Toshkent viloyati. 2020 yilning 19 aprelь kuni soat 12:30 da Boʼka tumani IIB xodimlari tomonidan oʼtkazilgan tezkor tadbir davomida Boʼka tumani Qoraqoʼyli mahallasida yashovchi 56 yoshli S.T., ning xonadoni oʼrnatilgan tartibda koʼzdan kechirilganda hovlidagi molxonasining devori orasidan 75 dona qogʼoz boʼlaklariga oʼralgan 2 dona 1 litr sigʼimli shisha va 2 dona 0,5 litr sigʼimli baklajkalar ichida quritilgan umumiy vazni 242,05 grammni tashkil qilgan “marixuana” giyohvandlik vositasini saqlab kelayotganligi, bundan tashqari xonadon tomorqasida 15 tup “kannabis” giyohvandlik oʼsimligini yetishtirib kelayotgani aniqlanib, tadbir jarayonida aniqlangan ashyoviy dalillar tegishli tartibda rasmiylashtirib olingan.
Holat yuzasidan Boʼka tumani IIB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 270-moddasi 1-qismi (Taqiqlangan ekinlarni yetishtirish) va 276-moddasi 2-qismi “a” bandi (Giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni oʼtkazish maqsadini koʼzlamay qonunga xilof ravishda tayyorlash, egallash, saqlash va boshqa harakatlar) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan.

Под Ташкентом установлен мужчина, незаконно хранивший и выращивавший наркотические средства
Ташкентская область. 19 апреля 2020 года примерно в 12:30 часов в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками ОВД Букинского района было установлено, что житель махалли «Коракуйли» Букинского района 56-летний С.Т., хранил наркотическое средство «марихуана» общим весом 242,05 грамм в 75 бумажных свёртках, в 2-х банках объемом 1 литр и в 2-х баклажках объёмом 0,5 литра, замурованных в стене сарая дома, кроме этого С.Т. на заднем дворе дома выращивал 15 стеблей наркотикосодержащих растений «каннабис», обнаруженные средства были изъяты в установленном порядке в качестве вещественных доказательств.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Букинского района было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.270 (незаконное культивирование наркотикосодержащих растений) и п. «а» ч.2 ст.276 (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.