakatimizning mudofaa qudratini mustahkamlash, haqiqiy bozor iqtisodiyotiga o‘tish bo‘yicha katta ishlar amalga oshirilmoqda. Xususiy mulk va tadbirkorlik uchun keng sharoit va imkoniyatlar yaratib berilmoqda. Makroiqtisodiy barqarorlik ta’minlanmoqda.
Qishloq xo‘jaligida tub islohotlar olib borilmoqda. Bu yilgi tabiat qiyinchiliklariga qaramasdan, mirishkor fermer va dehqonlarimiz mardona mehnat qilib, ko‘plab sohalarda mo‘l hosil yetishtirdilar.
Fursatdan foydalanib, barcha dehqon va fermerlar, dala mehnatkashlarini xalqimiz farovonligini ta’minlash yo‘lida erishayotgan katta yutuqlari bilan samimiy tabriklashni o‘z burchim, deb bilaman.
Yurtimizda ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha o‘ziga xos tizim shakllanmoqda. Bu borada “Obod qishloq”, “Obod mahalla”, “Yoshlar – kelajagimiz”, “Besh ijobiy tashabbus” kabi dasturlarimiz aholini yangicha fikrlash va ishlashga safarbar etishda muhim rol o‘ynamoqda. Buning natijasida yuzlab tuman, shahar va qishloqlarning me’moriy qiyofasi tubdan yangilanmoqda.
Ilm-fan, ta’lim-tarbiya, sog‘liqni saqlash, madaniyat va sport sohalarida bo‘layotgan katta o‘zgarishlar ham sizlarga yaxshi ma’lum.
Biz umumta’lim maktablarida 11 yillik tizimni tikladik. Maktab ta’limini rivojlantirish masalasi buyuk umummilliy maqsadga, umumxalq harakatiga aylanmoqda.
Bugungi kunda mamlakatimizda oliy ta’lim sohasi ham jadal rivojlanmoqda. Faqat keyingi uch yilda 35 ta yangi oliy o‘quv yurti tashkil qilindi va ularning umumiy soni 112 taga yetdi. Bularning 13 tasi nufuzli xorijiy universitetlarning filiallari ekanini alohida ta’kidlash lozim.
Sog‘liqni saqlash sohasining moddiy-texnik bazasi va kadrlar salohiyatini mustahkamlash doimo e’tiborimiz markazida bo‘lib kelmoqda. Yurtimizda ko‘plab yangi shifoxonalar, tibbiyot markazlari, oilaviy va xususiy klinikalar faoliyati yo‘lga qo‘yilmoqda.
Keyingi yillarda kam ta’minlangan, nogironligi bo‘lgan insonlar, yoshlar, xotin-qizlar, keksa avlod vakillarini ijtimoiy himoya qilish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishiga aylandi. Bu borada Tibbiy-ijtimoiy xizmatlar agentligi, Nogironligi bo‘lgan insonlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tashkil etilganini qayd etish lozim.
Aholi, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlarni ish bilan ta’minlash biz uchun eng dolzarb vazifa bo‘lib kelmoqda. Bizning barcha iqtisodiy va ijtimoiy dasturlarimiz, yirik investitsiya loyihalarimiz, xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlarimizning markazida aynan shu muhim masala asosiy maqsad va vazifa bo‘lib turibdi.
Uzoq vaqt davomida o‘tkir muammo bo‘lib kelgan aholini uy-joy bilan ta’minlash bo‘yicha ham yurtimizda yangi davr boshlandi, desak, xato bo‘lmaydi.
Mamlakatimizning madaniy hayotida ham ulkan o‘zgarishlar yuz bermoqda. Birinchi marta Shahrisabz shahrida Xalqaro maqom san’ati anjumani, Termiz shahrida Xalqaro baxshichilik san’ati festivali katta muvaffaqiyat bilan o‘tkazildi. Kuni kecha Samarqand shahrida yuksak saviya va baland ruh bilan o‘tkazilgan “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivali betakror mumtoz san’atimizni yana bir marta dunyoga namoyon etdi. Sentabr oyida esa Qo‘qon shahrida ilk bor Xalqaro hunarmandchilik festivalini o‘tkazamiz.
