Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 09 yanvar kungi “Jamiyatda huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirish tizimini tubdan takomillashtirish toʼgʼrisida”gi PF-5618-sonli Farmoni ijrosini taʼminlash maqsadida Toshkent shahar IIBB boshligʼi bilan Toshkent shahar hokimi tomonidan 2019 yilning 20 may kuni 27/1-375-04-306-sonli “Jamiyatda huquqiy madaniyatni yuksaltirish va aholi oʼrtasida huquqiy-profilaktik chora-tadbirlarni kuchaytirish yuzasidan” hamkorlikda qoʼshma koʼrsatmasi ishlab chiqilgan boʼlib, bunda mahalla guzarlari, yirik bozorlarning maʼmuriy binosida “Huquqiy maslahatxona” tashkil etilishi belgilanligi munosabati bilan Toshkent shahri hududidagi mahallalar, aholi gavjum joylar va bozor hududlarida jami 89 ta huquqiy maslahatxonalar tashkil etildi.
Ushbu maslahatxonalar kerakli huquqiy adabiyotlar bilan taʼminlanib, haftaning seshanba kunlari Tergov tizimida xizmat qilayotgan tajribali huquqshunos xodimlar tomonidan fuqarolarning huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish, ularga jinoiy, maʼmuriy, fuqarolik ishlari boʼyicha bepul huquqiy maslahatlar berib, turli koʼrinishdagi jinoyat va huquqbuzarliklarni qurboni boʼlib qolmasliklari hamda ortiqcha sarf-harajat va vaqt sarflamasliklariga asosiy eʼtibor qaratilmoqda.
Shu munosabat bilan, Toshkent shahri hududidagi barcha fuqarolar oʼzlariga yaqin boʼlgan mahalla markazlarida tashkil etilgan “Huquqiy maslahatxona”ga borib, malakali huquqshunos xodimlardan bepul huquqiy maslahat olishlari mumkinligini maʼlum qilamiz.

В целях повышения правосознания и правовой культуры населения в Ташкенте созданы специальные правовые консультативные пункты.
На основании Указа Президента Республики Узбекистан № 5618 от 9 января 2019 года «О коренном совершенствовании системы повышения правосознания и правовой культуры в обществе» и совместного Указания ГУВД и Хакимията города Ташкента №27/1-375-04-306 от 20 мая 2019 года "Об усилении мер по повышению правовой культуры в обществе и усилении правовых и профилактических мер среди населения" и в связи с тем, что в целях повышения правовой культуры населения, предупреждения преступлений и оказания практической правовой помощи населению, в махаллинских центрах и в крупных административных зданиях торговых рынков была запланирована организация и создание «Правовых консультативных пунктов». Так, в махаллях, в многолюдных местах и торговых рынках города Ташкента было создано 89 правовых консультативных пунктов.
Консультативные пункты обеспечены всей необходимой юридической литературой и в целях повышения правосознательности и правовой культуры населения, каждый вторник опытные сотрудники-правоведы Следственных подразделений оказывают бесплатную правовую консультацию, дают юридические советы по уголовным, административным и гражданским делам. Тем самым уделяется особое внимание тому, чтобы граждане не стали жертвами различных преступлений и правонарушений и в решении своих правовых проблем население не тратило лишнего времени и средств.
Все жители города Ташкента могут обратиться в «правовые консультативные пункты» и получить бесплатную квалифицированную юридическую консультацию у опытных юристов.