“Nexia-3” avtomashinasidagi talonchilar
Toshkent shahri. 2021 yilning 18 aprel kuni soat 04:30larda nomaʼlum shaxslar Chilonzor tumani Qatortol ko‘chasida joylashgan “Qatortol savdo markazi” qarshisida turgan 28 yoshli M.Ulug‘bekning yoniga kelib, ulardan biri go‘yoki gaplashib olish uchun deb «Iphone 7» rusumli telefon apparatini so‘rab olib, ushbu telefon apparati va g‘ilofining ichida bo‘lgan 500 AQSH dollar pullarini ochiqdan-ochiq talon-toroj qilib, “Nexia-3” rusumli avtomashinaga o‘tirib hodisa joyidan yashiringanlar.
Olib borilgan tezkor-qidiruv harakatlari natijasida ushbu jinoyatni 19 yoshli F.Husniddin, voyaga yetmagan 17 yoshli B.Ziyomuhammad va J.Jahongirlar sodir etganliklari aniqlanib, ulardan M.Ulug‘bekka tegishli telefon apparat ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirib olingan.
Mazkur holat yuzasidan Chilonzor tumani bo‘yicha IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan F.Husniddin, B.Ziyomuhammad va J.Jahongirlarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166-moddasi 2-qismi “v” bandi (Talonchilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Tergov harakatlari davomida, jabrlanuvchiga yetkazilgan 500 AQSH dollar miqdoridagi moddiy zarar qaytarilgan.
Hozirda dastlabki tergov davom etmoqda.
Taʼkidlash joizki, bu turdagi jinoyatlar uchun Jinoyat kodeksi normalariga ko‘ra 3 yildan 5 yilgacha ozodlikni cheklash yoxud 3 yildan 5 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanadi.

Грабители на автомашине «Nexia-3»
Город Ташкент. 18 апреля 2021 года примерно в 04:30 часов неизвестные лица находясь на против торгового центра «Катартал» расположенного на улице Катартал Чиланзарского района подошли к 28-летниму М. Улугбеку, после чего один из неизвестных попросил у него одолжить мобильный телефон, для того что бы совершить один телефонный звонок, после того как молодой человек отдал принадлежащий ему мобильный телефон марки «Iphone 7» неизвестные прихватив данный телефон и находившиеся в его чехле деньги в размере 500 долларов США сели в автомашину марки «Nexia-3» и скрылись с места совершения происшествия.
В ходе проведённых оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что данное преступление совершено со стороны 19-летнего Ф. Хусниддина, а так же несовершеннолетних (17 лет) Б. Зиёмухаммада и Ж. Жахонгира у которых в качестве вещественного доказательства был изъят мобильный телефон принадлежащий М. Улугбеку.
По данному факту со стороны Следственного отделения при УКД ОВД Чиланзарского района в отношении трёх вышеуказанных злоумышленников было возбуждено уголовное дело по п. «в» ч. 2 ст. 166 (грабёж) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Причиненный ущерб в размере 500 долларов США в ходе следствия полностью был возмещен потерпевшему.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления, законом предусмотрена уголовная ответственность в виде ограничения свободы от 3-х до 5 лет либо лишение свободы от 3-х до 5 лет.