Biz ma’naviyat va ma’rifat ishini vatanparvarlik ishi, vijdon ishi, deb bilamiz. Vijdoni, ma’naviyati bor inson Vatanni albatta yaxshi ko‘radi. Vijdon, ma’naviyat degani – xalqqa, Vatanga chin yurakdan xizmat qilish deganidir.
Mana shunday qarash butun xalqimiz, ayniqsa, yoshlarimiz tomonidan keng va qizg‘in qo‘llab-quvvatlanayotgani ma’naviy tarbiyaning naqadar dolzarb ahamiyatga ega ekanini ko‘rsatadi.
O‘zbekiston inson huquqlari va erkinliklarini ta’minlash bo‘yicha mustaqil siyosatini qat’iy davom ettirmoqda va bu siyosat xalqaro hamjamiyat tomonidan e’tirof etilmoqda.
Mamlakatimizda mahbuslarni afv etish instituti joriy etildi. Keyingi uch yilda yetti marta afv e’lon qilindi. Natijada qilmishidan chin dildan pushaymon bo‘lib, tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan 4 mingga yaqin mahbus jazoni o‘tash joylaridan ozod etildi.
Kuni kecha afv etish haqidagi yana bir farmonga imzo chekdim. Unga ko‘ra jazo muddatini o‘tayotgan 65 nafar fuqaro afv etildi.
Tasavvur qiling, o‘z uyiga, yaqinlari bag‘riga qaytayotgan bu insonlarning, ularning ota-onasi, farzandlarining quvonchi, xursandchiligini “oynai jahon” orqali ko‘rgan odam, bu haqiqatan ham ezgu va savobli ish ekaniga yana bir bor ishonch hosil qiladi.
Mustaqillik bayrami arafasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jasliq qo‘rg‘onidagi jazoni ijro etish koloniyasi yopilgani insonparvar siyosatning yana bir ifodasi bo‘ldi.
Bu tarixiy qadam mamlakatimizda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish vaqtinchalik kampaniya emas, balki davlat siyosati darajasidagi uzluksiz jarayon ekanini ko‘rsatadi.
Bugungi kunda O‘zbekiston o‘z fuqarolarining huquq va manfaatlarini, ular qayerda bo‘lishidan qat’i nazar, himoya qilishga qodir mamlakat sifatida o‘zini namoyon etmoqda.
Chet ellarda ishlayotgan va ta’lim olayotgan vatandoshlarimiz bilan aloqalar mustahkamlanib, ularning huquq va manfaatlari ta’minlanmoqda. O‘zbekistonga qaytib, ish yoki o‘qish faoliyatini davom ettirish istagida bo‘lgan fuqarolarimiz uchun zarur sharoitlar yaratilmoqda.
Bu yil 156 nafar vatandoshimiz – asosan ayollar va bolalar jangovar harakatlar davom etayotgan Suriyadan qaytarib olib kelindi va ularning fuqarolik huquqlari tiklandi.
Albatta, kechirimli, mehr-oqibatli bo‘lish xalqqa ham, Xudoga ham manzur bo‘ladi. Mana shunday ezgu fazilatlar bizning bag‘rikeng xalqimizni yanada ulug‘laydi.
Hurmatli vatandoshlar!
Hozirgi vaqtda O‘zbekiston tashqi siyosat sohasida ham faol va samarali faoliyat olib bormoqda. Uzoq va yaqindagi barcha davlatlar, xalqaro tashkilotlar bilan aloqalarimiz tobora kengayib, rivojlanmoqda.
Avvalo, Markaziy Osiyo davlatlari bilan yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari o‘rnatilib, o‘zaro manfaatli aloqalar yo‘lga qo‘yilmoqda. Minglab oddiy odamlarning chegaralardan bemalol o‘tishi, mintaqamiz bo‘ylab erkin harakatlanishi, qarindosh-urug‘lari bilan bordi-keldi qilishlari uchun barcha sharoit yaratildi.
O‘zbekiston mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirishda, Afg‘onistonda tinchlik o‘rnatishga qaratilgan muloqotlarda faol ishtirok etmoqda.
