Tergov departamenti rahbariyati tomonidan Navoiyda ona 3 oylik farzandini ikki xonalik uyga almashtirayotgani holati yuzasidan qoʼzgʼatilgan jinoyat ishi alohida nazoratga olindi
2020 yilning 23 may kuni soat 17:30 da Navoiy viloyati IIB xodimlari tomonidan oʼtkazilgan tezkor tadbir jarayonida, fuqaro Z.U., (ayol) gʼarazgoʼylik yoki boshqa past niyatlarni koʼzlab, uch oylik farzandini sotib boylik orttirish maqsadida, bolakayni 25.000 АQSh dollari qiymatiga teng boʼlgan, Navoiy shahri hududidan ikki xonali xonadonga almashtirish uchun M.Gʼ., bilan oʼzaro kelishib, Karmana tumani hududida joylashgan “Qosimshayx” jome masjidi binosi oldida M.Gʼ., dan Navoiy shahar Navoiy koʼchasida joylashgan xonadonning kadastr hujjatlarini olib, bolakayni M.Gʼ., ga berayotgan vaqtida ushlanib, undan ikki xonali xonadonga tegishli boʼlgan kadastr hujjatlari ashyoviy dalil tariqasida xolislar ishtirokida rasmiylashtirib olingan.
Holat yuzasidan Karmana tumani IIB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan Jinoyat kodeksining 135-moddasi 3-qismi “a” bandi (odam savdosi) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilib, tergov harakatlari olib borishga kirishilgan.
Dastlabki tergov jarayonida Z.U., gumonlanuvchi tariqasida jalb qilinib huquqlari advokat ishtirokida tushuntirildi, biroq gumonlanuvchi himoyachi xizmatidan voz kechishini maʼlum qildi va soʼroq qilindi.
Mazkur jinoyat ishi Tergov departamenti rahbariyati tomonidan alohida nazoratga olindi, jinoyat ishi yakuniga koʼra qonuniy qaror qabul qilinishi taʼminlanadi.

Руководство Следственного департамента взяло под контроль уголовное дело по факту обмена “матерью” 3 месячного ребенка на двухкомнатную квартиру в Навоийской области
23 мая 2020 года примерно в 17:30 часов сотрудниками УВД Навойиской области было проведено оперативное мероприятие, в ходе которого около мечети “Касимшайх” в Карманинском районе, при передаче своего 3-месячного младенца гражданке М.Г., и получении кадастровых документов от двухкомнатной квартиры была задержана 33-летняя З.У.
По имеющейся информации З.У, заранее договорилась с гражданкой М.Г, об обмене своего младенца на двухкомнатную квартиру, расположенной в городе Навоий, стоимостью 25.000 долларов США. В ходе мероприятия у З.У. в установленном порядке в качестве вещественных доказательств были изъяты документы от квартиры.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Карманинского района было возбуждено уголовное дело по п. “а” ч.3 ст.135 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (торговля людьми).
В ходе расследования З.У. была привлечена в качестве подозреваемой и было обеспечено право на защитника, однако З.У. отказалась от услуг адвоката. В настоящее время с З.У. ведутся следственные действия.
Руководство Следственного департамента дало отдельное поручение территориальным следственные органам об организации всестороннего, полного и объективного расследования данного преступления.