Qarshi. 2019 yil sentyabr oyida Qarshi shahrida yashovchi fuqaro 35 yoshli G.D. chorva mollari savdosi bilan shug‘ullanuvchi tadbirkor Qozog‘iston Respublikasi fuqarosi 44 yoshli N.E. bilan 40 bosh qora mollarini har birini 6.500.000 so‘mdan sotib olishga kelishib, pullarini 10-dekabr kuniga qadar bo‘lib-bo‘lib to‘lab berishga va'da berib, N.E.ni aldab, 2019 yil 15 noyabr kuni 40 bosh qora mollarni Qozog‘iston Respublikasidan o‘zining uyiga olib kelib, 2019 yil 29 noyabr' kuni soat 02:00da ushbu qora mollarni bozorda jami 220.000.000 so‘mga sotib yuborib, pullarni o‘zining ehtiyojlari uchun ishlatib yuborgan.
Mazkur holat yuzasidan Qarshi shahri bo‘yicha IIO FMB 4-sonli IIB huzuridagi tergov bo‘linmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi (juda ko‘p miqdordagi firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Fuqaro G.D. jinoyat ishi bo‘yicha ushbu modda bilan gumon qilinuvchi tariqasida ishda ishtirok etishga jalb qilinib, prosessual tartibda ushlangan.

Мошеничество в отношении иностранного предпринимателя.
Карши. В сентября 2019 года житель города Карши 35-летний Г.Д. выехав на территорию Республики Казахстан, договорился с местным предпринимателем 44-летним Н.Е. от покупке 40 голов рогатого скота за 6.500.000 сум за каждую, после чего 15 ноября 2019 года обещав Н.Е. содержать скотину до 10 декабря 2019 года с последущей реализацией скотины на территории Узбекистана, перегнал 40 голов скотины с Казахстана в посёлок Алатун Косонского района Кашкадарьинской области, войдя тем самым в доверие иностранного предпринимателя, но обещанного не выполнил, 29 ноября текщего года продал всю скотину на общую сумму 220.000.000 сум, которые растратил на свои нужды. После чего обманутый Н.Е. обратился с заявлением в соответсвующие органы.
По данному факту возбуждено уголовное дело по п. “а”, ч.4, ст. 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество в крупном размере).
Гражданин Г.Д. был задержан в процессуальном порядке и привлечен к участию в деле в качестве подозреваемого. Ведется предварительное следствие.