Bularning barchasi mamlakatimizning xalqaro maydondagi obro‘-e’tiborini oshirishda, yurtimizning do‘stlari va hamkorlarini ko‘paytirishda muhim ahamiyatga ega bo‘lmoqda.
Fursatdan foydalanib, mamlakatimizdagi demokratik islohotlarni qo‘llab-quvvatlab, xayrixoh bo‘lib kelayotgan, bugungi tantanada ishtirok etayotgan xorijiy davlatlarning muhtaram elchilariga, xalqaro tashkilotlar vakillariga, chet ellik sheriklarimizga, O‘zbekistonning barcha do‘stlariga samimiy hurmat va minnatdorlik bildirishga ijozat etgaysiz.
Muhtaram yurtdoshlar!
Hayotimizda tinchlik-totuvlik, millatlar va dinlar o‘rtasida do‘stlik va hamjihatlik mustahkamlanib bormoqda. Biz buni barcha islohotlarimizning kafolati, eng muhim natijasi, deb bilamiz.
Bugungi kunda amalga oshirayotgan islohotlarimiz, xalq bilan muloqot davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgani tufayli jamiyatimizda ochiqlik va erkinlik muhiti tobora kuchayib bormoqda.
Odamlar tashabbus ko‘rsatib, nafaqat o‘z shaxsiy muammosi, balki ko‘pchilikning dardu tashvishlarini hal qilish uchun davlat idoralari bilan hamkorlikda ishlashga o‘rganmoqda.
Bilasizlar, men mamlakatimiz bo‘ylab juda ko‘p safarlarda bo‘laman. Joylarda, olis tuman, qishloq va ovullarda bo‘lib, yangi-yangi iqtisodiy-ijtimoiy loyihalarni joriy etishga, odamlar nima bilan yashayapti, ularning ahvoli, kayfiyati qanday ekanini yaqindan bilishga, ularni qiynayotgan muammolarni yechish uchun yordam berishga intilaman.
Mana shunday ochiq, samimiy muloqotlar asosida bugun xalqimiz bilan ko‘p-ko‘p murakkab, muhim masalalarni birgalikda hal qilmoqdamiz. Va bu odamlarimiz qalbida kelajakka ishonch uyg‘otib, ularni yangi, ulkan marralar sari ruhlantirmoqda. Hech shubhasiz, bu – bizning eng katta yutug‘imizdir.
Shu ulug‘ ayyomda har qanday og‘ir sinov va mashaqqatlarda ham Vatanimiz mustaqilligini asrab, uning barqaror taraqqiyotini ta’minlab kelayotgan mard va bag‘rikeng xalqimizga halol va fidokorona mehnati, istiqlol g‘oyalariga sadoqati uchun chuqur ta’zim qilaman.
Muhtaram vatandoshlar!
Albatta, hayot bor ekan, uning o‘tkir talablari, muammolari bo‘lgan va bundan keyin ham bo‘ladi. Lekin har qanday muammoni oqilona hal qilish uchun, avvalo, birlik, hamjihatlik zarur.
Barchamizga, ayniqsa, rahbar va yetakchilarga chuqur bilim, aql-zakovat, sabr-toqat kerak. Shuning uchun “Jaholatga qarshi – ma’rifat” degan fikrda katta ma’no bor. Bu g‘oya faqat diniy tarbiya bilan bog‘liq ishlarda emas, balki hayotimizning barcha sohalarida hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Har bir masalani ma’rifat asosida chuqur o‘ylab, xalqqa hurmat bilan, takror va takror aytaman, odamlar fikrini inobatga olib, faqat qonun va adolat mezoniga tayangan holda hal etsak, el-yurtimiz bizdan albatta rozi bo‘ladi.
Bugun zamon o‘zgardi. Endi hammamiz erkinlik, ochiqlik, oshkoralik sharoitida ishlashga o‘rganishimiz lozim. Barcha rivojlangan davlatlar, dunyo hamjamiyati shunday yashamoqda.
Davrning, hayotning keskin talablaridan orqada qolmaslik uchun barchamiz har kuni o‘qib-o‘rganishimiz, o‘z ustimizda ishlashimiz, bilim va saviyamizni doimo oshirib borishimiz kerak.
