Narxi 1 850 000 so‘mlik Tramadol
Navoiy viloyati. 2021 yilning 02 aprel kuni soat 16:55da Zarafshon shahar IIB xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda, fuqaro M.Shodimurod psixotrop moddani qonunga xilof ravishda o‘tkazish maqsadini ko‘zlab, Zarafshon shahar Miraj-2 dala hovli jamiyatida joylashgan xonadonda shartli ravishda mijoz sifatida jalb qilingan fuqarolarga sof vazni 1,90 gramm bo‘lgan 5 dona «Tramadol» psixotrop moddalarni 1 850 000 so‘m evaziga sotgan vaqtida ushlangan.
Olib borilgan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davomida, M.Shodimurod 5 dona «Tramadol» psixotrop moddalarni tanishi 58 yoshli Sh.Zarifdan olganligi, u esa shifokor retsepti asosida dorixonadan sotib olganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Zarafshon shahar IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan M.Shodimurodga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi 5-qismi (Giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni qonunga xilof ravishda sotish ) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, protsessual tartibda ushlangan.
Jinoyat ishi doirasida fuqaro Sh.Zarifning xatti-harakatlariga huquqiy baho berilishi taʼminlanadi.
Taʼkidlash joizki, bu turdagi jinoyatlar uchun Jinoyat kodeksi normalariga ko‘ra, 10 yildan 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi belgilangan.

Трамадол ценою в 1.850.000 сум
Навойинская область. 02 апреля 2021 года в 16:55 часов в ходе проведённого оперативного мероприятия со стороны сотрудников правоохранительных органов ОВД города Зарафшана, в квартире расположенной на территории дачного двора «Мираж-2» города Зарафшана был задержан 43-летний М. Шодимурад в момент продажи условному покупателю 5 штук таблеток «трамадола» с общим весом 1,90 грамм за 1.850.000 сум.
В ходе проведенной доследственной проверки было установлено, что М.Шодимурад взял данные 5 таблеток «трамадола» у своего знакомого 58-летнего Ш. Зарифа, который приобрел их по рецепту выданного со стороны врача.
По данному факту со стороны Следственного отделения при ОВД Зарафшанского района в отношении М. Шодимурада возбуждено уголовное дело по ч. 5 ст.273 (Незаконная продажа наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ в крупных размерах) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В рамках уголовного дела будет дана правовая оценка действиям Ш. Зарифа.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления, законом предусмотрена уголовная ответственность в виде лишения свободы от 10-х до 20 лет.