Farg‘ona viloyati. 2021 yilning 21 aprel kuni soat 01:00 larda Buvayda tumani IIB JQB xodimlari tomonidan fuqaro 44 yoshli T.Shuhrat Buvayda tumani Elobod qishlog‘ida joylashgan yashash xonadonida qimor o‘yini uchun maxsus buyumlar bilan alohida xonasini jihozlab, har bir yutuq o‘yindan 10 000 - 15 000 so‘mdan cho‘tal pullari yig‘ib olish evaziga tanishlariga “oshiq” otish orqali qimor o‘ynashlariga sharoit yaratib kelayotganligi aniqlanib, yashash xonadonidan qimor o‘yini uchun maxsus buyumlar, 2.752.000 so‘m va 500 AQSH dollari ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirib olingan.
Mazkur holat yuzasidan Buvayda tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan T.Shuhratga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 278-moddasi 1-qismi (qimor va tavakkalchilikka asoslangan boshqa o‘yinlarni tashkil etish hamda o‘tkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Taʼkidlash joizki, bu turdagi jinoyatlar uchun Jinoyat kodeksining normalariga ko‘ra 7 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi belgilangan.

В Бувайдинском районе задержан организатор нелегальных азартных игр
Ферганская область. 21 апереля нынешнего года примерно в 01:00 часов в ходе оперативного мероприятия проведенного со стороны ОУР ОВД Бувайдинского района был задержан житель села Элобод 44-летний Т. Шухрат, который у себя дома оборудовав отдельную комнату организовывал проведение незаконных азартных игр. Как выяснилось, основной деятельностью Т. Шухрата являлось организация игры “Асык”. В результате мероприятия в доме у
Т. Шухрата были обнаружены и изъяты специальные принадлежности, используемые для данной игры, а так же деньги в размере 2.752.000 сум и 500 долларов США.
По данному факту со стороны Следственного отделения при ОВД Бувайдинского района в отношении Т. Шухрата было возбуждено уголовное дело по
части 1 статьи 278 (организация и проведение азартных и других основанных на риске игр) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Расследование по данному делу продолжаются.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде 7 лет лишения свободы.