Bizning tomirlarimizda ulug‘ ajdodlarimizning qoni oqmoqda. Buyuk bobolarimizning munosib izdoshlari va davomchilari bo‘lish biz uchun ham qarz, ham farz, desam, o‘ylaymanki, barchangiz bu fikrga qo‘shilasiz.
O‘z Vatanini, ona xalqini ravnaq toptirish uchun o‘zini ayamasdan mehnat qilish: bu – jasorat va mardlik, bu – ona yurtga muhabbat va sadoqat, bu – to‘g‘ri tarbiya va amaliy namuna demakdir.
Shu kunlarda o‘zining fidokorona mehnati bilan mamlakatimiz rivojiga munosib hissa qo‘shib, barchaga namuna bo‘layotgan yurtdoshlarimizga markazda va joylarda davlatimizning yuksak unvonlari, orden va medallari tantanali ravishda topshirilmoqda.
El-yurtimizga sadoqat bilan xizmat qilib, xalqimiz o‘rtasida katta obro‘-e’tibor topgan ana shunday vatandoshlarimizni o‘z nomimdan, sizlarning nomingizdan samimiy tabriklab, ezgu tilaklarimizni bildirishga ruxsat etgaysiz.
Bugun bir fikrni qat’iyat bilan ta’kidlashni zarur, deb bilaman: O‘zbekistondagi demokratik jarayonlar endi orqaga qaytmaydigan, muqarrar tus oldi.
Biz mana shu yorug‘ kunlar uchun kurashib, jon fido etgan ota-bobolarimizning haqqi-hurmati, 33 millionlik xalqimizning haqqi-hurmati, bizga umid va ishonch ko‘zi bilan boqib turgan bolalarimiz, nabiralarimizning haqqi-hurmati – mustaqillik va istiqlol yo‘lidan hech qachon qaytmaymiz!
O‘z maqsadlarimizga albatta yetamiz – kelajagi buyuk O‘zbekistonni barchamiz birgalikda barpo etamiz!
Hammamizga yaxshi ma’lumki, oldimizda katta siyosiy voqea turibdi. Shu yil dekabr oyida mamlakatimiz parlamenti va mahalliy kengashlarga saylovlar bo‘lib o‘tadi.
Bu saylovlar milliy mustaqilligimizni yanada mustahkamlash, O‘zbekistonni dunyodagi rivojlangan, demokratik davlatlar qatoriga ko‘tarishda yana bir muhim amaliy qadam bo‘ladi.
Bu saylovlar butun xalqimiz, ayniqsa, yoshlarimizning orzu-intilishlarini ifoda etib, ular uchun yangi imkoniyatlar ochib beradi, deb ishonaman.
Bugungi kunda qancha-qancha bilimli, nufuzli xorijiy universitetlarda tahsil olgan, chet tillarni, zamonaviy boshqaruv usullarini yaxshi biladigan navqiron yoshlar hayotimizga kirib kelmoqda.
Ular bizning umidimiz, ertangi kunimiz. Shuning uchun yoshlarga keng yo‘l ochib berish, ehtiyoj va manfaatlarini ta’minlash, qobiliyat va iste’dodini ro‘yobga chiqarish, hayotda o‘z o‘rnini topishiga yordam berish, ularga mas’ul lavozimlarni ishonib topshirish bundan buyon ham doimo e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Aziz farzandlarimiz el-yurtimizning ana shunday yuksak e’tiboriga munosib bo‘lib, o‘z salohiyati bilan, milliy g‘oyamizga sadoqati bilan O‘zbekistonimizni butun dunyoga tarannum etishlariga ishonaman va bu yo‘lda ularga baxt va omad tilayman.
Muhtaram vatandoshlarim!
Sizlarni O‘zbekiston davlat mustaqilligining yigirma sakkiz yillik bayrami bilan yana bir bor chin dildan samimiy tabriklayman.
Barchangizga sihat-salomatlik, yangi-yangi yutuqlar, oilaviy xotirjamlik yor bo‘lsin, farzandlar, nabiralarning baxtu kamolini ko‘rish nasib etsin!

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на торжественном собрании, посвященном 28-й годовщине государственной независимости Республики Узбекистан
Позвольте от всего сердца поздравить вас и в вашем лице весь многонациональный народ Узбекистана с великим праздником – Днем независимости.
