Namangan viloyati. 2020 yil 07 iyul kuni soat 04:00 da To‘raqo‘rg‘on tumani IIBga tushgan xabarga kura, shu kuni soat 03:00 larda “Buramatut” MFY, Yangiobod ko‘chasi uylarning biriga 4 nafar nomaʼlum shaxslar yuzlariga ayollar paypog‘ini niqob sifatida kiyib, uyning devor qismini buzish orqali kirib, temir bo‘lagi va oshxona pichog‘i bilan qurollanib, xonadonda bo‘lgan uy egasi, uning turmush o‘rtog‘i va Voyaga yetmagan farzandlariga hujum qilib, ularning qo‘l va oyoqlarini ip bilan bog‘lab, temir bo‘lagi bilan urib, tan jarohati yetkazib, pul berishni talab qilib, xonadonda bo‘lgan 11.400 AQSH dollari, 100.000.000 so‘m naqd pullarni hamda 61.390.000 so‘mlik turli ko‘rinishdagi tilla buyumlarini bosqinchilik yo‘li bilan talon-toroj qilib, hodisa joyidan nomaʼlum tomonga yashirinishga.
hodisa joyiga zudlik bilan tergov-tezkor guruhi chiqib, holatni sinchiklab o‘rganib bir qator izlar va ashyoviy dalillar rasmiylashtirib olingan.
Bu orda sudga oid tibbiyot ekspertizasi tayinlanib uy egasi I.O‘.,da badanida peshona suyagining ochiq sinishi, bosh miya to‘qimalarining lat yeyishi ko‘rinishidagi jarohatlar mavjudligi, turmush o‘rtog‘i M.X.da esa peshona va ensa sohasida ezilgan jarohatlar mavjudligi aniqlangan.
Mazkur holat bo‘yicha nomaʼlum shaxslarga nisbatan 07.07.2020 yilda To‘raqo‘rg‘on tuman IIB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 4-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, viloyat IIB huzuridagi Tergov boshqarmasi ish yurituviga olingan.
Olib borilgan tergov va tezkor qidiruv tadbirlari davomida ushbu jinoyatni 53 yoshli G‘.Q., 44 yoshli U.Yu., 29 yoshli J.T. va 35 yoshli Sh.T.lar sodir etilganligi aniqlanib, barchasi protsessual tartibla ushlanganlar.
O‘z navbatida G‘.Q.,ning yashash manzilidan, tintuv davomida bitmagan xona devorining g‘ishtlari orasida 70.000.000 so‘m pul, 10.000 AQSH dollari hamda yerga ko‘mib qo‘yilgan tilla taqinchoqlar ashyoviy dalil tariqasida xolislar ishtirokida rasmiylashtirib olingan.

Лицам совершившим разбойное нападение в Намангане грозит лишение свободы до 20 лет
Наманганская область. 07 июля 2020 года примерно в 04:00 часов в дежурную часть ОВД Туракурганского района поступило заявление, о том что, часом ранее четверо неизвестных надев на себе женские чулки вместо масок и вооружившись куском металлической палки и кухонным ножом, проломали стену в один из жилых домов по улице Янгиобод, махалли Бураматут, после чего напав на владельца дома, на супругу и несовершеннолетних детей, нанесли телесные повреждения обоим супругам и связали всех членов семьи после потребовали все драгоценности имеющиеся в доме, тем самым путем разбоя похитили из дома 11.400 долларов США, 100.000.000 сум наличными и различного рода изделия из золота на общую сумму 61.390.000, после чего скрылись с места совершения преступления.
На место совершения преступления незамедлительно приехала следственно-оперативная группа и входя осмотра места происшествия обнаружила несколько следов и вещей, которые в последующим были изъяты в качестве вещественных доказательств.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, у супруга И.У. были обнаружены телесные повреждения в виде открытого перелома лобной кости и другие черепно-мозговые травмы. У супруги И.Ў., гражданки М.Х. были обнаружены повреждения в виде вмятых повреждений лобной кости и шеи.
По данному факту Следственным отделением при ОВД Туракурканского района было возбуждено уголовное дело по п. «а», ч.2 ст. 164 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. После чего для проведения предварительного следствия уголовное дело было передано в Следственного управление при УВД Наманганской области.
В ходе проведения следственно-оперативных мероприятий, было установлено, что вышеуказанное было совершено со стороны 53-летнего Г.К., 44 летнего У.Ю., 29 летнего Ж.Т. и 35 летнего Ш.Т., которые были установлены и задержаны в процессуальном порядке.
В свою очередь по месту проживания Г.К., а именно среди кирпичей строящегося помещения дома были обнаружены 70.000.000 сум и 10.000 долларов США, к тому же неподалёку от тайника также были обнаружены золотые изделия, закопанные в землю. Все вышеуказанное было изъято в процессуальном порядке при участии понятых.