Transport vositasini olib qochish sabablari o‘rganilmoqda
Namangan viloyati. 2022 yil 12 noyabr kuni soat 22:30larda Pop tumanida yashovchi 42 yoshli D.D. Namangan viloyati IIBning “102” raqamiga murojaat qilib, unga tegishli bo‘lgan “Nexia-2” rusumli avtomashinasini shu kuni kuni soat 21:30larda nomaʼlum shaxs Pop tumanida joylashgan “Do‘stlar” choyxonasi oldida qarovsiz holatda qoldirib ketganligidan foydalanib, avtomashinani kalit tanlash yo‘li bilan ochib, olib qochib ketganligini maʼlum qilib, ushbu nomaʼlum shaxsga nisbatan qonuniy chora ko‘rishni va yuk mashinasini topishda amaliy yordam berishni so‘ragan.
Olib borilgan tezkor-qidiruv ishlar natijasida jabrlanuvchiga tegishli bo‘lgan “Nexia-2” rusumli avtomashina Pop tumanida yashovchi 25 yoshli A.A. tomonidan olib qochilganligi, keyinchalik esa ushbu avtomashina u tomonidan Pop tumani “Qo‘shminor” MFY hududida joylashgan dala maydoni chetidan qoldirib ketilganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Pop tuman IIB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan A.A.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksning 267-moddasi 2-qismi “g” bandi (transport vositasini olib qochish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumonlanuvchi protsessual tartibda ushlangan.

Причины совершения угона, установит следствие
Наманганская область. 12 ноября 2022 года в 22:30 часов на короткую линию “102” УВД Наманганской области обратился 42-летний житель Папского района Д.Д. и просил принять законные меры в отношении неизвестного лица, который воспользовался тем, что он в этот день примерно в 21:30 часов приехал на принадлежащей ему автомашине марки “Nexia-2” к чайхоне “Дустлар” расположенной на территории Папского района и оставил ее без присмотра, путём подбора ключа угнал данный автомобиль.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий, направленных на местонахождение автомашины и установления неизвестного лица, совершившего данное преступление, установлено, что данное преступление совершено со стороны жителя Папского района 25-летнего А.А., который после совершения угона оставил данный автомобиль на крою поля, расположенного на территории махаллинского схода граждан «Кушминор» Папского района.
По данному факту Следственным отделением при ОВД Папского района в отношении А.А. было возбуждено уголовное дело по пункту «г» части 2 статьи 267 (угон транспортного средства) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, и он задержан в процессуальном порядке.