Двадцать восемь лет назад Первый Президент страны Ислам Абдуганиевич Каримов объявил нашему народу и мировому сообществу о государственной независимости Республики Узбекистан.
За достаточно короткий исторический период Узбекистан прошел непростой и вместе с тем славный путь независимого развития.
И сегодня мы имеем все основания с большой гордостью сказать: наш мужественный и стойкий народ, несмотря на тяжелейшие испытания, проявил несгибаемую волю и остается верным избранному пути независимости.
В настоящее время Узбекистан решительно вступил в новый этап своего развития. В процессе модернизации страны, обеспечения прав и свобод человека, верховенства закона создается новый, демократический облик Узбекистана. Направляющей силой для нас в этом служит заложенная в основу Стратегии действий приоритетная идея “От национального возрождения – к национальному прогрессу”.
Мы считаем, что добиться национального прогресса – это поднять страну на новый, более высокий уровень развития, кардинально повысить качество жизни населения.
Опираясь на потенциал, силу и мощь нашего народа и государства, рационально используя природные богатства нашей земли, мы уверенно идем к поставленным целям.
Уважаемые участники собрания!
Хочу подчеркнуть – какие бы сегодня мы ни проводили реформы, какие бы новые проекты ни осуществляли, все они направлены на достижение единственной, самой главной для нас цели. Она заключается в том, чтобы обеспечить достойные условия жизни нашему благородному и трудолюбивому народу, оправдать доверие соотечественников, последовательно решая все их насущные проблемы.
Вместе с тем все мы понимаем, что достичь таких высоких целей лишь высокопарными словами невозможно. Столь важные задачи выполняются только упорным, нелегким и самоотверженным трудом.
В последние годы проделана масштабная работа по совершенствованию государственного и общественного управления, судебно-правовой системы, укреплению оборонной мощи страны, переходу на реальную рыночную экономику. Создаются широкие возможности для развития предпринимательства и частной собственности. Обеспечивается макроэкономическая стабильность.
Проводятся коренные реформы в сельском хозяйстве. В нынешнем году, несмотря на неблагоприятные погодные условия, наши умелые дехкане и фермеры добились впечатляющих результатов во многих отраслях аграрного сектора.
Считаю своим долгом, пользуясь случаем, от всей души поздравить тружеников сельского хозяйства с высокими достижениями, которые способствуют росту благосостояния населения.
В нашей стране создается уникальная система социального развития. Активно участвуя в реализации таких программ, как “Обод кишлок” и “Обод махалла”, “Молодежь – наше будущее”, “Пять инициатив”, наши люди начинают мыслить и работать по-новому. Благодаря этому кардинально меняется облик сотен районов, городов и сел.
Также вам хорошо известно о больших позитивных изменениях в сферах науки, образования и воспитания, здравоохранения, культуры и спорта.
Восстановлена система 11-летнего школьного образования. Развитие школьного образования становится для нас общенациональной задачей, общенародным движением.
Сегодня в стране динамично развивается и сфера высшего образования. Только за последние три года открыто 35 новых высших учебных заведений, их общее количество достигло 112. Надо особо подчеркнуть, что 13 из них – это филиалы престижных зарубежных университетов.
В центре нашего внимания находятся вопросы укрепления материально-технической базы и кадрового потенциала сферы здравоохранения. В стране создается много новых лечебных учреждений, семейных поликлиник, медицинских центров, в том числе частных.
В последние годы приоритетным направлением государственной политики стала социальная защита малообеспеченных семей, лиц с инвалидностью, молодежи, женщин, пожилых людей. С этой целью созданы Агентство медико-социальных услуг, Фонд поддержки лиц с инвалидностью.
Одной из самых важных задач для нас является обеспечение занятости населения, особенно молодежи и женщин. Именно эта задача лежит в основе всех наших экономических и социальных программ, крупных инвестиционных проектов, а также принимаемых мер по развитию сферы услуг.
Не будет преувеличением сказать, что в нашей стране начался новый этап в решении проблемы обеспечения населения жильем, которая в течение многих лет оставалась для нас достаточно острой.
