Buxoroda bir guruh shaxslar bir qator jinoyat sodir etganliklari uchun sud oldida javob beradi
Buxoro. Voyaga yetmagan 17 yoshli L.X. 19 yoshli b.R. va M.K, lar bilan jinoiy til biriktirib, bir guruh bo‘lib, tanishi G.Yu., bilan yaqin munosabatlar o‘rnatib, shu orqali G.Yu., ning ishonchini qozonib, 2019 yil 11 dekabr kunidan 2020 yil 06 yanvar kuniga qadar bo‘lgan vaqt oralig‘ida o‘zining turli og‘ir vaziyatlarga tushib qolganligi, ushbu vaziyatlardan chiqishi uchun pul kerakligi to‘g‘risidagi yolg‘onlariga ishontirib, o‘zi va jinoiy sheriklari orqali G.Yu., ning jami 27.097.486 so‘m pullarini firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritgan.
Bundan tashqari, 2020 yilning 19 yanvar kuni soat 16:00 da 23 yoshli A.X. jinoiy sheriklari M.K. va Voyaga yetmagan L.X., lar bilan til biriktirib bir guruh bo‘lib, fuqaro J.S., ning yashash xonadonida 25.000 AQSH dollar miqdoridagi pullar borligi haqida maʼlumotga ega bo‘lib, A.X., ning tuzgan jinoiy rejasiga ko‘ra, L.X. xonadon egasi J.S., ni hammomga chaqirib, chalg‘itib xonadon kalitini olib, dublikat yasattirib M.K., berib yuborib, M.K. o‘z navbatida mazkur kalit dublikati bilan J.S., ning uyga 3 marotaba kirishga erishib qimmatbaho buyumlarni va pullarni qo‘lga kirita olmasdan o‘g‘irlik jinoyatini sodir qilishga suiqasd qilib, hodisa sodir bo‘lgan joydan yashiringan.
Shuningdek, Voyaga yetmagan L.X. o‘zining jinoiy harakatlarini davom ettirib, 2020 yil 28 yanvar kunidan 04 fevral kuniga qadar bo‘lgan vaqt oralig‘ida G.Yu. yaqin munosabatda bo‘lganligidan foydalanib, uning fotosuratlarini internet tarmoqlariga tarqatib yuborish bilan qo‘rqitib, sharmanda qilishini aytgan holda tahdid qilib, jami bahosi 27.800.000 so‘mlik teng bo‘lgan mulkini qo‘lga kiritib, tovlamachilik jinoyatini sodir qilgan.
Bundan tashqari, A.X. o‘zining jinoiy harakatlarini davom ettirib, 2020 yil fevral oyining oxirlaridan 2020 yil mart oyining o‘rtalariga qadar bo‘lgan vaqt oralig‘ida, jinoiy sheriklari b.R. va Voyaga yetmagan L.X. bilan oldindan jinoiy til biriktirib, bir guruh bo‘lib Buxoro shahrida yashovchi yoshli M.M., ning (ayol) ishonchini suiisteʼmol qilib, unga tanishi G.Yu. (ayol) jinoiy sheriklari b.R. va L.H., ning ustidan IIB ga murojaat qilganligini, bu ish natijasida b.R. qamalib ketishi mumkinligini, ushbu ishlarni hal qilishda advokat xizmati uchun pul berishlari lozimligi to‘g‘risida yolg‘ondan aytib, M.M., dan 1.800 AQSH dollari pullarni tez kunlarda qaytarib berishga vaʼda qilgan holda qo‘lga kiritib, ushbu pullarni o‘zining shaxsiy ehtiyojlariga ishlatib yuborgan.
Shuningdek, A.X. o‘zining jinoiy harakatlarini takroran davom ettirib, 2020 yil mart oyining o‘rtalarida jinoiy sheriklari b.R. va Voyaga yetmagan L.X., lar bilan jinoiy til biriktirib, bir guruh bo‘lib, o‘zi tomonidan tuzilgan reja asosida b.R. va Voyaga yetmagan L.X., lar Buxoro shahri b.Naqshband ko‘chasida yashovchi M.M., ning uyiga kelib, b.R. uy ichida M.M., ni boshqa xonada chalg‘itib turganligidan foydalangan, Voyaga yetmagan L.H. mehmonxonadagi servantda bo‘lgan jami 74,5 million so‘mlik pullar va qimmat baho taqinchoqlarni talon-taroj qilib, hodisa joyidan yashiringanlar.
