Surxondaryo viloyati. Sariosiyo tumani “Sharg‘unko‘mir” AJ marksheyderi E.Jumayevning 16.12.2025 yildagi xulosasiga ko‘ra, Boysun tumanidagi “OLIS OSMON” MCHJ direktor o‘rinbosari (ish yurituvchisi) F.N. va boshqalar tomonidan Boysun tumani “Sho‘rob” mahallasi hududida o‘zboshimchalik bilan foydali qazilmalarni ruxsatnomasiz noqonuniy ravishda, 1230.38 m3 hajmda gips xom-ashyosi qazib olib kelingan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Adliya Vazirligi huzuridagi X.Sulaymonova nomidagi respublika Sud ekspertiza markazi Surxondaryo viloyat bo‘limi xulosasiga ko‘ra, “OLIS OSMON” MCHJ tomonidan noqonuniy ravishda gips hom-ashyosi qazib olinganligi oqibatida 1230.38 m3 x 317.682 сўм=390.869.579 so‘mlik juda ko‘p miqdorda tabiatga zarar yetkazilgan.
Mazkur holat yuzasidan “OLIS OSMON” MCHJ direktor o‘rinbosari(ish yurituvchisi) F.N. va boshqalarga nisbatan viloyat prokuraturasi tomonidan 18.12.2025 yilda holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi JKning 1961-moddasi 3-qismi “a” bandi, 229-moddasi bilan
jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
22.12.2025 yilda viloyat IIB huzuridagi TB tomonidan ish yurituvga olingan. 10.01.2026 yilda jinoyat ishi yuzasidan, bir nechta shaxslar so‘roq qilinib, dastlabki tergov harakatlarida davomida 390.869.579 so‘m moddiy zarar to‘liq qoplangan. Hozirda jinoyat ishi bo‘yicha dastlabki tergov harakatlari davom ettirib kelinmoqda.

Раскрыт факт незаконной добычи гипса, виновные будут привлечены к ответственности.
Сурхандарьинская область. Согласно заключению маркшейдера АО «Шаргункумир» Сариасийского района Э. Жумаева от 16.12.2025 года, в махалле «Шуроб» Байсунского района заместителем директора (управляющим делами) ООО «OLIS OSMON» Ф.Н. и другими лицами самовольно, без разрешительных документов, незаконно было добыто и вывезено 1230,38 м³ гипсового сырья.
Кроме того, согласно заключению Сурхандарьинского областного филиала Республиканского центра судебной экспертизы имени Х. Сулаймоновой при Министерстве юстиции Республики Узбекистан, в результате незаконной добычи гипсового сырья ООО «OLIS OSMON» природе причинён особо крупный ущерб в размере 390 869 579 сумов (1230,38 м³ × 317 682 сум).
По данному факту 18.12.2025 года прокуратурой области в отношении заместителя директора(управляющего делами) ООО «OLIS OSMON» Ф.Н. и других лиц возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 196-1 и статье 229 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
22.12.2025 года уголовное дело принято к производству следственным подразделением при областном УВД. 10.01.2026 года в ходе первоначальных следственных действий были допрошены несколько лиц, и причинённый материальный ущерб в размере 390 869 579 сумов полностью возмещён. В настоящее время предварительное следствие продолжается.