Огромные перемены также происходят в культурной жизни страны. В городе Шахрисабзе успешно проведен первый Международный форум искусства макома, в Термезе – Международный фестиваль искусства бахши. Состоявшийся на днях в Самарканде международный музыкальный фестиваль “Шарк тароналари” еще раз продемонстрировал всему миру наше уникальное классическое искусство. Наряду с этим в сентябре нынешнего года в Коканде впервые пройдет Международный фестиваль народно-прикладного искусства.
Для нас работа в сфере духовности и просветительства неразрывно связана с патриотическим воспитанием, является делом чести. Тот, кто обладает высокой духовностью и нравственностью, безусловно, всегда живет с любовью к Родине. Ведь такие яркие человеческие качества в первую очередь проявляются в беззаветном служении своей стране и народу.
Широкая поддержка общественностью, прежде всего молодежью, наших практических дел в этом направлении показывает, насколько актуальное значение приобретает сегодня духовное воспитание.
Узбекистан последовательно продолжает политику по обеспечению прав и свобод человека, и это получает признание мирового сообщества.
В стране введен институт помилования лиц, отбывающих наказание. За последние три года оно применялось 7 раз. Из мест исполнения наказания освобождены около 4 тысяч заключенных, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления.
На днях я подписал еще один указ, в соответствии с которым помилованы 65 граждан, отбывающих сроки наказания.
Каждый, кто видит по телевизору радость этих людей, вернувшихся домой, к близким, слезы счастья их родителей и детей, вновь убеждается в том, что это действительно доброе и благородное дело.
Еще одним проявлением гуманизма в преддверии Дня независимости стало закрытие специализированной колонии по исполнению наказания в поселке Жаслык Республики Каракалпакстан.
Этот важный шаг свидетельствует о том, что обеспечение прав и свобод человека в нашей стране – не временная кампания, а последовательно проводимая государственная политика.
Сегодня Узбекистан – это страна, способная защитить права и интересы своих граждан независимо от того, в каком уголке мира они находятся.
Укрепляются связи с соотечественниками, которые учатся или работают за рубежом, обеспечивается их правовая поддержка. Создаются необходимые условия для тех, кто желает вернуться в Узбекистан и продолжить здесь свою работу или учебу.
В этом году 156 наших соотечественников – в основном женщины и дети – были возвращены на Родину из зоны вооруженных конфликтов в Сирии, восстановлены их гражданские права.
Несомненно, такие благородные качества, как доброта и милосердие, угодны Всевышнему и прославляют наш великодушный народ.
В настоящее время Узбекистан проводит активную и плодотворную внешнюю политику. Все больше укрепляется и расширяется наше сотрудничество с государствами ближнего и дальнего зарубежья, международными организациями.
Прежде всего, установлены добрососедские отношения со странами Центральной Азии, налаживаются взаимовыгодные связи. Созданы все условия для того, чтобы тысячи простых граждан могли свободно проходить через пропускные пункты на границах, спокойно передвигаться по региону, навещать родственников.
Узбекистан активно участвует в реализации мер по обеспечению региональной безопасности, в том числе организации диалога в целях установления мира в Афганистане.
Все это способствует росту международного авторитета страны, числа наших друзей и партнеров.
Пользуясь случаем, хочу выразить искреннее уважение и признательность участвующим в сегодняшнем торжестве послам иностранных государств, представителям международных организаций, нашим зарубежным партнерам, всем друзьям Узбекистана, оказывающим нам поддержку в проведении демократических реформ.
В нашем обществе все больше укрепляются мир и спокойствие, межнациональная дружба и межконфессиональное согласие. Это является непосредственным результатом всех проводимых нами реформ и вместе с тем важной гарантией их продолжения.
Осуществляемые в настоящее время масштабные преобразования, прежде всего то, что мы подняли диалог с народом на уровень государственной политики, способствуют еще большему обеспечению открытости и свободы в стране.
Наши граждане активнее проявляют инициативу и совместно с государственными органами решают проблемы не только личного, но и общественного характера.
Как известно, я часто выезжаю в регионы страны. Посещая отдаленные районы и села, изучаю ход реализации социально-экономических проектов, стараюсь узнать, чем живут люди, их настроение, помочь в насущных вопросах.
