Toshkent viloyati. 2020 yil 26 yanvar kuni soat taxminan 11:55da O‘zbekiston Respublikasi IIV JQBB va Zangiota tuman IIB xodimlari tomonidan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida 29 yoshli R.A. “it urishtirish” shaklida qimor va tavakkalchilikka asoslangan boshqa o‘yinlarni qonunga xilof ravishda tashkil etish hamda o‘tkazish maqsadida, Zangiota tuman Nazarbek qo‘rg‘onida joylashgan qurilishi tamomlanmagan uyda it urishtirish uchun maxsus joy tashkil qilganligi aniqlangan. O‘yinga 26 yoshli D.Q. 2000 AQSh dollari hamda uning o‘zi 2.450 AQSh dollari va 500 ming so‘m miqdoridagi pullarni tikib, o‘zlariga tegishli bo‘lgan “Pitbul'” zotdor itlari urishtirishini tashkil qilib, 49 yoshli A.Xni hakamlik qilish uchun jalb qilganlar.
Tadbir davomida A.X. dan qo‘l tarozisi va jami 4450 AQSh dollari va 500 ming so‘m miqdoridagi pullar ashyoviy dalil tariqasida prosessual tartibda rasmiylashtirilib olingan.
Mazkur holat yuzasidan Zangiota tuman IIB huzuridagi tergov bo‘limi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 278-moddasi 1-qismi (Qimor va tavakkalchilikka asoslangan boshqa o‘yinlarni tashkil etish hamda o‘tkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. A.R.ga nisbatan tegishli modda bilan ayb e'lon qilinib, “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Jinoyat quroli sifatida foydalanilgan itlar hozirda tuman IIB binosida parvarishlangan holda saqlanmoqda. Itlarning kelgusida saqlash joyi va ularning egalariga nisbatan hayvonlarga nisbatan shavqatsiz munosabatda bo‘lganliklari uchun javobgarlik masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Dastlabki tergov harakatlari davom etmoqda.

Под Ташкентом задержан организатор собачьих боёв.
Ташкентская область. 26 января 2020 года примерно в 11:55 часов, в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками ГУУР МВД Республики Узбекистан и ОУР ОВД Зангиатинского района было установлено, что 29-летний Р.А. с целью организации и проведения азартных и других основанных на риске игр в виде «собачьих боёв», обустроил вольер-ринг под собачьи бои в недостроенном доме, расположенном в посёлке Назарбек Зангиатинского района Ташкентской области. Там он организовал собачий бой, в котором приняли участие 26-летний Д.К., поставивший на кон 2.000 долларов и сам организатор со ставкой 2.450 долларов США и 500.000 сум. В качестве "бойцов" выступили принадлежащие им собаки породы Питбуль. В качестве судьи был приглашен 49-летний А.Х.
В ходе мероприятия у А.Х. в процессуальном порядке в качестве вещественных доказательств было изъято 4.450 долларов США и электронные весы, на которых взвешивали собак.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Зангиатинского района было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.278 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Организация и проведение азартных и других основанных на риске игр). Р.А. предъявлено обвинение по соответствующим статьям и избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу». Собаки, поневоле ставшие орудием преступления, временно содержатся в ОВД и за ними ухаживают сотрудники. Вопрос об их дальнейшем размещении и привлечении их хозяев к дополнительной ответственности за жестокое обращение с животными, рассматривается. Предварительное следствие по делу продолжается.