Oraliq masofani unutish oqibatlari
Namangan. 2020 yilning 23 iyunь kuni soat 12:05 da Pop tumani hududidan oʼtuvchi “Toshkent-Oʼsh” avtomobilь yoʼlining 247-kilometrida, haydovchi 30 yoshli T.T. boshqaruvida boʼlgan “Damas” rusumli avtomashinasini harakat xavfsizligini taʼminlay olmasdan, oʼzidan oldinda harakatlanib ketayotgan fuqaro I.I., ning boshqaruvida boʼlgan, MChJga tegishli “SАMS” rusumli yuk avtomashinasini orqa qismiga urilib yoʼl transport hodisasini sodir etgan.
Natijada “Damas” haydovchisi T.T. va avtomashina salonida boʼlgan yoʼlovchi 21 yoshli X.M. hodisa joyida vafot etgan, orqa oʼrindigʼida boʼlgan yoʼlovchi 51 yoshli X.Q (ayol). esa olgan tan jarohati bilan Pop tuman markaziy shifoxonasiga murojaat qilgan.
Mazkur holat yuzasidan Pop tumani IIB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 266-moddasi
3-qismi “a” bandi (odamlar oʼlimiga sabab boʼlgan transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan. Hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
Eslatib oʼtamiz Yoʼl harakati qoidalarining 73 bandiga asosan haydovchi oʼzidan oldinda harakatlanayotgan transport vositasi keskin tormoz berganida toʼqnashib ketmaslik kafolatini beradigan darajadagi oraliq masofani, shuningdek yoʼl harakati xavfsizligini taʼminlaydigan yonlama oraliq masofani saqlashi kerak.
Xurmatli haydovchilar transport vositasini xushyor va sergak holatda boshqarishingizni amaldagi “Yoʼl harakati qoidalariga” qaʼtiy rioya qilishingizni soʼraymiz.

Последствия не соблюдения дистанции
Наманганская область. 23 июня 2020 года примерно в 12:05 часов на 247 километре автомобильной дороги “Ташкент-Ош”, пролегающей по территории Папского района, водитель автомобиля марки “Damas” 30 летний Т.Т., потеряв управление над автомобилем совершил столкновение ехавшим впереди по тому же направлению грузовым автомобилем марки “САМС”, находившимся под управлением гражданина И.И.
В результате столкновения водитель автомобиля “Damas” гражданин Т.Т., и пассажир 21-летний Х.М. скончались на месте ДТП, пассажир находившаяся на заднем сидении 51-летняя Х.К. с телесными повреждениями обратилась в медицинское учреждение Папского района.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Папского района возбуждено уголовное дело по п. “а” ч.3 ст.266 (Нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее человеческие жертвы) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Ведется предварительное следствие.
Напоминаем что 73 пункт Правила дорожного движения глосит, что Водитель должен соблюдать такую дистанцию до движущегося впереди транспортного средства, которая гарантировала бы избежание столкновения в случае его экстренной остановки, а также боковой интервал, обеспечивающий безопасность дорожного движения.
Уважаемые водители убедительно просим быть бдительными при управлении транспортных средств и неукоснительно соблюдать действующие «Правила дорожного движения».