В результате таких открытых, искренних бесед мы вместе решаем множество важных проблем, что усиливает веру людей в завтрашний день, вдохновляет их на новые свершения. Именно это и является нашим главным достижением.
Сегодня, в этот праздничный день, я низко кланяюсь нашему мужественному и сильному духом народу, который, несмотря на любые испытания и трудности, остается преданным идее независимости, укрепляет мощь и потенциал родной страны, обеспечивает ее стабильное развитие.
Безусловно, пока существует жизнь на Земле, она всегда будет ставить перед нами и серьезные требования, и острые проблемы.
Для их эффективного решения прежде всего необходимы единство и сплоченность общества. А от руководителей и ответственных лиц требуются большой интеллектуальный потенциал и высокие нравственные качества.
В этом плане особый смысл приобретает наш известный принцип: “Просвещение – против невежества”. Он имеет решающее значение не только в работе, связанной с религиозным воспитанием, но и во всех сферах жизни.
Мы, руководители всех уровней, должны не допускать в своей деятельности невежества, черствости, бюрократизма и к решению каждого вопроса – каким бы сложным он ни был – подходить обдуманно, с особенным уважением к людям, их мнениям, опираясь на принципы законности и справедливости.
Сегодня жизнь кардинально меняется. Всем нам нужно научиться работать в новых условиях – в условиях свободы, открытости и гласности. Так живут все развитые страны, мировое сообщество.
Для того чтобы идти в ногу со временем, все мы должны работать над собой, постоянно обогащать свои знания и повышать профессиональный уровень.
Мы – наследники великих предков, а значит, мы должны, обязаны быть достойными последователями и продолжателями их благородных дел и славных традиций.
Любовь и преданность Родине, своему народу требует от нас быть примером для подрастающего поколения – смелыми и мужественными, самоотверженно трудиться во имя процветания родной страны.
В эти дни в столице и на местах проходят торжественные церемонии вручения высоких государственных наград соотечественникам, которые своим созидательным трудом вносят достойный вклад в развитие Узбекистана и завоевали большой авторитет в нашем обществе.
Позвольте искренне поздравить их от вашего имени и от себя лично.
Хочу подчеркнуть – сегодня демократические процессы в Узбекистане приобрели необратимый характер.
Считаю необходимым твердо заявить: во имя памяти наших предков, отдавших свои жизни в борьбе за нынешние светлые дни, во имя нашего 33-миллионного народа, наших детей и внуков – мы никогда не свернем с пути независимости!
Мы обязательно достигнем своих целей – все вместе построим великое будущее родного Узбекистана!
Как известно, в этом году в нашей стране состоится важное политическое событие. В декабре пройдут выборы в парламент и местные Кенгаши народных депутатов, которые станут еще одним практическим шагом на пути дальнейшего укрепления национальной независимости, вхождения Узбекистана в ряд развитых демократических стран мира.
Уверен, что предстоящие выборы отразят надежды и устремления нашего народа, особенно молодежи, и откроют для нее новые горизонты.
Сегодня в жизнь вступают тысячи высокообразованных, обучавшихся в лучших зарубежных университетах, владеющих иностранными языками и современными методами управления молодых людей. Они – наша надежда, наше будущее.
Поэтому в центре внимания государства и общества и впредь будут находиться вопросы предоставления молодым широких возможностей, обеспечения их потребностей и интересов, реализации способностей и таланта, содействия в обретении своего места в жизни, выдвижения на ответственные должности.
Убежден, что наши дорогие дети будут достойны такого внимания и заботы народа. Опираясь на свой интеллектуальный потенциал, силы и энергию, приверженность национальной идее, они прославят нашу Родину, и я желаю им счастья и удачи на этом пути.
Еще раз от всей души поздравляю вас с двадцать восьмой годовщиной государственной независимости Узбекистана.
Желаю всем вам крепкого здоровья, новых и новых успехов, благополучия вашим семьям!
Пусть будет счастливой жизнь наших детей и внуков!
Пусть всегда в нашей стране царят мир и спокойствие, будет чистым небо над нашей Родиной – Узбекистаном!