Bugun! 9 aprelь kuni Oʼzbekistonda davlat va harbiy arbob Аmir Temurning tavalludining 685 yilligi nishonlanadi
Аmir Temur (1336-1405) – Oʼrta Osiyoning buyuk hukmdori va sarkardasi. Аmir Temur 1336 yil 9 aprelda Kesh (zamonaviy Shahrisabz) yaqinidagi Xoʼja Ilgʼor qishlogʼida asilzodalar oilasida tugʼilgan. Temurning otasi Muhammad Taragʼay Barlos urugʼining Movarounnaxrdagi juda mashhur va obroʼli oilasidan boʼlgan.
Аmir Temur davlatni oʼttiz besh yil davomida boshqargan. Oʼtgan yillar davomida u koʼplab harbiy yurishlarni amalga oshirib, yirik janglarda gʼalaba qozongan va koʼplab mamlakatlarni zabt etdi. Chegaralari Xitoy va Hindistondan Kaspiy dengizgacha, Orol dengizidan Fors koʼrfazigacha boʼlgan ulkan imperiyani yaratdi.
Temur avlodlariga meros sifatida nafaqat ulkan qudratni, balki mamlakatni boshqarishda koʼrsatmalar ham qoldirgan. "Temur tuzuklari" -dono hukmdor tomonidan yozilgan qimmatli tarixiy hujjatning nomi. U ikki qismdan iborat boʼlib, birinchi qismida ulugʼ amirning avtobiografiyasi, harbiy yurishlari tavsiflangan boʼlsa ikkinchi qismida esa jamiyat aʼzolarining xulq-atvor qoidalari, ularning huquq va majburiyatlari aniq yozilgan qonunlar toʼplamidir. Ushbu qonunlar davlatdagi har bir kishiga, oddiy fuqarolardan tortib, amaldorlar va hukmdorlargacha taalluqli boʼlgan.

Сегодня!   9 апреля в Узбекистане отмечается 685-летие государственного деятеля и полководца Амира Темура
Амир Темур (1336–1405) - великий правитель Средней Азии, полководец и завоеватель. Амир Темур родился в кишлаке Ходжа Илгар, близ Кеша (современный Шахрисабз) 9 апреля 1336 года в семье знатного эмира. Мухаммад Тарагай, отец Темура был из аристократической семьи рода Барласов и пользовался большой популярностью и авторитетом в Мавераннахре.
Амир Темур управлял государством в течение тридцати пяти лет. За эти годы он предпринял немало военных походов, одержал победы в крупнейших сражениях, покорил множество стран, создал огромную империю, границы которой простирались от Китая и Индии до Каспийского моря, от Арала до Персидского залива.
В наследство потомкам Темур оставил не только огромную державу, но и руководство к действию в управлении страной. «Уложения Темура» - так называется ценный исторический документ, написанный мудрым правителем. Он состоит из двух частей, первая – автобиографическая, описание деяний великого Амира, а вторая – свод законов, в котором четко прописаны правила поведения членов общества, их права и обязанности. Эти законы касались решительно всех в государстве от рядовых граждан, до чиновников и правителей.