Mazkur holat yuzasidan Buxoro shahri IIO FMB huzuridagi Tergov guruhi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “b” bandi (firibgarlik), 165-moddasi 2-qismi “a,v” bandlari (tovlamachilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Dastlabki tergov harakatlari davomida M.K. JKning 25,169-moddasi 4-qismi “a” bandi (o‘g‘rilikka suiqasd), 168-moddasi 2-qismi “a,b” bandlari, b.R. JKning 168-moddasi 2-qismi “a,b”, 168-moddasi 3-qismi “b” bandi (firibgarlik), 169-moddasi 2-qismi “v” bandi (o‘g‘rilik) bilan, voyega yetmagan L.X. JKning 168-moddasi 2-qismi “a,b” bandi (firibgarlik), 25,169-moddasi 4-qismi “a” bandi (o‘g‘rilikka suiqasd), 165-moddasi 1-qismi (tovlamachilik), 168-moddasi 3-qismi “b” bandi (firibgarlik), 169-moddasi 3-qismi “a,v” bandlari bilan (o‘g‘rilik), A.X esa JKning 25,169-moddasi 4-qismi “a” bandi (o‘g‘rilikka suiqasd), 168-moddasi 2-qismi “b” bandi (firibgarlik), 169-moddasi 3-qismi “a,v” bandlari (o‘g‘rilik) va 127-moddasi 3-qismi (Voyaga yetmagan shaxsni g‘ayriijtimoiy xati-harakatlarga jalb qilish) bilan ayb eʼlon qilinib, M.K., L.X. va A.X., larga nisbatan “qamoqqa olish” b.R., ga nisbatan “garov” tarzidagi ehtiyot choralari qo‘llanilgan.
Jinoyat ishi bo‘yicha dastlabki tergov harakatlari tamomlanib, jinoyat ishi yuzasidan ayblov xulosasi tuzilgan va protsessual tartibida Buxoro shahar prokuraturasiga tegishli sudlov masalasini hal qilish uchun yuborilgan.

В Бухаре группа молодых людей предстанет перед судом за совершение череды преступлений
Бухасркая область. Несовершеннолетний (17 лет) Л.Х. вступив в преступный сговор с 19-летними Б.Р. и М.К., установил хорошие отношения с Г.Ю. и пользуясь этим с 11 декабря 2109 года по 06 января 2020 года преподнося разные предлоги о том что попал в трудные ситуации и проблемы, а для решения этих проблем необходимы денежные средства, путём мошенничества получил от Г.Ю. в общей сложности 27.097.486 сум.
Кроме того, 19 января 2020 года примерно в 16:00 часов 23-летний А.Х. сговорившись М.К. и несовершеннолетним Л.Х. и будучи осведомлённым о наличии 25.000 долларов США в доме у гражданина Ж.С. и согласно преступного плана А.Х., несовершеннолетний пригласив хозяина дома в сауну, отвлёк его внимание и заполучив ключи от дома, изготовил дубликат ключей и передал М.К., который в свою очередь использую дубликат ключей противоправно проник в дом Ж.С., где так и не найдя денег и ценностей совершил покушение на кражу и скрылся с места происшествия.
Более того, несовершеннолетний Л.Х. продолжая свою преступную деятельность, пользуясь установленными отношениями с Г.Ю. с 28 января по 04 февраля 2020 года, начал угрожать распространением её фотографий в сети интернет и взамен этого получил от Г.Ю. ценности на общую сумму 27.800.000 сум.
Кроме этого А.Х. продолжая свою преступную деятельность, войдя в предварительный сговор с Б.Р. и несовершеннолетним Л.Х., вошли в доверие М.М. сообщив что её знакомая Г.Ю. написала заявление в отношении Б.Р, и Л.Х., что Б.Р. могут посадить и для решения данного вопроса необходимы услуги адвоката и необходима оплата адвокату, в связи с чем обманом заполучили от М.М. 1.800 долларов США, которые истратила на свои нужды.
Более этого, повторно продолжая свою преступную деятельность, также войдя в предварительный сговор в Б.Р. и несовершеннолетним Л.Х. и согласно преступного плана А.Х. Б.Р. и Л.Х. пришли домой к их знакомой М.М., где Б.Р. отвлекая внимание М.М. увёл её в другую комнату, а Л.Х. пользуясь моментом похитил с серванта, расположенной в гостиной комнате деньги и дорогостоящие украшения на сумму 74,5 млн сум, после чего скрылись с места происшествия.
По данному факту Следственной группой при УКД ОВД города Бухара было возбуждено уголовное дело по п. “б” ч.3 ст.168 (мошенничество) и п.п. “а,в” ч.2 ст. 165 (вымогательство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе предварительного следствия М.К. было предъявлено обвинение по п. “а” ч.4 ст.169 (покушение на кражу) и п. “а,б” ч.2 ст.168 (мошенничество), Б.Р. предъявлено обвинение по п. “а,б” ч.2 ст.168 п. “б” ч.3 ст.168 (мошенничество) и п. “в” ч.2 ст.169 (кража), несовершеннолетнему Л.Х. было предъявлено обвинение по п.п. “а,б” ч.2 ст.168 (мошенничество), п. “а” ч.4 ст.ст.25,169 (покушение на кражу), ч.1 ст.165 (вымогательство), п. “б” ч.3 ст.168 (мошенничество) и п.п. “а,в” ч.3 ст.169 (кража) УК, а в самому А.Х. было предъявлено обвинение по п. “а” ч.4 ст.ст.25,169 (покушение на кражу), п. “б” ч.2 ст.168 (мошенничество), п.п. “а,в” ч.3 ст.169 и ч.3 ст.127 (вовлечение несовершеннолетнего в антисоциальное поведение) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В отношении каждого была избрана мера пресечения в виде “заключения под стражу”.
Предварительное следствие по уголовному делу было окончено и с обвинительным заключением для решения вопроса передачи по подсудности направлено в прокуратуру города Бухары.