Bo‘sh kartaning egasi endilikda qarzdor bo‘lib qoldi
Toshkent viloyati. 2021 yil 24 yanvar kuni Olmaliq shahar IIBga kelib tushgan xabarga ko‘ra, 27 yoshli Nizomiddin U., Olmaliq shahri Kamolot ko‘chasida tanishi 27 yoshli Qahramon M.,ga tegishli “Ipoteka bank” tomonidan berilgan 8600****740 raqamli plastik kartasini taqiqdan chiqarib berish bahonasida maxfiy kodlarini bilib olib, uning plastik kartasiga 5 200 000 so‘m miqdorida “onlayn kredit” rasmiylashtirib ushbu pullarni kompyuter texnikasidan foydalangan holda o‘ziga tegishli plastik kartasiga o‘tkazib yashirin ravishda talon-toroj qilgan.
Mazkur holat yuzasidan Olmaliq shahar IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan Nizomiddin U.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi 3-qismi “B” bandi (o‘g‘rilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilingan.
Hurmatli fuqarolar, jinoyatchilarni tuzog‘iga tushib qolmaslik uchun o‘zingizni plastik kartangizni raqamini va maxfiy kodlarini hech kimga oshkor qilmasligingizni so‘raymiz!

Как злоумышленник сделал должником владельца пустой пластиковой карты
Ташкентская область. 24 января 2021 года согласно поступившему обращению в ОВД города Алмалыка 27-летний Низомиддин У., будучи на улице Камолот, пообещав своему знакомому 27-летнему Кахрамону М., снять с запрета его пластиковую карта за номером 8600****740, получил секретный пароль от данной карты, затем оформив на данную пластиковую карту “онлайн кредит” в размере 5.200.000 сум, при помощи компьютерной техники совершил перевод данных денежных средств на свою пластиковую карту, тем самым тайно завладел денежными средствами Кахрамона М.
По данному факту Следственным отделом при ОВД города Алмалыка в отношении Низомиддина У. было возбуждено уголовное дело по п. “б” ч. 3 ст. 169 (кража) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в рамках которого он был привлечен участию в нем в качестве подозреваемого.
Уважаемые граждане, во избежание попадания в ловушку злоумышлеников, просим Вас не разглашать номер и секретный код Вашей пластиковой карты!