“Loto” o‘yini deb fuqaro 7 yilgacha ozodlikdan mahrum qilinishi mumkin
Samarqand viloyati. 2021 yilning 01 aprel kuni soat 20:30 larda viloyat IIB JQB va DXX xodimlari tomonidan Payariq tumani Mirzo Ulug‘bek mahallasida yashovchi 43 yoshli J.Xurshid o‘zining yashash xonadonida qimor va tavakkalchilikka asoslangan “LOTO” o‘yinini qonunga xilof ravishda tashkil qilib kelayotganligi aniqlanib, hodisa joyidan “LOTO” o‘yinida ishtirokchilar tomonidan tikilgan va ularning o‘ynashlari uchun sharoit yaratib berganligi evaziga berilgan jami 298 000 so‘m pullar, o‘yinda ishlatilgan va zaxiradagi jami 235 dona toshlari, 790 dona ushbu o‘yinda foydalanish uchun mo‘ljallangan 50 so‘mlik tangalar tegishli tartibda rasmiylashtirib olingan.
Mazkur holat yuzasidan Payariq tuman IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan J.Xurshidga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 278-moddasi 1-qismi (Qimor va tavakkalchilikka asoslangan boshqa o‘yinlarni tashkil etish hamda o‘tkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, protsessual tartibda ushlangan.
Taʼkidlash joizki, bu turdagi jinoyatlar uchun Jinoyat kodeksining normalariga ko‘ra 7 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanadi.

Игра в “ЛОТО” может грозить гражданину до 7 лет лишением свободы
Самаркандская область. 01 апреля 2021 года в 20:30 часов в ходе проведённого оперативного мероприятия со стороны сотрудников правоохранительных органов области было установлено, что 43-летний житель махалли “М.Улугбека” Пайарикского района Хуршид Ж. организовал у себя дома условия для проведения азартных игр, а именно “ЛОТО”.
В ходе мероприятия сотрудниками из дома Хуршида Ж. были изъяты в качестве вещественных доказательств деньги в размере 298.000 сум поставленные участниками на «середину» и предоставленные хозяину дома за его услуги, 235 камней используемых и находящиеся в резерве, кроме этого 790 монет номиналом 50 сум, предназначенных для использования в данной игре.
По данному факту со стороны Следственного отдела при ОВД Пайарикского района в отношении Хуршида Ж. возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 278 (Незаконная организация или проведение азартных и других основанных на риске игр, в том числе организация или содержание притонов для таких игр) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и он был задержан в процессуальном порядке.
Необходимо отметить, что за совершение вышеуказанных действий законом предусмотрена уголовная ответственность в виде 7-ми лет лишения свободы.