Jizzax. 2020 yil 23 iyun kuni soat 21:30 da Gʼallaorol tumani Sarbozor MFY hududida joylashgan “Mingchinor” choyxonasida IIB xodimlari tomonidan oʼtkazilgan “Qora dori-2020” tadbiri jarayonida 27 yoshli M.N., uch dona polietilen paketga solingan yashil rangli, oʼziga xos oʼtkir hidli, quritilgan xoldagi oʼsimlikni 4 mln. soʼmga sotgan vaqtida ushlanib, undan 4 mln. soʼm pul hamda uch dona polietilen paketdagi oʼsimliklar xolislar ishtirokida hujjatlashtirib olingan.
Olib borilgan tezkor surishtiruv harakatlari davomida M.N., mazkur oʼsimlikni togʼasi 59 yoshli M.Q., dan sotib olganligini maʼlum qilgan.
Ushbu olingan maʼlumotga asosan IIB xodimlari tomonidan fuqaro M.Q., ning xonadoni koʼzdan kechirilganida uyning yuvinish xonasidan uch dona polietilen paketga solingan yashil rangli oʼziga xos oʼtkir hidli, quritilgan xoldagi oʼsimliklar topilib, xolislar ishtirokida rasmiylashtirib olingan.
Sud-kimyoviy ekspertiza xulosasida, M.N., dan olingan oʼsimlik moddalari “opiy” guruhiga mansub boʼlgan vazni 1792 grammni tashkil qilgan “koʼknor somoni” ekanligi M.Q., ning xonadonidan olingan oʼsimlik moddalari “opiy” guruhiga mansub boʼlgan vazni 1938 grammni tashkil qilgan “koʼknor somoni” ekanligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Gʼallaorol tuman IIB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan M.N. va M.Q., larga nisbatan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 273-moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilib, ular gumon qilinuvchi tariqasida ishda ishtirok etishga jalb qilingan.

У посетителя чайханы обнаружили наркотические средства
Джизакская область. 23 июня 2020 года примерно в 21:30 часов в ходе оперативного мероприятия «Чёрный мак-2020» на территории чайханы «Мингчинор» в махаллинском сходе граждан Сарбозор Галлааралского района при сбыте 3 полиэтиленовых пакета с веществом растительного происхождения зеленоватого цвета со специфическим запахом в высушенном виде за 4 млн. сум условному покупателю, сотрудниками ОВД был задержан 27-летний М.Н., у которого в качестве вещественных доказательств были изъяты 4 млн. сум и 3 полиэтиленовых пакета с веществом растительного происхождения со специфическим запахом.
В ходе мероприятия было установлено, что М.Н. приобрёл данные вещества у своего дяди 59-летнего М.К.
Согласно полученной информации, в рамках мероприятия было осмотрено жилище гражданина М.К., в ванной комнате которого были обнаружены 3 полиэтиленовых пакета с веществом растительного происхождения зеленоватого цвета со специфическим запахом в высушенном виде, которые были изъяты в установленном порядке.
Согласно заключению судебно-химической экспертизы изъятые у М.Н. вещества относятся к опиумной группе и являются «опиумной соломой» общим весом 1792 грамм, вещества изъяты с жилища М.К. также относятся к опиумной группе и является «опиумной соломой» общим весом 1938 грамм.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Галлааралского района в отношении М.Н. и М.К.  возбуждено уголовное дело по ч. 5 ст.273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (сбыт наркотических средств в крупном размере), М.Н. и М.К. привлечены в качестве подозреваемых. В настоящее время принимаются меры по предъявлению обвинения по соответствующей статье и избрания меры пресечения.